SON DAKİKA:

BMGK’nın Yemen kararı memnuniyetle karşılandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Yemen’de eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in oğlu ve Husi liderlerine yönelik silah ambargosu kararı, ülkedeki bir çok kesim tarafından memnuniyetle karşılandı.

BMGK’nın Yemen kararı memnuniyetle karşılandı
  • 15.04.2015
  • 511 kez okundu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Yemen’de eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in oğlu ve bazı Husi liderlerine yönelik silah ambargosunu öngören kararı, ülkedeki bir çok kesim tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yemenli siyasi analist Abdullah Süleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Karar, Yemen’in meşru yönetimine, Kararlılık Fırtınası operasyonuna ve Husilerin ayaklanmasının durdurulmasına verdiği destek açısından önem arz ediyor” dedi.

Kararda yer alan “silah ambargosunu” hatırlatan Süleyman, “Bu karar ile Husilerin ve Salih yanlılarının uluslararası toplum nezdinde meşruiyete karşı gelen illegal gruplar konumuna düştüğünü” kaydetti.

Süleyman, üye ülkelerden ve özellikle Yemen’in komşularından, ambargo uygulananlara silah taşındığına dair makul ve yeterli bilgi olması durumunda hava, kara ya da deniz sahasını kullanan ilgili kargo vasıtasında arama yapmaları istenen tasarının, batı ülkelere ve Pakistan gibi bölge ülkelerine, Yemen sahillerinden deniz kontrolü yapma imkanı sağlayacağını söyledi.

Süleyman ayrıca, tasarıyı veto etmesi beklenen Rusya’nın çekimser kalmasının da Husilerin ve Salih yanlılarının motivasyonunu düşüreceğini savundu.

“Koalisyona moral oldu”

Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Abdusselam Muhammed, kararın ülkede meşruiyete ve “Kararlılık Fırtınası” operasyonuna destek verenlerin moralini arttırdığını, karşı tarafta ise isyancı Husiler ile Salih yanlılarını hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi.

BMGK kararının ardından Husiler ile Salih yanlıları arasında bölünmeler yaşanacağını iddia eden Muhammed, “Salih’e destek veren birçok kabile lideri ve üst düzey komutan, bölgesel ve uluslararası arenada yalnızlaştırıldıklarını anladıktan sonra kendilerini geri çekecektir. Çünkü son alınan karar, Salih’in ve ailesinin siyasi geleceğini yok ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yemenli siyasi aktivist Usame Mansur ise kararla ilgili sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yaptığı yorumda, “Salih ve Husiler, uluslararası arenada yalnızlaştırıldı. Bu durumda meşru liderler ve onlara destek veren koalisyon karşısında kazanamayacakları anlaşıldı. Teslim olmak için şartların iyileştirilmesi amacıyla biraz daha direnebilirler ancak önlerinde teslim olmaktan başka yol kalmadı” ifadelerini kullandı.

Dün, Yemen’de Husilere karşı hava harekatını yürüten koalisyon ülkelerince hazırlanan ve Ürdün tarafından BMGK’ya sunulan karar tasarısı kabul edilmişti.

Husilerden koşulsuz olarak şiddeti bırakmaları, ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeleri, el koydukları askeri malzemeleri iade etmeleri, siyasi tutukluları ve çocuk askerleri hemen salıvermeleri istenen tasarıda, eski Yemen Cumhurbaşkanı Salih’in oğlu Ahmed Ali Salih ile Husi liderlerinden Abdulmelik el-Husi’ye doğrudan ya da dolaylı silah temini, satışı ve transferi yasaklandı.

Etiketler: / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Babacan ABD’ye gitti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF - Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere...

Kapat