SON DAKİKA:

Akdağ: Şehir hastaneleri Türkiye’de yeni bir dönemecin başlangıcı olacak

Sağlık Bakanı Akdağ “Cumhurbaşkanımızın rüya projeleri olarak ifade edebileceğim şehir hastaneleri Türkiye’de sağlık hizmetleri açısından devletin yaptığı Sağlık Bakanlığının verdiği hastanecilik hizmetinde yeni bir dönemecin başlangıcı olacak” dedi.

Akdağ: Şehir hastaneleri Türkiye’de yeni bir dönemecin başlangıcı olacak
  • 04.12.2016
  • 333 kez okundu

MERSİN

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak için Mersin’e gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Özdemir Çakacak’ı ziyaret etti.

Akdağ, burada yaptığı konuşmada, Mersin’de Türkiye’deki ilk şehir hastanesinin açılışın yakın gelecekte yapacaklarını bildirerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın rüya projeleri olarak ifade edebileceğim şehir hastaneleri, Türkiye’de sağlık hizmetleri açısından devletin yaptığı, Sağlık Bakanlığının verdiği hastanecilik hizmetlerinde yeni bir dönemecin, önemli bir dönüşümün inşallah başlangıcı olacak. Bu hastaneler, her yönüyle mükemmel hastaneler, onun için yakın bir zaman önce Mersin’e gelmiştim. Bugün tekrar Mersin’de bu meseleye yoğunlaşacağız.” diye konuştu.

Akdağ, hastanenin sadece fiziki yapısı, yolları, çevresi, binası ya da içerisindeki ihtiyaçlarının değil aynı zamanda işletmesi açısından da değerlendirme yapacaklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müteahhit firmalar, Bakanlığımızın görevlileri, Müsteşar Yardımcım, Valimiz, ildeki görevli arkadaşlarımız, Belediye Başkanımızla beraber bu meseleyi enine boyuna konuşacağız. Birtakım detayların nasıl gittiğini de bizzat ben değerlendireceğim. Çünkü şehir hastaneleri hem vatandaşımıza hizmet açısından çok önem verdiğimiz projeler, hem de bunlar dünya için de örnek projeler. Devletle özel sektörün ortaklığıyla yapılan işler. Bu hastanelerde patron olarak biz Sağlık Bakanlığı tarafı, ama verilen hizmetlerin özellikle doğrudan doktorların hemşirelerin dışındaki hizmetlerin tamamı, özel sektöre gördürüyoruz. İşin patronu biziz ama işi özel sektöre gördürüyoruz. Yani hastanenin çevre düzenlemesi, binanın ihtiyaçları, temizlik, yemek, güvenlik, laboratuvar işlemleri, radyoloji gibi bütün bunları özel sektöre yaptırıyoruz. İnşallah mükemmel bir yeni başlangıç olacak. Bunun için Mersin’in şu an ipi göğüsleyen birinci il olması da beni çok mutlu ediyor.”

“Mükemmel bir merkez inşa ediliyor”
Bakan Akdağ, şehir hastanesinin sadece Mersin merkez değil ilçeler hatta yakın bazı illerden gelen hastalar için de şifaya vesile olacağını, mükemmel bir merkez inşa edildiğini dile getirdi.

Şehir hastanesini eksiklerle açmak istemediklerini belirten Akdağ, “Mersin Şehir Hastanesi bir ay içerisinde açmayı planlıyoruz ama birtakım eksikliklerle açılsın istemiyoruz. Yani 20 günde de açılabilir 40 günde de açılabilir. Önemli olan orada yapacağımız işleri mükemmel bir biçimde önceden planlanmış, hesabının kitabının yapılmış olması. Hastane taşımak çok kolay bir şey değil. Biz burada bir değil, 2 hastane taşıyacağız. Taşınmak zor bir iştir ama inşallah en güzel biçimde vatandaşımıza hizmeti aksatmayacak şekilde bunları gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Akdağ, Mersin’in merkez Mezitli ilçesine 200 yataklı yeni bir hastane, Tarsus ilçesine yeni bir hastane kazandıracaklarını aktardı.

“Yeni bir döneme başlıyoruz”
Sağlıkta yeni bir döneme girdiklerini anlatan Akdağ, Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm programını 2002’nin sonlarında iktidar geldiklerinde başlattıklarını ve bu programın çok başarılı olduğunu belirtti.

Akdağ, Türkiye’nin ihtiyaçlarının değiştiğini dile getirerek şöyle devam etti:

“O zaman çocuklarımızın D vitamini eksikliği, kansızlık, beslenme yetersizlikleri, ağır ishaller, zatürreler bunlardan kırılıyordu. Anne ölümleri çok yüksek orandaydı. Bulaşıcı hastalıklar bütün şehirlerde büyük bir problemdi. Şükürler olsun bunların hepsini aştık. Türkiye bugün artık gelişmiş ülkelerin sağlık problemleriyle karşı karşıya olduğu bir ülkedir. Yani bizim hayat biçimimiz, şişmanlığımız, hareketsizliğimiz, sigara kullanımı gibi sebepler bugün Türkiye’nin ana sağlık problemleri oldu. Bunların sonucunda da kalp damar hastalıkları, akciğerle ilgili hastalıklar, kanserler, hastalık yükümüzün önde gelen sebepleri. Dolayısıyla bunlara odaklanacağımız yeni bir döneme başlıyoruz. Buna sağlıkta dönüşümün 2. fazı diyoruz. Bir taraftan da aile hekimliklerimizi güçlendireceğiz.”

Etiketler: / / /Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
TSK’nın istihbarat uydusu Göktürk-1 yarın uzaya fırlatılacak

TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, yarın saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak.

Kapat