$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

SON DAKİKA:

ABD’li şirketlerin karı üçüncü çeyrekte azaldı

ABD’li 24 dev şirketin bu yılın temmuz-eylül dönemindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 azalarak 62,94 milyar dolara geriledi.

ABD’li şirketlerin karı üçüncü çeyrekte azaldı
  • 06.12.2016
  • 273 kez okundu

NEW YORK – Dünya devi ABD’li büyük şirketlerin bu yılın üçüncü çeyreğindeki toplam net karı geçen yılın aynı dönemine göre düşüş kaydetti.

AA muhabirinin toplam 24 Amerikalı finans, teknoloji ve enerji firmalarının bilançolarından derlediği verilere göre, ABD’li finans ve teknoloji şirketlerinin toplam net karı bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artmasına karşın, enerji firmaların net karlarındaki yıldan yıla gözlenen düşüş ABD’li dev şirketleri 2016’nın üçüncü çeyreğinde kurtarmaya yetmedi.

Buna göre, 24 şirketin bu yılın Temmuz-Eylül dönemindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 1,1 azalarak 62,94 milyar dolara geriledi. Söz konusu şirketler geçen yılın üçüncü çeyreğinde toplam 63,64 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Öte yandan, geçen yılın üçüncü çeyreğinde toplam 405,88 milyar dolar gelir eden 24 firmanın geliri ise yüzde 0,7 artış kaydederek bu yılın aynı döneminde 408,59 milyar dolara yükseldi.
En büyük düşüş enerji firmalarında

ABD merkezli uluslararası yatırım ve finans bankalarından JP Morgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs ve Morgan Stanley’nin 2016 üçüncü çeyreğindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 2 artarak 24,35 milyar dolara ulaştı. Bu bankalar geçen yılın Temmuz-Eylül döneminde toplam 23,87 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Söz konusu 6 bankanın toplam geliri de aynı dönemde, yüzde 4,8 artış kaydederek 99,53 milyar dolardan 104,32 milyar dolara yükseldi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde söz konusu 6 bankadan yıldan yıla en iyi yüzdelik net kar artışı gösteren Morgan Stanley, en iyi yüzdelik gelir artışını yakalayan da Goldman Sachs oldu.

Morgan Stanley’nin üçüncü çeyrekteki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 57 artış kaydederek 1,6 milyar dolara ulaşırken, aynı dönemde Goldman Sachs’in geliri yüzde 19 yükselerek 8,17 milyar dolar oldu.

Küresel piyasalarda düşük petrol fiyatlarının devam etmesi nedeniyle enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin net kar ve gelirlerinde ise büyük düşüş görüldü.

ABD’li enerji devlerinden ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Halliburton, Schlumberger Baker Hughes ve Kinder Morgan’ın toplam net karı geçen yılın Temmuz-Eylül döneminde 6,14 milyar dolarken, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 60 düşüş kaydetti. Söz konusu 7 enerji şirketi bu yılın Temmuz-Eylül döneminde ancak toplam 2,46 milyar dolar net kar yakalayabildi.

Ayrıca, söz konusu 7 enerji devinin toplam geliri geçen yılın üçüncü çeyreğinde 128,98 milyar dolarken, bu yılın aynı döneminde yüzde 13,2’lik düşüşle 111,92 milyar dolara geriledi.

Söz konusu 7 enerji şirketi içinde Temmuz-Eylül döneminde yıldan yıla en iyi performansı gösterebilen Halliburton oldu. Firma, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 53 milyon dolar zarar açıklarken, bu sene 7 milyon dolar net kar etti. Şirketin üçüncü çeyrekteki geliri de geçen yıl 3,84 milyar dolar olurken, bu sene 3,83 milyar dolara geriledi ve diğer 6 enerji şirketinden daha iyi bir performans ortaya koydu.
Teknoloji sektörü şirketlerinin karı yükseldi

ABD teknoloji sektöründe faaliyet gösteren büyük firmaların 2016 Temmuz-Eylül dönemindeki toplam net kar ve gelirleri ise yıldan yıla yükseliş gösterdi.

Amerikalı teknoloji devlerinden Amazon, Microsoft, IBM, Yahoo, Intel, Apple, Twitter, Facebook, Netflix, Google ve ana kuruluşu Alphabet’in bu yılın üçüncü çeyreğindeki toplam net karı geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7,4 artışla 33,63 milyar dolardan 36,13 milyar dolara yükseldi.

Bu 11 firmanın toplam geliri de aynı dönemde yüzde 8,4’lük artışla 177,37 milyar dolardan 192,35 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu 11 teknoloji şirketi arasında 2016’nın üçüncü çeyreğinde yıldan yıla en iyi yüzdelik net kar ve gelir artışını yakalayan Facebook oldu. Sosyal medya devinin bu yılın Temmuz-Eylül döneminde net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 265 artışla 2,38 milyar dolara, geliri de aynı dönemde yüzde 55,8’lik yükselişle 7,01 milyar dolara ulaştı.

Etiketler: /“Tarih; benim için bir bedende ruh gibidir”
Tarihçi - yazar ALİ BIYIK ile bir araya geldik ve kitaplarını, hayatını, hayallerini konuştuk... "Tarih bazılarına sıkıcı gelebilir ama benim...
Batı Şeria’da genel grev
ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını protesto etmek için Batı Şeria'da genel grev yapılıyor.
Güvenlik Değerlendirme Toplantısı başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Güvenlik Değerlendirme Toplantısı başladı.
Gazze ekonomisinde çöküş sinyalleri
Gazze Şeridi'nde yıllardır süren İsrail ablukasının etkileri, halkın alım gücündeki düşüş ve pazarlardaki aşırı durgunluk, ekonomik çöküşün yanında insani kriz...
Emlakçıların ‘ucuz konut ilanı’ kurnazlığı
TÜKODER Genel Başkanı Koçal: "Bazı emlak ofisleri sosyal medyada veya kendi isimlerine kurdukları internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, düşük fiyatlı ev...
Türkiye’nin organik gıda ihracatı yüzde 17 arttı
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celep, "Türkiye'nin 2017'deki organik gıda ürünü ihracatı, bir önceki seneye oranla yüzde...
Zeytin Dalı Harekatı’nda dördüncü gün
TSK'nın topçu birlikleri, Zeytin Dalı Harekatı'nın 4. gününde, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'deki mevzilerini ateş altına aldı.
Zap bölgesine hava harekatı
ANKARA Türk Silahlı Kuvvetlerince, dün Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesine, hudut hattındaki karakol ve üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen...
Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, şehit oldub
ANKARA Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan,...
PYD/PKK Afrin’den saldırılarını sürdürüyor
Terör örgütü PYD/PKK, Afrin'den Suriye'nin Türkiye sınırındaki ilçesi Azez'de sivilleri hedef almaya devam ediyor. Son havan topu saldırısında ikisi ağır,...
‘İstanbul için il başkanımızın çalışmalarıyla iftihar ediyor olacağız’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Altıok, partisinin İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na yönelik eleştirilerle ilgili, "Biz İstanbul için il başkanımızın çalışmalarıyla iftihar...
‘Çılgın Proje’ 2018’e damga vuracak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan tarafından güzergahı ilan edilen Kanal İstanbul, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Paris’te hava kirliliği yüzünden tek-çift plaka uygulaması

Hava kirliliği nedeniyle alınan karara göre, plaka numarası tek sayıyla biten özel araçlar bugün Paris'e giremeyecek.

Kapat