SON DAKİKA:

Enerji güvenliği için Türkiye kilit rolde

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu, Türkiye’nin enerji güvenliği konusunda kritik öneme sahip olduğunu belirtti.

Enerji güvenliği için Türkiye kilit rolde
  • 05.12.2016
  • 298 kez okundu

İSTANBUL – Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin enerji güvenliği konusunda kritik öneme sahip olduğunu belirterek, “Enerjinin ekonomik koşullarda Avrupa’ya taşınabilmesi için Türkiye üzerinden gitmesi gerekiyor. Türk Akımı Projesine ilişkin hükümetler arası anlaşmalar imzalandı. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) inşaatı devam ediyor. Bununla beraber Rus gazı, Türk-Yunan sınırında yakın zamanda Azeri gazıyla buluşacak.” dedi.

Kumbaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konferans için gittiği Avrupa Birliğinin (AB) birçok ülkesinde, AB’nin doğal gaz talebinin önümüzdeki yıllarda artacağını ve Türkiye’nin dört bir yanının doğal gazla çevrili olduğunu anlattığını belirterek, bu kaynakların ekonomik koşullarda Avrupa’ya taşınabilmesi için Türkiye üzerinden gitmesi gerektiğini söyledi.

Türk Akımı Projesine ilişkin hükümetler arası anlaşmaların imzalandığını ve TANAP’ın inşaatının devam ettiğini aktaran Kumbaroğlu, bununla beraber Rus gazının, Türk-Yunan sınırında yakın zamanda Azeri gazıyla buluşacağına dikkati çekti.

Türk Akımı Projesinin neredeyse iki katı kapasitesinde ikinci bir Kuzey Akım Projesi için Alman şirketlerin Gazprom ile ortaklık anlaşması imzaladığı bir ortamda Türkiye’nin Rusya ile enerji iş birliğini geliştirmesinin eleştirilemeyeceğini vurgulayan Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Bir sonraki adım Doğu Akdeniz’de İsrail açıklarında bulunan rezervleri Avrupa’ya taşımak. İsrail gazının, diğer ülkelerden gelen gazda olduğu gibi, sadece Türkiye’den geçerek Avrupa’ya ekonomik olarak ulaşması mümkün. İsrail gazı da Türk-Yunan sınırına gelir ve sınır kapısı farklı ülkelerden gelen doğal gazın buluşma noktası olur. Bunun Avrupa için anlamı kaynak çeşitliliği, rekabetçi bir piyasa ve enerji güvenliği. Bugün Avrupa’nın enerji güvenliğinin önündeki en büyük engel Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasına yönelik tavsiye kararı ile ortaya çıkan güvensizlik ortamı. Türkiye ile güvensizlik ortamı Avrupa’nın enerji güvenliğini tehdit ediyor.”

Kuzey Irak’taki petrol ve gaz rezervlerine de değinen Kumbaroğlu, bunların da Türkiye üzerinden Avrupa’ya ucuza taşınabileceğini ancak bölgede hüküm süren terör ortamı nedeniyle projelerin hayata geçirilemediğini anlattı.

Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Suriye ve Irak’ta enerji kaynaklarının, güzergahların, rafinerilerin ve pazarların bulunduğu yerler aynı zamanda terör ve savaş ortamının hüküm sürdüğü yerler. İstikrar ortamı sağlandığında AB enerji güvenliğine katkı sağlayacak yeni bir kaynak Kuzey Irak gazı olacak. Tek ekonomik güzergah yine Türkiye ve buluşma noktası yine Türk-Yunan sınırı. Bir diğer alternatif dünyanın ikinci büyük rezervlerinin bulunduğu İran gazı. Ambargonun kaldırılmasından sonra İran-Türkiye-Avrupa Boru Hattı Projesine ilişkin umutlar yeşerdi ancak burada halen koşullar çok değişken ve belirsiz. Enerjide rotaların yeniden çizildiği heyecanlı ve önemli, dinamik bir dönemdeyiz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: /Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kamu ve özel sektörün çevresel gelirleri arttı

Kamu ve özel sektörün yaptığı toplam çevresel harcama 2012-2015 döneminde yüzde 47,5 artarak 26 milyar lira düzeyine ulaştı.

Kapat