Çavuşoğlu-Linkevicius ortak basın toplantısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Litvanya Dışişleri Bakanı Linkevicius, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, bakanlık konutunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu-Linkevicius ortak basın toplantısı
  • 22.08.2016
  • 355 kez okundu

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, bakanlık konutunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’ye, konuşmak, dinlemek, anlamak ve destek vermek için geldiğini belirten Linkevicius, 15 Temmuz gecesi ülkesinin Türkiye’deki darbe girişimini kınadığını ve demokratik seçimle iş başına gelmiş kurumlarla ve Türk halkıyla dayanışmasını ortaya koyduğunu ifade etti.

Linkevicius, böyle durumlarda müttefiklerin birbirini anlamak ve birbirine destek olmak için basın üzerinden demeçler vermek yerine bir araya gelmelerinin gerektiğini söyleyerek “Türkiye, Avrupa Birliği’nin (AB) anahtar bir ortağı, önemli bir ticaret ortağı ve NATO müttefiki. Birlikte mücadele vermemiz gereken ortak sınamalarla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Darbe girişiminde bulunarak devlete ve demokrasiye karşı tüm bu suçları işlemiş kişilerin yargılanması gerektiğini belirten Linkevicius, “Türk makamlarına, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi hususunda güveniyoruz. Bu zor zamanlarda bunun sağlanması çok önemli ve biz müttefikimize bu konuda güveniyoruz. Bazen bilgi eksikliğimiz de oluyor, bunun nedeni ise olması gerektiği gibi yakın çalışma içinde olmamamızdır.” diye konuştu.

Linkevicius, küçük bir ülke olan Litvanya’nın dayanışmanın önemini bildiğini vurgulayarak Türkiye’ye bölgenin güvenliği için NATO’ya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.
“İletişim eksikliğini ortadan kaldırmalıyız”

Litvanya’nın Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığının altını çizen Linkevicius, ülkesinin Kırım Tatarlarının insan haklarının ihlaline karşı uluslararası platformlarda mücadele etmeyi sürdüreceğini söyledi.

Konuk bakan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AB’nin Türkiye’ye yeterince destek vermediği yönündeki algıyı nasıl değerlendirdiği ve Türkiye’ye destek için yaptığı ziyarette somut vaatlerde bulunup bulunmadığı yönündeki soruya, ülkesinin darbe girişimine hemen tepki gösterdiği yanıtını verdi.

Linkevicius, şunları söyledi:

“Dilerim darbe girişiminin kınanmadığı yönündeki kanı sadece bir algıdan ibarettir. Çünkü darbe girişimi erken saatlerde kınandı. Bu, bütün Avrupalı müttefiklerimizle paylaştığımız bir tutumdur. Görüşmemizde de altını çizdiğimiz gibi, yapılması gereken şey, aramızda bir an önce yapıcı diyaloğu yeniden inşa etmek ve iletişim eksikliğini ortadan kaldırmak. Önce bunu yapmalı, daha sonra da Türkiye’nin aday ülke olarak AB’ye katılım süreci üzerinde çalışmalıyız. En önemli ticaret ortaklarından biri ve Gümrük Birliği üyesi olan Türkiye’yle paylaşacağımız ve birlikte yapacağımız çok şey var. Vize serbestisi sürecine ilişkin görüşmelere devam etmeliyiz.”

Bir an önce duyguları bir kenara bırakıp normal işleyişe dönülmesi gerektiğine işaret eden Linkevicius, kendisinin ve meslektaşlarının görevinin bu sürece ivme kazandırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler: / /Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Oyuncu İsrafil Köse hayatını kaybetti

Dizi ve sinema oyuncusu İsrafil Köse, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kapat