3. köprüden geçişler dolarla olmayacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “3. köprüden geçişler dolarla olmayacak” dedi.

3. köprüden geçişler dolarla olmayacak
  • 17.08.2016
  • 334 kez okundu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü araç geçiş ücretine ilişkin, “İnsanlarımız buradan dolarla geçmeyecekler, sadece hesaplama dolar bazlı. Otomobiller 9 lira 90 kuruşa geçebilecek.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin Türk siyaseti açısından önemli sonuçlar ortaya çıkardığını ifade eden Arslan, “Böyle bir hainliğin insanımız tarafından hiçbir zaman beklenmediğini gördük. İnsanımızın parasıyla alınmış tankın, topun, uçağın, helikopterin insanımıza mermi sıkabileceğini hiçbirimiz öngörmüyorduk. Birilerinin maşalığını yapanların hainlik yapmada sınır tanımadığını bütün vatandaş gördü.” diye konuştu.

Böyle bir girişim olduğunda siyasal partilerin ve bütün insanların beraber hareket edebileceklerini gördüklerini dile getiren Arslan, bunun çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

Özellikle gençlerin apolitik yetiştiği, kendi değerlerini bilmediği yönündeki eleştirileri anımsatan Arslan, şunları söyledi:

“Dünyaya da ispatladık ki gençlik apolitik yetişmiyor. Gençlik, göğüsünde, yüreğinde taşıdığı imanla gerçekten ‘ya gazi ya şehit olurum’ diyerek tanklardan, uçaklardan atılan mermilerin önüne yattı. Bu bizim açımızdan da dünyaya verilecek mesaj açısından da çok önemliydi.”

Yabancı ülkelerin FETÖ’nün darbe girişimine yönelik tutumlarını eleştiren Bakan Arslan, “Türkiye’yle iş birliği yapmak yerine hainleri savunur duruma geldiler. Halbuki şunu bilmeleri lazım, Türkiye, demokratik hukuk devleti. Hukuk içinde hainlerle ilgili adalet hangi kararı verecekse biz zaten onun arkasında duruyoruz.” dedi.
Anadolu Ajansı 15 Temmuz’da önemli bir fonksiyonu yerine getirdi

Anadolu Ajansı dahil olmak üzere basın yayın kuruluşlarının 15 Temmuz’da çok önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini söyleyen Arslan, şunları kaydetti:

“Bilginin doğru ve sağlıklı olarak vatandaşa erişmesinin, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ‘Meydanlara inin, havalimanlarına inin’ mesajlarının yerine doğru erişmesinin ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmamızın olmazsa olmazı basın yayın kuruluşları o akşam ve devamında çok güzel bir sınav verdiler, o anlamda da müteşekkiriz ama bunun da olmazsa olmazı TÜRKSAT idi. Yapılan yayınların uyduya gidebilmesi, uydu aracılığıyla insanların televizyonlarına inebilmesinin yolu TÜRKSAT’ın görevini sağlıklı yapması sayesinde. TÜRKSAT o akşam görevini layıkıyla yaptı.”
“Dolar bazlı ihaleye çıkıldığı için geçiş ücreti dolar bazlı”

Bakan Arslan, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından projelerde herhangi bir aksama olmadığını belirterek, “Bütün büyük projelerimizi takvimlerimize uygun, hatta mümkünse daha da erken bitirmenin gayreti içindeyiz.” dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş ücretlerine ilişkin Arslan, geçiş ücretinin dolar bazlı olmasının nedeninin uluslararası proje olmasından kaynaklandığını anlattı. Sözleşmede “1 Ocak tarihindeki dolar kuru esas alınır, TL’ye çevrilir ve bu bir yıl boyunca geçerli olur.” ibaresinin bulunduğunu bildiren Arslan, sözleşmede 3 dolar artı KDV ve yıllara bağlı değişim bulunduğunu kaydetti. Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlarımız kesinlikle bilsinler ki hiçbir şekilde dolarla geçmeyecekler. Böyle bir şey söz konusu değil. Türkiye Cumhuriyeti, TL’ye bu kadar değer kazandırmaya çalışırken dolar bazlı iş yapmamız mümkün değil, doğru da değil. Hesaplama dolar bazlıdır. Şu anki parayla 9 lira 90 kuruş. Otomobiller 9,9 liraya geçebilecek. Araçlar büyüdükçe aksına bağlı olarak fiyatlar değişiyor. Kamyon için de 21,29 lira. Bu sene sonuna kadar geçerli olacak. 1 Ocak’ta ise dolar kuruna bağlı olarak yeniden TL bazında bir rakam belirlenmiş olacak ve bir yıl boyunca da o geçerli olacak. Hiçbir şekilde vatandaşın dolarla işi yok.”
‘Haydarpaşa Garı hizmet vermeye devam edecek’

