SON DAKİKA:

Gazanfer Özcan vefatının 7. yılında anıldı

Tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan, vefatının 7. yılında düzenlenen etkinlikle anıldı.

Gazanfer Özcan vefatının 7. yılında anıldı
  • 18.02.2016
  • 569 kez okundu

İSTANBUL

Esenler Belediyesi Kültür Müdürlüğü, Kulis Tiyatro Dergisi ve hersanat.com tarafından düzenlenen 17 Şubat 2009’da vefat eden tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan’ı anma etkinliği, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Etkinlikte konuşan Gazanfer Özcan’ın kızı Fulya Özcan, babasını “büyük bir usta” olarak tanımlayarak, “Babam, hiç bir oyununda politika yapmadı, argo kelime kullanmadı. Bu tarz güldürmek de çok çok zordur” dedi.

Gazanfer Özcan’ın torunu Tarık Ündüz, dedesinin kurallı, terbiyeye özen gösteren ve ağırbaşlı bir şahsiyet olduğunu vurgulayarak, “Bizim ailemizin temel taşı dedemdi. Eşinden kızına, torunundan damadına kadar herkes için insancıl yanı çok ağır basardı” diye konuştu.

Ündüz, dedesinin, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurduğunu hatırlatarak, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın olduğu bir dönemde bunu yapması cesaret işiydi. Fakat bu onun en büyük hayaliydi” ifadelerini kullandı.

Dedesinin kameraları pek sevmemesine rağmen “Avrupa Yakası” dizisinde oynamayı kabul ettiğini anlatan Ündüz, şu yorumu yaptı:

“Tiyatro sahibi olmanın, her dönemde olduğu gibi maddi zorlukları var. Bir tiyatroyu ayakta tutabilmek için biraz da sinema ve dizilerde oynamak gerekiyor çünkü kaynaması gereken bir kazan var.”

“Disiplini asla elinden bırakmazdı”

Oyuncu Ali Nuri Türkoğlu da Özcan ile “Kuruntu Ailesi” dizisinde tanıştıklarını dile getirerek, çok fazla şey öğrendiği Özcan’ın kendisine genç bir sanatçı olarak imkanlar tanıdığını söyledi.

Bir iş, meslek veya sanat dalının o işe aşkla sarılarak, edep ve saygı kapısından eğilerek öğrenilebileceğini Özcan’dan gördüğünü vurgulayan Türkoğlu, “Bu manada bana çok şey kattığını gördüm. Ne kadar nasiplenebildimse” dedi.

Türkoğlu, Nejat Uygur, Gazanfer Özcan ve Tevfik Gelenbe’nin geleneksel tiyatro ile Batı formunu birleştirip, tiyatro sanatında mizah olarak kendi tarzlarını ortaya çıkardıklarını ifade ederek, şunları aktardı:

“Bunu bir disiplin içerisinde geleneksel aile yapımıza, Türk toplumuna uyarlamışlar ve aile tiyatrosu olmuşlardı. O mekanlarda tiyatronun yanı sıra aynı zamanda bir okul da vardı. Gazanfer Özcan, oyun öncesi ve sonrası kulislerde de müthiş eğlenceliydi ama iş oyunculuğa, tiyatroya gelince disiplini asla elinden bırakmazdı.”

Etkinliğin moderatörü Gülcan Tezcan ise Gazanfer Özcan’ın unutulmaması değil, hatırlanılması gereken bir isim olduğunun altını çizerek, “Bugün televizyon dizilerine baktığımızda kültürümüzün, ailelerimizin baba karşılığı olabilecek tiplemeler çok az. Ama Gazanfer Özcan, gerçekten ‘Kuruntu Ailesi’nden itibaren gerçek anlamda bir babaydı” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlikte Gazanfer Özcan’ın hayatını anlatan belgesel de gösterildi.

Etiketler: / / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Başbakan Davutoğlu, Ankara’da askeri servis araçlarının geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kapat