SON DAKİKA:

Almanya’ya gelen göçmenlerin yarısı AB vatandaşı

Devlet Bakanı Özoğuz: Almanya’ya gelen göçmenlerin yarısı AB vatandaşı

Almanya’ya gelen göçmenlerin yarısı AB vatandaşı
  • 09.12.2016
  • 369 kez okundu

Devlet Bakanı Özoğuz, “Böyle bir raporun tanıtımında, Almanya’ya gelen göçmenlerin yaklaşık yarısının AB ülkeleri vatandaşlarından oluştuğuna dikkati çekmek bizim için bir gereklilik” dedi.

Alman hükümetinin göç, mülteci ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, geçen yıl Almanya’ya gelen göçmenlerin yüzde 45’ini AB ülkeleri vatandaşlarının oluşturduğunu söyledi.

Bakan Özoğuz, bugün başkent Berlin’de düzenlediği bir basın toplantısında 11. Göç ve Uyum Raporu’nu tanıttı.

Özoğuz, Almanya’da genel olarak AB ülkeleri dışından gelen göçmenlerin sayısının çok daha fazla olduğu şeklinde yanlış bir düşüncenin hakim olduğunu belirterek, “Böyle bir raporun tanıtımında, Almanya’ya gelen göçmenlerin yaklaşık yarısının geçen yıl da AB ülkeleri vatandaşlarından oluştuğuna dikkati çekmek bizim için bir gereklilik.” şeklinde konuştu.

Almanya’ya geçen yıl gelen 2 milyon 137 bin göçmenin yüzde 45’inin AB ülkesi vatandaşı olduğunu ifade eden Özoğuz, bu insanların 998 bininin ülkeyi aynı yıl yine terk ettiğini kaydetti.

Özoğuz, Almanya’da günümüzde 190 ülkeden insanın yaşadığını ve yabancı asıllı insanların büyük çoğunluğunu yüzde 16,7 ile Türklerin oluşturduğunu, Türkleri Polonyalıların ve Rusların izlediğini belirterek, göçmenlerin ortalama yaşının da 36 olduğunu, bunun da nüfusu gençleştirdiği için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Yabancılar hakkında yanlış intiba

Almanya’ya gelen göçmenlerin ve sığınmacıların çokluğundan dolayı genel olarak gergin bir havanın mevcut olduğunu belirten Özoğuz, ancak bu yoğunluktan dolayı aslında eyaletlere eğitim alanında ve uyum kursları için daha fazla para verildiğine dikkati çekti.

Yabancılar arasında suç oranlarının çok yüksek olduğu şeklinde yanlış bir intibanın da yaygın olduğuna vurgu yapan Özoğuz, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verilerinin, bunun yanlış bir inanış olduğunu ortaya koyduğunu, cinsel içerikli suçların oranının Suriyeli sığınmacılar arasında yüzde 1 bile olmadığını söyledi.

Özoğuz, çifte vatandaşlığın kaldırılmasına da karşı olduğunu belirterek, Almanya’da doğup büyüyen ve okula giden göçmen asıllı gençlerden Alman vatandaşlığını terk etmelerinin istenemeyeceğini sözlerine ekledi.

11. Göç ve Uyum Raporu

Bakan Özoğuz, raporun önsözünde, Alman toplumunda yabancılar ve İslamiyet ile ilgili endişelerin giderilmesi ve İslam karşıtlığına karşı mücadele edilmesi için çabaların sürdürülmesi gerektiğini belirterek, “Müslümanların ve gayrimüslimlerin büyük çoğunluğu tümüyle barışçı bir şekilde yaşamakta ve özgür, demokratik temel düzenimizi kabullenmektedir. Müslümanlar ve İslamiyet ülkenin bir parçasıdır ve bazı uyum sorunlarının İslamiyet’e dayandırılması kabul edilemez.” ifadesine yer verdi.

Raporda, Almanya’da yaşayan 81 milyon 400 bin kişinin 7 milyon 800 binini yabancıların, 9 milyon 300 binini göçmen asıllıların oluşturduğu bildirildi.

Raporda, Almanya’da yaşayan yabancılardan 1 milyon 506 bin 113’ünün Türk vatandaşı olduğu, Türkleri sırasıyla Polonya, İtalya ve Yunanistan vatandaşlarının izlediği ifade edildi.

Almanya’da geçen yıl 19 bin 674 Türk vatandaşının Alman vatandaşı olduğu, Türkleri yine sırasıyla Polonyalıların, Ukraynalıların, Iraklıların ve Yunanların izlediği belirtilen raporda, uyum kurslarına en fazla katılan yabancıların başında Suriyelilerin geldiği ifade edildi.

Etiketler: /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Doğu Halep’te saldırılar durmadı

Rusya'nın Halep'te rejim saldırılarının durduğunu açıklamasına karşın bombardımanlar sürüyor. Halep'in doğusunda 9 bölgede rejim ve destekçileri saldırıyor

Kapat