Tarihi Haydarpaşa Tren Garı’nın ülke ve demiryolları için sembolik değeri olduğunu anlatan Arslan, garın etrafındaki yapılaşmayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir dönüşüm projesi çalışmasının devam ettiğini söyledi. Haydarpaşa Limanının da dahil edileceği çalışmanın İstanbul’a değer katacağını vurgulayan Arslan, “YHT ile İstanbul’a erişip, daha sonra Avrupa yakasına geçmeyi de öngörüyoruz. Özellikle Ayrılıkçeşme’den, Üsküdar’dan denizin altından Avrupa’ya geçiyoruz. Ancak İstanbul’a giden bütün YHT’ler karşıya geçmeyecek, bazıları geçecek, bazıları tarihi Haydarpaşa Garı’nda kalacak. Haydarpaşa Tren Garı, YHT’ler ile İstanbul’a, İstanbullulara ve ülkemize tren garı olarak hizmet veremeye devam edecek.” diye konuştu.
‘3. Havalimanı planladığımız ve öngördüğümüz gibi gidiyor’

Bakan Ahmet Arslan, 15 Temmuz darbe girişimi dahil hiçbir şeyin, İstanbul 3. Havalimanı Projesi’ni etkilemediğini belirterek, “İstanbul 3. Havalimanı ile ilgili herhangi bir finans sıkıntısının olmadığını, olmayacağını, insanlarımız bilsin. 3. Havalimanı planladığımız ve öngördüğümüz gibi gidiyor. İnşallah 2018’in ilk çeyreğinde 90 milyon yolcuya hitap eden ilk etabını açacağız.” dedi.
“TİB’den uzaklaştırılanların zaten fonksiyonu yoktu”

Arslan, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesine alınmasını daha önce deklare ettiklerini anımsatarak, şunları söyledi:

“OHAL kapsamında çıkan KHK ile bunların ilişkileri kesildi ama özellikle belirtmek istiyorum ki bu kişiler zaten 17-25 Aralık’tan sonra TİB ve TİB’in içindeki fonksiyonlar yerine getirilirken tamamen uzaklaştırılmışlardı. Dolayısıyla TİB’in içerisinde son 2-2,5 yıldır görev yapan arkadaşlarımız cansiperane bir şekilde bir de hainlere alet olmayacak bir TİB oluşturmak adına olağanüstü bir gayret sarf ettiler. TİB’de bu görevlerini yerine getiriyorlar. TİB zaten BTK’nın bağlı bir kurumuydu ama bugün itibarıyla o özerk yapısı diyelim tamamen kaldırıldı. Bu fonksiyonlarını BTK’nın başkanlığında yerine getirecek. Vatandaşın kafasında, o yanlışın içindeki insanlar hala görevlerinin başındalardı gibi bir algı vardı, bugün itibarıyla o algı da tamamen bitmiş oldu.”

Etiketler: /Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Terör örgütünün Avrupa üssü: Avusturya

Türk toplumuna darbe karşıtı gösteriler yaptırmamak için çeşitli bahaneler ileri süren ve Türkiye ile ilgili ağır suçlamalarda bulunan Avusturya, terör...

Kapat