SON DAKİKA:

‘Hizbullah uyuşturucudan yüz milyonlarca dolar kazanıyor’

ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi Basın Sözcüsü Payne, “Hizbullah’ın uyuşturucu ticaretinden yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiğini söyleyebiliriz” dedi.

‘Hizbullah uyuşturucudan yüz milyonlarca dolar kazanıyor’
  • 04.02.2016
  • 545 kez okundu

WASHINGTON

ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) Basın Sözcüsü Lawrence Payne, “Hizbullah’ın uyuşturucu ticaretinden yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiğini” söyledi.

Payne, DEA ve Avrupalı yetkililerin, Hizbullah’ın uyuşturucu ticareti ve para aklama düzeneğini ortaya çıkarmasıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

DEA’nın Almanya, Fransa, Belçika, İspanya, İtalya, Hollanda ve Kolombia güvenlik güçleriyle birlikte yürüttüğü operasyonun köklerinin yıllar öncesine kadar gittiğini kaydeden Payne, “Uzun yıllardır uluslararası uyuşturucu ağlarını parçalamak ve dağıtmanın yanı sıra uyuşturucu parasının izini sürümeye çalışıyoruz. Uyuşturucu ticareti ve para aklama gerekçesiyle Lübnan Kanada Bankası hakkında 5 yıl önce başlattığımız soruşturma bizi Hizbullah’a götürmüştü. Bu operasyon farklı bir vaka olsa da birçok isim ve işleyiş yapısı açısından o zamankilerle aynı” dedi.

“İlerleyen günlerde daha fazlasını duyacaksınız”

Payne, DEA’nın öncüğünü yaptığı uluslararası işbirliği sayesinde Lübnan Hizbullahı’nın Avrupa kolunu tespit ettilerini bildirirken, “Avrupa’da Hizbullah’a hizmet eden birimin uyuşturucu trafiği ve buradan gelen paranın aklanmasında rol aldığını belirledik’’ dedi.

Söz konusu birimin Kolombiyalı uyuşturucu kartelleriyle anlaşarak, Avrupa ve ABD’de yüksek miktarda kokain sattığını, buradan elde edilen gelirin Karaborsa Peso Değişimi ve Hawala ödeme sistemiyle aklandığı ve daha sonra silah alışverişi için kullanıldığını ortaya çıkardıklarını anlatan Payne, “Hizbullah’a yönelik operasyonlarımız devam ediyor. Sanırım, ilerleyen günlerde konuyla iligili daha fazla şey duyacaksınız” ifadelerini kullandı.

“Yeni tutuklamalar olabilir”

Tüm dünyayı kapsayan operasyonlarda şimdiye kadar Hizbullah’ın Avrupa’daki üst düzey yetkililerinden 4 kişinin tutuklandığını aktaran Payne, bunlardan Muhammed Nureddin’in örgütün Dış Güvenlik Teşkilatı Ticari İşler Birimi (BAC) liderlerinden biri olduğunu ifade etti.

Payne, öte yandan ABD’de henüz herhangi bir tutuklama kararı çıkmadığını anımsatırken, “Fakat yeni tutuklamalar yapılması kesinlikle mümkün” dedi.

“Uyuşturucudan yüz milyonlarca dolar kazanıyorlar”

DEA Sözcüsü Payne, örgütün karmaşık bir yapıya sahip olmasının istihbaratı zorlaştırdığını dile getirirken, şunları kaydetti:

“Küresel çapta çalışıyorlar ve çok çeşitli, karmaşık bir yapıya sahipler. Paravan şirketler kuruyorlar, takas evleri açıyorlar. Sadece uyuşturucu parası aklamıyorlar, ayrıca ikinci el araba ve mücevher satışları yapıyorlar. Uyuşturucu parasını, ticaret yoluyla kazanılmış parayla karıştırarak yasal görünmesini sağlamaya çalışıyorlar.”

Buna karşın, 8 ülkenin istihbarat paylaşımıyla “dallı budaklı” bir suç ağının ortaya çıkarıldığını vurgulayan Payne, kuryelerin milyonlarca avro transfer ettiklerini ve “toplanan paranın sonunda Hizbullah’ın başta Suriye olmak üzere çatışma bölgelerindeki birimlerine gönderildiğini” anlattı.

Payne, “Hizbullah’ın uyuşturucu ticaretinden yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiğini söyleyebiliriz” dedi.

“İran’ın Hizbullah’a yardımı sır değil”

Hizbullah’ın uyuşturucu ticaretinden kazandığı yüz milyonlarca dolarla askeri gücünü artırdığına dikkati çeken Payne, “İran’ın Hizbullah’a hem silah hem de maddi yardım sağladığı sır değil” ifadesini kullandı.

Payne, ayrıca İran’ın Hizbullah’ın uyuşturucu ve para aklama faaliyetlerinde de rol oynadığını ancak buna ilişkin detayları paylaşamayacaklarını sözlerine ekledi.Kudüs meselesi topyekun insanlığın uyanışına vesile olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün Kudüs'te ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan, dövülen, her insan yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir....
Galatasaray’da Tudor’la yollar ayrıldı, seçim kararı alındı
Hırvat teknik direktör Igor Tudor'un görevine son veren Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldı.
Eski başbakanlardan Yılmaz’ın oğlu son yolculuğuna uğurlandı
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, son yolculuğuna uğurlandı.
Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Lüks otolar gümrüğe takıldı

Gümrük muhafaza ekipleri, yurda kaçak sokulmak istenen, aralarında Ferrari, Maserati ve Mercedes gibi lüks otoların da yer aldığı piyasa değeri...

Kapat