SON DAKİKA:

AK Parti ve CHP heyetleri Bulgaristan’da

Bulgaristan’da asimilasyon politikasının yıldönümünde anma programlarına katılmak için gelen heyetler, farklı partiler ile görüşecek.

AK Parti ve CHP heyetleri Bulgaristan’da
  • 26.12.2016
  • 420 kez okundu

KIRCAALİ

Bulgaristan’da eski komünist rejim tarafından başlatılan asimilasyon politikalarının yıldönümünde, anma törenlerine katılmak için Bulgaristan’a gelen AK Parti ve CHP heyetleri, ülkede üyelerinin önemli bir kısmı Türk kökenli olan iki parti ile ayrı görüşme yapacak.

Bulgaristan’da Türk kökenlilerin ağırlıkta olduğu iki siyasi parti, Türkan bebek ile birlikte 26 Aralık 1984 tarihinde, asimilasyon kampanyalarına karşı yapılan gösteriler sırasında yaşamını kaybeden diğer 3 Türk kökenli vatandaşın ölüm yıl dönümü dolayısıyla iki ayrı etkinlik düzenleyecek.

Etkinlikler için Bulgaristan’ın Kırcaali kentine gelen CHP heyeti, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi’nin etkinliğine katılıp, yöneticileri tarafından ağırlanacak. AK Parti heyeti ise, Rus uçağının düşürülmesi sonrası Türkiye yanlısı tutumu nedeni ile partisinden ihraç edilen eski HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın kurduğu, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi’nin ev sahipliğini yaptığı programa katılacak ve DOST’un yetkilileri ile görüşecek.

DOST Partisi’nin anma etkinliğine Genel Başkan Lütvi Mestan’ın konukları olarak, AK Parti İstanbul milletvekili Aziz Babuşçu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun katılacağı öğrenildi.

HÖH’ün ağırlayacağı CHP heyetinde ise partinin Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Edirne milletvekili Erdin Bircan, Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, Yalova milletvekili Muharrem İnce ve Kırklareli milletvekili Vecdi Gündoğdu yer alacak.

HÖH-DOST ayrılığı

Türkiye’de Rus uçağının düşürülmesinin ardından parlamento kürsüsünden Rusya’nın siyasetini sert bir dille eleştiren dönemin HÖH Genel Başkanı Mestan, NATO ve Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir konuşma yapmıştı.

HÖH’ün daha önceki genel başkanı da olan Onursal Başkan Ahmet Doğan, 17 Aralık 2015 tarihinde Sofya’daki yılbaşı eğlencesinde söz alarak, Mestan’ı HÖH’e ihanet etmekle suçlamış, başkanlık konumundan ve parti üyeliğinden ihraç ettirmişti. Doğan, HÖH’ün genel başkanlığını Mustafa Karadayı’ya devretmek zorunda bırakılmıştı.

HÖH’ün demokratik yapısından uzaklaştığını belirten Lütvi Mestan ise diğer 5 HÖH milletvekili ile birlikte 11 Nisan 2016 tarihinde Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi’ni kurmuştu. DOST’un üye sayısını kısa sürede 18 bine çıkaran Mestan, özellikle Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşı sert tutumu ile biliniyor.

Etiketler: / /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Meteorolojiden 5 ilde buzlanma ve don uyarısı

Metorolojiden gelen uyarıya göre Malatya, Adıyaman, Elazığ, Tunceli ile Bingöl'de buzlanma ve don bekleniyor.

Kapat