SON DAKİKA:

Çavuşoğlu: Halep için herkes sussa, biz susmayacağız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız.” dedi.

Çavuşoğlu: Halep için herkes sussa, biz susmayacağız
  • 13.12.2016
  • 356 kez okundu

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Resmi Konutunda Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çekya’nın Türkiye’nin terörle mücadelesine desteğini her zaman gördüklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu ziyaretin İstanbul’da 44 kişinin şehit olduğu hain saldırıdan sonra gerçekleşmesinin de Türkiye ile dayanışmanın bir başka göstergesi olduğunu ifade etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) dünyada yaklaşık 170 ülkede faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, bu bağlamda Çekya’daki FETÖ bağlantılarıyla ilgili ellerindeki bilgileri mevkidaşıyla paylaştığını belirtti.

“Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Halep’te ve Suriye’de zulmün durması için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Bu bağlamda hem Suriye ile yakından ilgilenen tüm ülkelerle hem de İran ve Rusya başta olmak üzere diğer aktör ülkelerle ikili düzeyde temaslarda ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüme ulaşılması için çok gayret sarf ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Hep somut önerilerle gittik ama maalesef birçok ülkenin samimi olmadığını da gördük, Halep’i yalnız bıraktığını da gördük, ateşkes sözü verilmesine rağmen Halep’i zalimce bombalamaya devam ettiğini de gördük. Özellikle sivil halkın buradan boşaltılması için ateşkesin sağlanması lazım. Özellikle hastaneler hedef alındı ki insanlar tedavilerini göremesin. Yani vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep’te görebiliyoruz.

Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep’te görebiliyoruz. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız. ”

“Türkiye’yi eşit bir ortak görmek durumundalar”
Çavuşoğlu, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin bir soru üzerine de birlikten, raportörlerden ve komisyonlardan öncelikli beklentilerinin Türkiye tarafında olmaları değil, adil yaklaşım olduğunu söyledi.

“Türkiye’yi eşit bir ortak görmek durumundalar.” diye konuşan Çavuşoğlu, öyle olması halinde tüm sorunların halledilebileceğine olan inancını dile getirdi.

“Sizin ideolojiniz batsın”
Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosunun (AP) Çek üyesi Tomas Zdechovsky’nin İstanbul’da 44 kişinin şehit olduğu saldırının ardından sosyal medya üzerinden “PKK ve DEAŞ’a daha fazla hoşgörüye hayır.” ifadesini kullanarak, bu örgütlerin AP’deki faaliyetlerine yasak getirilmesini istediğini hatırlattı ve gösterilen bu dayanışma için tekrar teşekkürlerini iletti.

Çekya’nın bu konuda tutumunun net olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, YPG’nin Çekya’da bir ofis açtığını ancak ofisin alınan tedbirler neticesinde kısa süre içinde kapandığını söyledi.

Demokrasinin merkezi kabul edilen AP’de ve aynı şekilde AB ülkesinde PKK’nın rahatça faaliyetlerini gösterdiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Böyle acımasız, insanlık dışı saldırıda bulunan bir örgütün destek bulmaması gerekiyor. Tomas şuna da vurgu yapıyor. AP içinde PKK’ya sempati duyan parlamenterler ve siyasi gruplar var. Neden? ‘Aynı ideolojiyi savunuyoruz’. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi savunuyorsanız, o ideoloji terörü gerektiriyorsa, sen de git dağa. Ne işin var parlamentoda. Niye siyaset yapıyorsun? Siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

İki Çekya vatandaşının Şırnak’ta yakalanması
Bir basın mensubunun Şırnak’ta yakalanan iki Çekya vatandaşının durumunu sorması üzerine Çavuşoğlu, bu kişilerin kaçak yollarla Irak’a geçerken yakalandığını, PKK ve YPG ile bağlantıları olduğuna dair belge, bilgi ve hatta YPG üniformalarının bulunduğunu anlattı.

Etiketler: / / /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Beyaz Baretliler’den uluslararası topluma çağrı

Suriye'de faaliyet gösteren Beyaz Baretlilerden yapılan açıklamada, "Uluslararası topluma kalan 100 bin kişi için Halep'in dışına güvenli koridor sağlanması çağrısı...

Kapat