Cenevre görüşmeleri bombardıman ve ablukaların gölgesinde sürüyor

Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla düzenlenen Cenevre görüşmeleri, Rusya’nın muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği hava saldırıları ve Esed rejiminin kuşatmalarının gölgesinde devam ediyor.

Cenevre görüşmeleri bombardıman ve ablukaların gölgesinde sürüyor
  • 01.02.2016
  • 477 kez okundu

Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde rejim ve muhalefet heyetleri ile ayrı ayrı yürütülmesi planlanan görüşmeler, İsviçre’nin Cenevre kentinde 29 Ocak Cuma günü başlamıştı. Ancak Rusya, muhaliflerin görüşmelere katılmasını adeta zorlaştırıyor. Görüşmelerin yapılacağı hafta, Rusya’nın muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde sivilleri de hedef alan bombardıman haberleriyle geçti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, geçen hafta boyunca Rus saldırıları, ülkenin kuzey batısında muhaliflerin kontrolündeki bölgeler olan Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı’nda, Halep ve İdlib’de yoğun biçimde devam etti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün (SNHR) AA muhabirine verdiği bilgiye göre, 25-31 Ocak arasında Rus saldırılarında en az 153 sivil öldü.

Ablukalar sürüyor

Öte yandan, BM, 28 Ocak’ta kuşatma altındaki bölge sayısının 15’ten 18’e yükseldiğini bildirmişti. Şam ve çevresinde yoğunlaşan abluka altındaki kentlere, Madaya’ya iki ve Zebadani’ye bir kez olmak üzere sınırlı şekilde insani yardım ulaştırılmıştı. Bölgede açlıktan ölümler devam ediyor.

Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (MYK), 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada sivillere yönelik ablukaların kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların ulaştırılması ön şartlarının yerine getirilmesi için BM ve ülkelerden garanti alınması sonrasında görüşmelerde yer alacaklarını hatırlatmıştı.

Müzakerelere tek vücut olarak katılmaya çalışan muhalifler, geçen ay Riyad’da geniş tabanlı bir birliktelik sağlamış ve MYK’yı belirlemişti. Silahlı muhalif örgütlerin büyük desteğini alan MYK, muhaliflerin meşru temsilcisi olarak uluslararası topluma müzakerelere katılabileceği mesajını vermişti.

Ancak BMGK kararında Esed’in iktidarda kalmasına açık kapı bırakılması, Rusya’nın ağır bombardımanlarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi ve birçok noktada rejim güçlerinin sivillere yönelik ablukayı sürdürmesi gibi gelişmeler muhaliflerin sürece katılmasını güçleştirmişti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşen MYK sözcülerinden Salim el-Muslat, gazetecilere yaptığı açıklamada “Görüşmelere başlama arzusundayız ama BM Güvenlik Konseyi’nde 15 ülke tarafından kabul edilen kararların uygulanması için de uluslararası toplumun ciddi adımlar attığını ve açlıktan ölmek üzere olan çocuklarımıza gıda ulaştırıldığını görmek istiyoruz. Suriyeli kadınların güvende olduğunu, Esed’in hapishanelerindeki kadınların serbest bırakıldığını görmek istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Rejim adına görüşmelere katılan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi ise Mistura ile görüşmesinin ardından, müzakerelere başlamak için herhangi bir ön koşulu kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Etiketler: /Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
AVM’lerden 110 milyar TL ciro
AYD Başkanı Belgü, "Alışveriş merkezlerinin 2017 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 110 milyar TL'lik bir ciroya ulaşacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı...
Darbecilere 7 milyon liralık tazminat davası
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında uçaklarla bombalanması sonucu oluşan zararın karşılanması için TÜRKSAT tarafından 162 sanık hakkında 7 milyon 27 bin...
Bes’e Yeni Katılımlar 1 Ocak’ta
Türkiye genelinde mahalli idareler, KİT'ler ve 50-100 çalışanı olan özel sektör, 1 Ocak 2018'den itibaren otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne...
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Ömrümüzün en zor günlerini geçiriyoruz

Esed güçleri ve Rusya'nın Türkmen köylerine düzenlediği saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve Türkiye'ye sığınanlar, gencinden yaşlısına hayatlarının...

Kapat