Besiciler Kurban Bayramı’ndan umutlu

Türkiye’de hayvancılığın önde gelen merkezlerinden Kars’taki besiciler, Kurban Bayramı öncesi iyi bir satış dönemi geçirme umuduyla hayvanlarını büyükşehirlere götürmeye başladı.

Besiciler Kurban Bayramı’ndan umutlu
  • 30.08.2016
  • 449 kez okundu

Türkiye’de hayvancılığın önde gelen merkezlerinden Kars’ta besiciler, Kurban Bayramı öncesi iyi bir satış dönemi geçirme umuduyla hayvanlarını Türkiye’nin çeşitli illerine götürmeye başladı.

Türkiye’nin kurbanlık ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Doğu Anadolu’daki besiciler, uzun süredir besledikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanları pazara çıkardı.

Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere ülkenin birçok kentine kurbanlık sevkiyatı devam eden yörenin ve ülkenin önemli hayvancılık merkezlerinden olan Kars’ta da besicileri Kurban Bayramı heyecanı sardı.

Büyük emek sarf ettikleri kurbanlıklarını satarak verimli bir yıl geçirmeyi umut eden Karslı besiciler ile Kurban Bayramı öncesi şehre gelen tüccarlar arasında hayvan pazarlarında kıyasıya pazarlıklar yapılıyor.

Bu pazarlarda hayvanlarını satamayan bazı besiciler de kamyon ve tırlarla çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvanını Kars’tan yurdun dört bir yanına sevk etmeyi sürdürüyor.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla yüzü gülen besiciler, uzun zamandır verdikleri emeklerinin karşılığını almak için gün sayıyor.
“Bu hayvanlar hep dağlarda otlamış, hepsi çiçek yemiş”

Karslı küçükbaş hayvan besicisi Eyüp Altunbey (32), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 yıldır besicilik yaptığını söyledi.

Altunbey, Kurban Bayramı dolayısıyla batı illerine kurban sevkiyatlarının başladığını ifade ederek “Küçükbaş hayvanları kurbanlık olarak yetiştiriyorum. Bu hayvanlar hep dağlarda otlamış, hepsi çiçek yemiş. Koyunlarımı Kars’tan Manisa’ya götüreceğim. Hayvanlarımı Manisa’da uygun bir fiyatla satmayı düşünüyorum, 130 hayvan götürüyorum, bayramdan umutluyum.” dedi.

Doğu Anadolu’nun hayvanlarının etinin lezzetli olduğunu dile getiren Altunbey, “Buranın hayvanlarının tatları biliniyor. Bu bayramda Kars’tan giden hayvanların etlerinin sofralarını süsleyeceğine inanıyorum.” diye konuştu.
Yörenin kurbanlıkları ilgi çekiyor

Besicilerden Orhan Erdemir (51) ise daha önceki yıllarda da Kars’tan batı illerine kurbanlık hayvan götürdüğünü ve ilgi odağında olduğunu belirtti.

Kars’ın hayvanların diğer yörelere göre daha çok alıcısı olduğunu aktaran Erdemir, şöyle devam etti:

“24 hayvanım var, yaklaşık 5 aydır dağlarda yayıyorum, 2 aydır da beside en güzel yemlerden yediriyorum. Bu hayvanlar dağlarda çiçekle beslendi. İstanbul ve Gebze’ye götürüyorum daha önceki yıllarda da götürmüştüm müşterilerim çok memnun kaldı. Bu yıl da hayvan götürüyorum, inşallah bu sene de yüzümüz güler, bayramdan umutluyuz.”

Büyükbaş hayvan besicisi Sedat Uzunay (25) da Kurban Bayramı için İstanbul’a 160 büyükbaş hayvan götüreceğine işaret ederek “Uzun zamandan beri baktığımız hayvanları şimdi kurbanlık için İstanbul’a götürüyoruz. Üreticilerin bu süreçte de masrafları oluyor. Bayramdan inşallah masraflarımızı karşılarız.” dedi.

Uzunay, 13 yıldır besicilik yaptığını anlatarak kurbanlıklarının tamamının satılmasını ve Kurban Bayramı’nda çifte bayram yaşayacaklarını umut ettiklerini kaydetti.
Kurbana uygun olmayan hayvanların sevkine izin verilmiyor

Kars’ta, köylerden ve besi çiftliklerinden tır ve kamyonlarla başka illere götürülmek için alınan kurbanlıklar önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önüne getiriliyor.

Burada incelenen ve kurbanlığa uygun bulunan hayvanlar, üretici ya da besicilere verilen “sevk olur raporu” ile Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılmak üzere yola çıkartılıyor.

Ayrıca, aşısı eski, kayıtsız ve kulağında küpesi olmayan hayvanlara sevk izni verilmiyor.

Etiketler: /Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Terörle mücadele edenler 30 Ağustos ruhuyla mücadele ediyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Terörle mücadele edenler 30 Ağustos ruhuyla mücadele ediyor” dedi.

Kapat