‘FETÖ’yle mücadele Türkiye’ye vefa borcudur’

Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şehabi Türkiye’nin Makedonya’ya dost elini koşulsuz uzatan bir ülke olduğunu belirterek, “Makedonya’nın Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı mücadele etmesi, Türkiye’ye bir vefa borcudur.” dedi.

‘FETÖ’yle mücadele Türkiye’ye vefa borcudur’
  • 18.08.2016
  • 353 kez okundu

ÜSKÜP

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicuddin Şehabi, tutuklananların itiraflarından darbe girişiminin arkasında terör örgütü FETÖ’nün durduğunun aşikar olduğunu söyledi.

Şehabi, FETÖ uzantısı okulların Makedonya’da da faaliyet gösterdiğine işaret ederek, bu eğitim kurumlarının da aynı zihniyetin ürünü olduğunu vurguladı.

FETÖ’nün Makedonya’da en fazla eğitim alanında etkili olduğunu belirten Şehabi, “Bu kolejlerin Makedonya’da mevcut yasalara göre çalıştığı bilinmektedir ancak Makedonya’nın dost Türkiye Cumhuriyeti’nden alacağı bilgiler doğrultusunda bu kolejlerin faaliyetleri gözden geçirilmelidir.” diye konuştu.

Şehabi, Makedonya makamları bünyesindeki maliye ve eğitim müfettişlerinin iş başına gelmeleri ve bu kolejlerin yasaları suistimal edip etmediğini araştırmaları gerektiğini kaydederek, Makedonya tarafının atacağı adımların ve alacağı önlemlerin en kısa zamanda uygulanacağına inandığını dile getirdi.

Gerçeklerin ortaya çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda Türkiye’nin bekası ve sarsılmaz bütünlüğü ile demokrasinin muhafaza edilmesi için kendilerine de önemli görevler düştüğünü ifade eden Şehabi, Türk makamlarından alınacak bilgilerin büyük titizlikle incelenmesinin ve gerekenin yapılmasının önemine dikkati çekti.

“Balkanlar, karargah gibi kullanılmış olabilir”
Şehabi, FETÖ uzantısı kurumların Makedonya’da etkin oldukları faaliyetlere işaret ederek, “Tahmin etmediğimiz gerçekler ortaya çıkacaktır. Çünkü maalesef Balkanlar, bir karargah gibi kullanılmış olabilir.” dedi.

Makedonya’da mevcut FETÖ uzantısı kurumların farklı alanlarda faaliyet gösterdiklerini anımsatan Şehabi, bu konunda ekonomi ve eğitim bakanlığı müfettişlerinin üzerlerine düşen görevi hızlı şekilde yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Şehabi, Makedonya hükümetinin FETÖ hakkındaki duruşu hakkında ise şunları kaydetti:

“Biz bunu açıkça söylüyoruz. Devlet yapılanmasına sızmış olan bütün paralel yapılar yalnız Türkiye için değil, dünyanın bütün ülkeleri için tehlikelidir. Bu tür yapılar faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerin devletlerine de sıkıntılar getirebilir.”

Şehabi, Türkiye’nin Makedonya’ya desteklerine, yardımlarına ve koşulsuz uzattığı dost eline bizzat şahit olduğunu ve etnik köken, siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin Makedonya’daki tüm halklarla kardeş ilişkisi içinde olduğunu vurgulayarak, “Makedonya’nın FETÖ’ye karşı mücadele etmesi, Türkiye’ye bir vefa borcudur.” şekinde konuştu.

“Makedonya karşı durmalı”
Makedonya’da, terör örgütü FETÖ’ye karşı atılacak öncelikli adımlara dikkati çeken Şehabi, “Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin arkasında duranlara, sempatizanlarına ve darbeyi destekleyenlere karşı Makedonya Cumhuriyeti kesinlikle karşı durmalıdır. Bu duruma rağmen Makedonya’da hala bu kişiler tolere edilirse bence bu hakikaten insanlık namına büyük bir hakarettir.” dedi.

Şehabi, Makedonya hükümetinde, siyasi partilerde ya da kamu kurumlarında FETÖ ile bağlantısı veya yakınlığa bulunan kişilerin olup olmadığı sorusuna ise “İsmen bilemiyorum ancak yalnız Türkiye’den gelen bir kuruluş olarak değil de bir güruhun uzun yıllar boyunca FETÖ üyelerinin arkasında maddi ve manevi destekleriyle durduklarını aşikar biliyoruz.” yanıtını verdi.

Gerekli araştırmaların ve incelemelerin ardından bu şahısların kesinlikle tespit edileceğini kaydeden Şehabi, “Makbuzsuz himmet, destek, yardımlar söz konusu. Müfettişler bunları ortaya çıkaracaktır. Bu deliller Makedonya’nın devlet makamlarının araştırmalarından sonra ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

Şehabi, diğer bölge ülkelerine kıyasla FETÖ bağlantılı kişilerin Makedonya’da daha az olduğunu savunarak, “Bunun nedeni, Makedonya’daki sivil toplum anlayışının çok güçlü olması. Bu, FETÖ’nün daha fazla sızmasına engel olmuş, onlara rahat bir ortam yaratmamıştır.” ifadelerini kullandı.Trump ile Erdoğan telefonda görüşecek
ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğini açıkladı.
Mısır’da patlama: 85 ölü
Mısır'da cami yakınında patlama: 85 kişi öldü
Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz
500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz
Başbakan Yıldırım: 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz
Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye’ye davet etti
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova’da Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek, "20 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 5 katına çıkarabiliriz." dedi.
26 terörist etkisiz hale getirildi
4'ü sözde lider kadrosundan 26 terörist etkisiz hale getirildi
‘Suriye’de kantonlaşmaya çalışanlar çözüme müdahil olamaz’
MHP Grup Başkanvekili Usta, "Suriye'nin kuzeyinde kantonlar halinde devletleşmeye gitmeyi hedefleyen unsurların, çözüm noktasında müdahil olmaya çalışması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün...
81 ilden gelen öğretmenler Anıtkabir’de
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle Anıtkabir'i ziyaret etti.
Genelkurmay Başkanı Akar’dan ‘Öğretmenler Günü’ mesajı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda
TÜREB Başkanı Ataseven, "Sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleriyle 5 milyar dolarlık rüzgar yatırımı için düğmeye basılıyor....
PTT Fırat Kalkanı bölgesinde şubeler açıyor
PTT, Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Kalkanı Harekatında terörden arındırılan bölgelerde şubeler açacak.
Zeytinin OSB’sinden 60 ülkeye ihracat
Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin üretiminin yüzde 70'inin yapıldığı Akhisar'da, Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nden 60 ülkeye zeytin...
Orman yangınlarıyla mücadelede yeni önlem
Orman yangınlarının tespiti ve önlenmesi için mevcutlara ilave olarak 27 yangın havuzu ve göleti ile 15 yangın ilk müdahale ekip...
“Öğrenmenin yaşı yoktur”
Her çocuğun hayatında derin izler bırakan bir öğretmeni vardır. Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, herkes elinde bir çiçek hayatında ona...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kapalıdan açık cezaevine ayrılma şartları da değişti

Adalet Bakanlığı, 93 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesinin yolunu açan Kanun Hükmünde Kararname'nin ardından, daha fazla hükümlünün kapalıdan açık cezaevlerine naklini...

Kapat