SON DAKİKA:

CHP’de İstanbul kongre süreci yeniden başladı

CHP’de, 3-4 Şubat 2018’de Ankara’da yapılacak 36. Olağan Kurultay öncesi durdurulan İstanbul kongre süreci yeniden başladı.

CHP’de İstanbul kongre süreci yeniden başladı
  • 06.12.2017
  • 66 kez okundu

ANKARA – Alınan bilgiye göre, CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu kararıyla 3 Mayıs’ta başlayan kongre takvimi devam ediyor.

Bugüne kadar 8 il ve 300 civarında ilçe kongresi gerçekleştirilen CHP’de “yönetimi belirleyecek” kadar önemli illere henüz sıra gelmedi.

Bu illerden en önemlisi olan İstanbul’un 180 kurultay delegesi bulunuyor. Toplam kurultay delegesi bin 200 civarında olan CHP’de bu rakam önemli yer tuttuyor. Öte yandan İstanbul’un “diğer illerdeki delegeler üzerinde de lokomotif görevi üstlenebildiği” değerlendirmesi yapılıyor.

Bu nedenle bir süre önce başlayan İstanbul kongrelerinde delege yazımında sorun yaşandı. İl yönetiminin, mahalle seçimleri sonucu belirlenen delegeleri onaylamaması ve ilçelerin kongre yapmasını engelleyici düzenlemeleri üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu devreye girdi.

Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla İstanbul’da il ve tüm ilçe kongrelerinin durdurulması kararı alındı.

CHP’de tabanın istediğinin olduğu ve üyelerin seçtiği delegelere sadık kalındığı öğrenildi.

Yeni genelge gönderildi

Sağlanan uzlaşma üzerine Genel Merkezden İstanbul örgütüne yeni bir genelge gönderildi.

Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır imzasıyla gönderilen genelgede, 2 Aralık’ta gönderilen genelgeye atıfta bulunularak, “Bazı teknik aksaklıkların yanı sıra illerde tüzükten kaynaklanabilecek olası sorunların önüne geçmek amacıyla il ve ilçe kongre sürecinin durdurulması”nın istendiği hatırlatıldı.

Yeni genelgede, “Yapılan çalışmalar ve olası aksaklıkların giderilmesi sonucunda, durdurulan sürecin 3 Mayıs’ta başlayan kongre takvimi doğrultusunda devam etmesine karar verildiği” bildirildi.

İnce örneğini akla getirmişti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “delege yazımı” işlemine gösterdiği hassasiyetin en önemli nedeni ise Eylül 2014’te yapılan 18. Olağanüstü Kurultay’da yaşananlar olarak değerlendiriliyor.

CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla Genel Başkan adayı olmuştu. Kurultayda Kılıçdaroğlu’na 740 oy çıkarken, İnce ise 415 oy almıştı. Kılıçdaroğlu genel başkanlığa yeniden seçilmiş ancak aldığı oy sayısı, kendisine genel başkan adaylığı için verilen imza sayısının çok altında kalmıştı.

CHP tüzüğüne göre toplam delege sayısının yüzde 10’u bir kişiyi aday göstermek için yetiyor.

Ankara’da 3-4 Şubat 2018’de gerçekleştirilecek 36. Olağan Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı şu ana kadar adaylığını açıklayan bir isim olmadı.

Etiketler: / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin dünkü "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması"nda kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda...

Kapat