SON DAKİKA:

Eski Musul Valisi Nuceyfi: Sünnilere karşı önyargıları kırmak için çalışacağız

Eski Musul Valisi Nuceyfi, “Sünniler’e karşı önyargıların kırılması için tüm ülkelerle doğrudan irtibata geçmeye çalışacağız” dedi.

Eski Musul Valisi Nuceyfi: Sünnilere karşı önyargıları kırmak için çalışacağız
  • 15.02.2016
  • 427 kez okundu

ERBİL

Eski Musul Valisi ve Haşdi Vatani (Sünni gücü) Sorumlusu Esil Nuceyfi, Irak’taki Sünniler’in sesini dünyaya duyurmak için Washington’da temsilcilik ofisi açtıklarını belirterek, “Sünniler’e karşı ön yargıların kırılması için tüm ülkelerle doğrudan irtibata geçmeye çalışacağız” dedi.

Nuceyfi, AA muhabirine Sünniler’in ABD’de temsilcilik açmasındaki amacı, Musul kentinin kurtarılması ve içerideki halkın son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak’taki Sünniler’in doğrudan dünya ile irtibata geçmesini sağlamak için ilk adımın atıldığını belirten Nuceyfi, “Şu anda halkımız kritik ve zor bir süreçten geçiyor. Sünnilerin durumunun çok kötü olduğunu düşünüyoruz ve sesimizi dünyaya duyurmanın peşindeyiz. Halkımızın nasıl bir süreçten geçtiğini ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerine doğrudan kendimiz anlatacağız. Irak merkezi hükümeti Şii karekterli bir yapıya sahip ve dünya ülkeleri ile irtibatımız çok güçlü değil. Bu engeli ve üzerimizdeki ön yargıları ortadan kaldırılmak için Washington’da Iraklı Sünniler’in ilk temsilcilik ofisini açtık. Önemli bir adım atıldığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şiiler, Sünniler’in direkt olarak uluslararası devletlerle temas halinde olmalarından rahatsız”

Bağdat’ın Washington’da temsilcilik açılmasına karşı çıktığına değinen Nuceyfi, “Şiiler, Sünniler’in direkt olarak uluslararası devletlerle temas halinde olmalarından rahatsız. Buna anlam veremiyoruz” dedi.

Haşdi Şabi (Şii milis gücü) çatısı altında yer alan Bedir Örgütü Komutanı Hadi Amirli’nin birkaç gün önce güçlerinin tüm engellere rağmen Musul’daki kurtarma operasyonuna katılacağını açıklamasının hatırlatılması üzerine Nuceyfi, “Sadece bölgedeki Sünniler değil ancak uluslararası koalisyon güçleri de Şii milislerin Musul’a gelmesini ve olası bir kurtarma operasyonunda yer almalarına şiddetle karşı. Daha önce de bu konuda birçok açıklama yaptık. Kentin kurtarılması operasyonu mezhep çatışmasına dönüştürülmemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Şiiler’in terör örgütü DAEŞ’in ortadan kaldırılmasından sonra Irak’ın demografisini değiştirmeyi planladıklarını aktaran Nuceyfi, “Tüm bölgedeki çatışmalara çok istekli bir şekilde katılmalarının amacı budur. Her yerde kontrollerinin olmasını istiyorlar. Bu yüzden halkımızın istemediği güçleri, bölgelerimizden uzaklaştıracağız” dedi.

Musul içerisindeki vatandaşların durumunu yakından takip ettiklerine değinen Nuceyfi, “Kentin önde gelenleri ve aşiret liderleri ile her gün telefonla iletişim halindeyiz. DAEŞ’in baskısı altında yaşayan halkın durumu çok kötü ve en kısa süre içerisinde kurtarılmayı bekliyorlar. Konuştuğum kişiler gıda, yiyecek ve ilaç sıkıntısı yaşadıklarını söylediler. Olası bir operasyon başlaması halinde bize destek vereceklerini ifade ediyorlar” diye konuştu.Kudüs meselesi topyekun insanlığın uyanışına vesile olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün Kudüs'te ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan, dövülen, her insan yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir....
Galatasaray’da Tudor’la yollar ayrıldı, seçim kararı alındı
Hırvat teknik direktör Igor Tudor'un görevine son veren Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldı.
Eski başbakanlardan Yılmaz’ın oğlu son yolculuğuna uğurlandı
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, son yolculuğuna uğurlandı.
Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Suudi Arabistan Yönetimi Saçmalıyor

İŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona üye ülkelerin savunma bakanları, ABD öncülüğünde NATO Karargahı'nda bir araya geldi. Toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan...

Kapat