SON DAKİKA:

Doğu’da halk teröre karşı sokağa çıktı

Terör örgütü PKK’nın özellikle son dönemlerde sivilleri de hedef alan saldırıları gerçekleştirmesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 7’den 70’e her kesimden gösterilen tepki, sokaklara taştı.

Doğu’da halk teröre karşı sokağa çıktı
  • 24.08.2016
  • 395 kez okundu

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırısıyla aynı aileden 5 kişinin, aynı gün Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 13 yaşındaki Aslı Aydemir ve babasının, Diyarbakır’da Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonuna düzenlenen saldırıda polis memuru Ahmet Gülbahar (34) ve 5 yaşındaki oğlu Hüseyin Utku Gülbahar’ın şehit olması yürekleri sızlatırken, vatandaşlar da bu saldırılara tepkilerini meydanlara çıkarak gösterdi.

PKK’lı teröristlerin, Diyarbakır’da, Van’da, Bitlis’te, Mardin’de ve Elazığ’da art arda düzenlendiği saldırılarda güvenlik güçleri ve sivillerin hayatını kaybetmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması üzerine halk, huzur nöbeti, basın açıklamaları ve yürüyüşlerle terörü telin etti.

Türk bayrağını alanlar meydanlara koştu

Siirt’te 19 Ağustos’ta teröre karşı başlatılan “huzur nöbeti“, 3 gün sürdü. Sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin çağrısı üzerine ellerindeki Türk bayraklarıyla Valilik önünde bir araya gelen vatandaşlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Dik dur eğilme millet seninle”, “Siirt burada PKK nerede”, “Teröristlere karşı omuz omuza” sloganlarını atarak, teröre tepkilerini dile getirdi.

Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin terör örgütü PKK’nın güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alan saldırılarına tepkisi sürerken, Elazığ’da da cuma namazının ardından toplanan ve ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş düzenleyen vatandaşlar, kentte ve ülkede yaşanan terör saldırılara karşı durdu.

Elazığ Valiliği ve Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile Aymet Aytar Meydanı’na kadar yürüdü.

Van’da da siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Elazığ, Van ve Bitlis’teki terör saldırılarına tepki göstererek terör örgütü PKK’yı kınadı. Kurtuluş Parkı’nda toplanan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar, Maraş Caddesi’nden yürüyüşe başlayan kalabalık, 150 metre uzunluğunda Türk bayrağı açtı ve İskele Caddesi üzerinde bulunan İkinisan Polis Karakolu’nun önüne kadar geldi.

Yürüyüşte, Kürtçe ve Türkçe “Biji aşiti, biji bırati (Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik)”, “Em Kurdın, em Tırkın, em tev bırane (Biz Kürt’üz, biz Türk’üz, biz birlikte kardeşiz)”, “Jıbo zalmına biji cehennem (Zalimler için yaşasın cehennem)” ve “Kahrolsun PKK, teröre lanet”, “Kahrolsun DAİŞ, teröre lanet”, “Hendeğe darbeye hayır”, “İşte Kürt, işte Türk, işte ümmet” sloganları atıldı.

Batman’da ise vatandaşlar, bazı siyasi partiler ve 80 sivil toplum kuruluşunca organize edilen “Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet Yürüyüşü”nün ardından terör örgütlerine tepkilerini dile getirdi.

Vatandaşlar “artık beni öldürme” anlayışında

Müzakere ve Çözüm Platformu Sözcüsü Alaattin Parlak, son zamanlarda yapılan bombalı saldırılarla vatandaşların “artık beni öldürme” anlayışı içinde olduğunu belirtti.

Bölgedeki miting ve yürüyüşlerin halkın istekleri doğrultusunda gerçekleştiğini ifade eden Parlak, bu yürüyüş ve mitinglerin bölge açısından tarihi olduğunu, daha önce bu ve benzeri eylemlerin yapıldığını görmenin mümkün olmadığını söyledi.

Saldırılar vatandaşları öfkelendirdi

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İlim Yayma Cemiyeti Batman Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Davut Okçu da Diyarbakır, Mardin ve Elazığ’da yapılan saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi vatandaşların öfkelenmesine neden olduğunu söyledi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Sözcüsü Mehmet Beşir Şimşek de “halk adına” ortaya çıktığını savunan terör örgütü PKK’nın halkın sokaklara dökülmesinden ders çıkarması gerektiğini belirtti.

Cihannüma Siirt İl Temsilcisi Fatih Sevgili, bölge insanının yıllardır içinden “Kahrolsun PKK” dediğini, 15 Temmuz ruhuyla kazandığı öz güven sayesinde ise lanet ettiği teröre tepkisini meydanlarda dile getirmeye başladığını söyledi.

Yapılan yürüyüş, miting ve nöbetlerin devam etmesi gerektiğini belirten Sevgili, “Devlet de millet de FETÖ’ye gösterdiği tepkinin aynısını PKK terör örgütüne de DAEŞ terör örgütüne de her türlü teröre de göstermeli. Terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur, onlara gösterilen tepkiler arasında da hiçbir fark olmamalıdır.” dedi.

“Halkın teröre karşı bu direnişi çok önemli”

Memur-Sen Elazığ Temsilcisi İbrahim Bahşi, “Teröre hayır” çağrısının daha yüksek sesle dile getirilmesi gerektiğini belirterek, “Terörle mücadelede başarı halkın çabasıyla, gayretiyle olacak. Biz buna inanıyoruz. Halk terörün her türlüsünü lanetlerse ve buna karşı bir tepki gösterirse Allah’ın izniyle bunların kökü kurutulacak ve terör sona erecektir. Halkın teröre karşı bu direnişi çok önemli.”

Etiketler: / / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Antalya’da askeri aracın geçişi sırasında patlama

Antalya'da jandarma ekip aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 asker yaralandı.

Kapat