SON DAKİKA:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Teröre karşı dik durursak terör belasından ülkeyi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Güçlü olursak, birlikte olursak, teröre karşı dik durursak, terör belasından bu ülkeyi kurtarırız.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Teröre karşı dik durursak terör belasından ülkeyi
  • 18.12.2016
  • 278 kez okundu

ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Güçlü olursak, birlikte olursak, teröre karşı dik durursak, terör belasından bu ülkeyi kurtarırız.” dedi.

Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Umut Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, topluma umut vermek için çok sayıda gencin Türkiye’nin farklı illerinden geldiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, bir ülkenin gençleri olduğu sürece o ülkenin geleceğinden söz edilebileceğini ve yarınlara umutla bakılabileceğini ifade etti.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısının gençlerden oluştuğunu ancak bu kişilerin yarısının işi olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, kendi kuşağının bu alanda gerekli sorumluluğu yerine getiremedikleri değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bizim kuşak, gençlere gerekli önemi vermedi. Gençler, ‘değişim’ istediler, kapılarını kapattılar. Gençler, ‘gelecek için umut’ istediler, kapı kapandı. Gençler, daha çok çalışmak istedi, okumak istedi, okurken yurtlarda kalmak istediler ama önlerine barajlar kondu. Şimdi, sizler umut için tekrar toplanıyorsunuz.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, gençlerin düşünce ortamının ülkenin geleceği olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Sizin kuşağınızın bir özelliği daha var. Dünyayla dalga geçmek. Yeri ve zamanı gelince, en güzel dersi verirsiniz. Ders verdiğiniz alanlardan birisi de Gezi olaylarıdır. Bütün dünyaya gençliğin damgasını vurduğu olaylar. O olaylardan sonra bir diktatöre diz çöktürdünüz. Bu, hala hazmedilmiş değil ama biz gayet iyi biliyoruz ki bu ülkenin gençleri, bu ülkenin umududur.

Sizden isteğim, kesinlikle ayda bir kez, Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni mutlaka okuyun. Orada göreceksiniz, bu ülkede devrimi yapan, ülkenin bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele eden, ekonomik alanda kalkınması için olağanüstü başarılara imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini, gençlere bırakıyor. Hiçbir kuruma, hiçbir aileye, hiçbir kişiye değil, ülkenin gençlerine bırakıyor. Bu kadar ağır ve onurlu bir mirası devralmış durumdasınız. Neden ağır bir miras? O Gençliğe Hitabe’de size verilen görevler var. Bu görevi taşımak da herkesin değil sizin görevinizdir.”

“Teröre karşı dik durursak, terör belasından bu ülkeyi kurtarırız ”
Kılıçdaroğlu, kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun teröre hep birlikte onurla karşı durulacağını ve terörle mücadele edileceğini söyledi. Terörün, bir insanlık suçu olduğunu hep birlikte haykırılacaklarına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Güçlü olursak, birlikte olursak, teröre karşı dik durursak, terör belasından bu ülkeyi kurtarırız. Gencecik, fidan gibi çocukları babaları toprağa veriyor. Bir babanın çocuğunu toprağa vermesi, hayatının en büyük acısıdır. Bu, acıdan Türkiye’yi kurtarmak lazım ve kurtarırken de akılla, mantıkla, birikimle mücadele edeceğiz.

Bizi kaygılandıran, Türkiye’nin yakın tarihini dahi bilmeyen bir kadro tarafından Türkiye’nin yönetilmesidir. Yakın tarihi diyorum, Osmanlı tarihini zaten hiç bilmiyorlar. Türkiye’nin Ortadoğu bataklığına sürüklenmesini, bugün Türkiye’ye terör olarak dönmesini hep birlikte düşünmek zorundayız. 30 kişinin, 40 kişinin, 103 kişinin hayatını kaybettiği terör olaylarından sonra bir siyasi sorumlu ortaya çıktı mı? Bu, bizim demokrasi eksikliğimizi gösteriyor. Nerede, hangi yanlışları yaptık, bunu sorgulamamız gerekiyor.”

Muhabşr: Yeşim Sert Karaaslan

Etiketler: / /Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Katar ile anlaşmalar imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Sani'nin huzurunda, iki ülke arasında çeşitli alanlarda mutabakat zaptı, anlaşma, eylem planları ve ortak bildiri...

Kapat