SON DAKİKA:

‘FETÖ’yle mücadele Türkiye’ye vefa borcudur’

Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şehabi Türkiye’nin Makedonya’ya dost elini koşulsuz uzatan bir ülke olduğunu belirterek, “Makedonya’nın Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı mücadele etmesi, Türkiye’ye bir vefa borcudur.” dedi.

‘FETÖ’yle mücadele Türkiye’ye vefa borcudur’
  • 18.08.2016
  • 394 kez okundu

ÜSKÜP

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicuddin Şehabi, tutuklananların itiraflarından darbe girişiminin arkasında terör örgütü FETÖ’nün durduğunun aşikar olduğunu söyledi.

Şehabi, FETÖ uzantısı okulların Makedonya’da da faaliyet gösterdiğine işaret ederek, bu eğitim kurumlarının da aynı zihniyetin ürünü olduğunu vurguladı.

FETÖ’nün Makedonya’da en fazla eğitim alanında etkili olduğunu belirten Şehabi, “Bu kolejlerin Makedonya’da mevcut yasalara göre çalıştığı bilinmektedir ancak Makedonya’nın dost Türkiye Cumhuriyeti’nden alacağı bilgiler doğrultusunda bu kolejlerin faaliyetleri gözden geçirilmelidir.” diye konuştu.

Şehabi, Makedonya makamları bünyesindeki maliye ve eğitim müfettişlerinin iş başına gelmeleri ve bu kolejlerin yasaları suistimal edip etmediğini araştırmaları gerektiğini kaydederek, Makedonya tarafının atacağı adımların ve alacağı önlemlerin en kısa zamanda uygulanacağına inandığını dile getirdi.

Gerçeklerin ortaya çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda Türkiye’nin bekası ve sarsılmaz bütünlüğü ile demokrasinin muhafaza edilmesi için kendilerine de önemli görevler düştüğünü ifade eden Şehabi, Türk makamlarından alınacak bilgilerin büyük titizlikle incelenmesinin ve gerekenin yapılmasının önemine dikkati çekti.

“Balkanlar, karargah gibi kullanılmış olabilir”
Şehabi, FETÖ uzantısı kurumların Makedonya’da etkin oldukları faaliyetlere işaret ederek, “Tahmin etmediğimiz gerçekler ortaya çıkacaktır. Çünkü maalesef Balkanlar, bir karargah gibi kullanılmış olabilir.” dedi.

Makedonya’da mevcut FETÖ uzantısı kurumların farklı alanlarda faaliyet gösterdiklerini anımsatan Şehabi, bu konunda ekonomi ve eğitim bakanlığı müfettişlerinin üzerlerine düşen görevi hızlı şekilde yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Şehabi, Makedonya hükümetinin FETÖ hakkındaki duruşu hakkında ise şunları kaydetti:

“Biz bunu açıkça söylüyoruz. Devlet yapılanmasına sızmış olan bütün paralel yapılar yalnız Türkiye için değil, dünyanın bütün ülkeleri için tehlikelidir. Bu tür yapılar faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerin devletlerine de sıkıntılar getirebilir.”

Şehabi, Türkiye’nin Makedonya’ya desteklerine, yardımlarına ve koşulsuz uzattığı dost eline bizzat şahit olduğunu ve etnik köken, siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin Makedonya’daki tüm halklarla kardeş ilişkisi içinde olduğunu vurgulayarak, “Makedonya’nın FETÖ’ye karşı mücadele etmesi, Türkiye’ye bir vefa borcudur.” şekinde konuştu.

“Makedonya karşı durmalı”
Makedonya’da, terör örgütü FETÖ’ye karşı atılacak öncelikli adımlara dikkati çeken Şehabi, “Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin arkasında duranlara, sempatizanlarına ve darbeyi destekleyenlere karşı Makedonya Cumhuriyeti kesinlikle karşı durmalıdır. Bu duruma rağmen Makedonya’da hala bu kişiler tolere edilirse bence bu hakikaten insanlık namına büyük bir hakarettir.” dedi.

