SON DAKİKA:

FETÖ’nün sivil imamları aynı günlerde ABD’deymiş

Akıncı Üssü civarında yakalanan “FETÖ’nün sivil imamları” Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek’in Ocak, Mart ve Haziran 2016’da, aynı günlerde ABD’de olduklarını belirlendi.

FETÖ’nün sivil imamları aynı günlerde ABD’deymiş
  • 07.12.2016
  • 285 kez okundu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Akıncı Üssü civarında yakalanan “örgütün sivil imamları” Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek’in ocak, mart ve haziranda, aynı günlerde ABD’de olduklarını belirledi.

Başsavcılık, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in “darbe mesajı” olarak değerlendirilen haki cübbeyle vaaz verdiği görüntülerin yayınlandığı 21 Mart’ta, Öksüz, Batmaz, Oruç ve Çiçek’in de darbe toplantısı için ABD’de olduklarını tespit etti.
Darbe toplantısı için ABD’ye gitmişler

Başsavcılık, Öksüz ile aynı tarihlerde ABD’ye giden FETÖ’nün “sivil imamları” Batmaz, Oruç ve Çiçek’in de ABD’de değerlendirme toplantılarına katıldıklarını belirledi.

FETÖ’nün 5 “sivil imamı” hakkında hazırlanan yurt dışı giriş çıkış analizi raporlarına göre, Öksüz, Batmaz, Oruç ve Çiçek’in darbe toplantısının yapıldığı değerlendirilen 1- 4 Ocak, 17-21 Mart ve 20-24 Haziran’da ABD’de bulundukları ve şüphelilerin bu seyahatlerde farklı tarihlerde giriş çıkış yaparak tedbir uyguladıkları tespit edildi.

Adil Öksüz ve Kemal BatmazAdil Öksüz ve Kemal Batmaz
Şüpheli yurt dışı seyahatleri

Buna göre, “sivil imamların” darbe hazırlıkları kapsamında değerlendirilen ilk seyahatleri Aralık 2015’te gerçekleşti.

Hakan Çiçek 28 Aralık, Adil Öksüz ve Nurettin Oruç 31 Aralık 2015’te İstanbul Atatürk Havalimanından yurt dışına çıktı.

Kemal Batmaz’ın ise hem 31 Aralık 2015 hem de 1 Ocak 2016’da Atatürk Havalimanından çıkış kaydı bulunuyor. Başsavcılık kaynaklarına göre 31 Aralık 2015’te çıkış için gümrükten geçen Batmaz, daha sonra bilinmeyen bir sebeple geri döndü ve ertesi gün (1 Ocak 2016) yurt dışına çıktı.

Bunlardan Öksüz 4 Ocak, Oruç ve Batmaz 5 Ocak, Çiçek ise 6 Ocak 2016’da yurda döndü. Esenboğa Havalimanından Türkiye’ye giren Oruç dışındakiler, dönüşte ise Atatürk Havalimanı kullandı.
Birer gün arayla döndüler

Yine Çiçek 8 Şubat, Oruç 10 Mart, Batmaz 12 Mart, Öksüz ise 17 Mart 2016’da, Atatürk Havalimanından yurt dışına çıktı. Öksüz 21, Oruç 22, Batmaz 23, Çiçek ise 24 Mart 2016’da yurda döndü. Esenboğa’ya inen Oruç dışındakiler, dönüş için Atatürk Havalimanını kullandı.

Hakan Çiçek 21 Nisan 2016’da gittiği değerlendirilen ABD’den, 16 gün sonra, 7 Mayıs 2016’da döndü.

Batmaz 30 Mayıs, Çiçek 19 Haziran, Öksüz ve Oruç ise 20 Haziran 2016’da yurt dışına çıktı.

Oruç ve Batmaz 24 Haziran, Çiçek ve Öksüz 25 Haziran’da Türkiye’ye döndü.
Darbeden önceki son ABD seyahati

Darbeden önce ABD’ye son seyahati ise Batmaz ve Öksüz gerçekleştirdi. Buna göre Atatürk Havalimanından aynı uçakla 11 Temmuz 2016’da ABD’ye giden Öksüz ve Batmaz, 13 Temmuz 2016’da da yine aynı uçakla Atatürk Havalimanından Türkiye’ye girdi.

Başsavcılık, şüphelilerin cep telefonlarına ilişkin HTS kayıtları üzerindeki incelemelerini sürdürüyor. Adil Öksüz de sahte kimlikle açılan ve “patates hat” olarak da adlandırılan dört telefon numarası tespit edildi.

Etiketler: /Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Pakistan’da yolcu uçağı düştü

Pakistan Uluslararası Havayolları'na (PIA) ait Çitral-İslamabad seferini yapan yolcu uçağının Havelian bölgesi yakınlarında düştüğü bildirildi.

Kapat