Şehabi, Makedonya hükümetinde, siyasi partilerde ya da kamu kurumlarında FETÖ ile bağlantısı veya yakınlığa bulunan kişilerin olup olmadığı sorusuna ise “İsmen bilemiyorum ancak yalnız Türkiye’den gelen bir kuruluş olarak değil de bir güruhun uzun yıllar boyunca FETÖ üyelerinin arkasında maddi ve manevi destekleriyle durduklarını aşikar biliyoruz.” yanıtını verdi.

Gerekli araştırmaların ve incelemelerin ardından bu şahısların kesinlikle tespit edileceğini kaydeden Şehabi, “Makbuzsuz himmet, destek, yardımlar söz konusu. Müfettişler bunları ortaya çıkaracaktır. Bu deliller Makedonya’nın devlet makamlarının araştırmalarından sonra ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

Şehabi, diğer bölge ülkelerine kıyasla FETÖ bağlantılı kişilerin Makedonya’da daha az olduğunu savunarak, “Bunun nedeni, Makedonya’daki sivil toplum anlayışının çok güçlü olması. Bu, FETÖ’nün daha fazla sızmasına engel olmuş, onlara rahat bir ortam yaratmamıştır.” ifadelerini kullandı.PYD/PKK Afrin’den saldırılarını sürdürüyor
Terör örgütü PYD/PKK, Afrin'den Suriye'nin Türkiye sınırındaki ilçesi Azez'de sivilleri hedef almaya devam ediyor. Son havan topu saldırısında ikisi ağır,...
‘İstanbul için il başkanımızın çalışmalarıyla iftihar ediyor olacağız’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Altıok, partisinin İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na yönelik eleştirilerle ilgili, "Biz İstanbul için il başkanımızın çalışmalarıyla iftihar...
‘Çılgın Proje’ 2018’e damga vuracak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan tarafından güzergahı ilan edilen Kanal İstanbul, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olacak.
Sömestirde 450 bin kişi tatil yolcusu
TÜRSAB Başkanı Ulusoy, "Geçtiğimiz yıl sömestir tatili kapsamında 350 bin kişi tatile çıkmıştı. Bu yıl bu sayının 400-450 bin aralığında...
Almanya’da gözler SPD’nin olağanüstü kurultayında
117 günden beri hükümetin kurulamadığı Almanya'da pazar günü SPD'nin olağanüstü kurultaydan çıkacak karar merak ediliyor.
Terör saldırısı sanıklarına 14’er kez ağırlaştırılmış müebbet istemi
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıda 13 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan 6...
İthalat bağımlılığına neşter
Türkiye'de ithalat bağımlılığının yüksek olduğu veya gelecekte artması beklenen petrokimya, otomotiv, makine ve elektronik gibi sektörlerdeki ürün gruplarına özel teşvik...
İstanbul’a kar geliyor
İstanbul ve çevresinde cuma ve cumartesi günü sıcaklıklar yükselirken, salı gününden itibaren havaların soğumasıyla yarı yıl tatilinin ilk haftası kenti...
TSK, terör örgütü hedeflerini vurdu
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK tarafından yapılan taciz atışlarına karşılık verdi.
Orgeneral Akar Rus mevkidaşıyla görüşecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gerasimov'la görüşmek üzere Rusya'ya gitti.
Kazakistan’da yolcu otobüsü yandı: 52 ölü
ASTANA Kazakistan’ın Aktöbe eyaletinde yolcu otobüsünün yanması sonucu 52 kişi hayatını kaybetti. Kazakistan İçişleri Bakanlığı Olağanüstü Durumlar Komitesi Temsilcisi Ruslan...
Pentagon, Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK’ya kurdurmayı planladıkları gücün “ordu” veya “sınır muhafız gücü” olmadığını savundu.
WASHINGTON ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK’ya kurdurmayı planladıkları “Sınır Güvenliği Gücü”nün “yeni bir ordu”...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kapalıdan açık cezaevine ayrılma şartları da değişti

Adalet Bakanlığı, 93 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesinin yolunu açan Kanun Hükmünde Kararname'nin ardından, daha fazla hükümlünün kapalıdan açık cezaevlerine naklini...

Kapat