‘Huzur ve İstikrar ile Son 14 Yılın İcraatları’ raporu

AK Parti iktidarlıkları döneminde demokratikleşmeden dış politikaya, ekonomiden şehirciliğe, eğitimden adalete, tarımdan ticarete kadar birçok konudaki projelerin yer aldığı “Huzur ve İstikrar ile Son 14 Yılın İcraatları” raporunu yayımladı.

‘Huzur ve İstikrar ile Son 14 Yılın İcraatları’ raporu
  • 14.08.2016
  • 377 kez okundu

ANKARA

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, raporda, bu dönemde çoğulcu ve demokratik uygulamalara önem verildiği belirtilirken, yargıda önemli reformlar gerçekleştirildiği kaydedildi. Söz konusu dönemde dış politikada yüksek düzeyli işbirliği mekanizmalarının kurulduğu vurgulanan raporda, enerji ve ulaştırma ağlarıyla bölgesel bütünleşme sağlandığına ve kıta ölçekli açılımlar yapıldığına işaret edildi.

Raporda ayrıca, 14 yıllık dönemde uluslararası kalkınma faali̇yetleri̇ne de hız verildiğinin altı çizildi.

AK Parti’nin görevde bulunduğu bu dönemde ekonomik anlamda da önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çekilen raporda, şunlar kaydedildi:

“AK Parti’nin temel önceliklerinden birisi de ileri demokrasinin yanı sıra ekonomidir. Bu nedenle iktidarımız boyunca demokratikleşmede attığımız adımlar ekonomik başarılarımızın hem sebebi hem de sonucu olmuştur. Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olarak değerleri ile barışık ve huzur içinde yaşayan bir ülke olması birincil gayemizdir. Türkiye, 2002 öncesinde Cumhuriyet tarihi boyunca toplam 15,1 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekerken, 2003-2015 döneminde 148,2 milyar dolar yabancı yatırım geldi.”

“Milli bir savunma sanayi oluştu”
Raporda, AK Parti iktidarları döneminde yaşanabilir çevre ve marka şehirler oluşturulduğuna da işaret edilerek, belediyelerin altyapı finansman sorunlarının düşük faizli uzun vadeli kredilerle çözüldüğü belirtildi.

Türkiye’nin bu dönemde enerji konusunda da hayati adımlar attığı kaydedilen raporda, doğalgaz kullanımının ülke geneline yayıldığı, alternatif enerji kaynaklarına yönelindiği, nükleer enerji konusunda adımların atıldığı anımsatıldı.

Raporda, savunma sanayisi konusunda atılan adımlara da yer verilerek, “Bundan 13 yıl önce yüzde 80 oranında dışa bağımlı, uluslararası silah şirketlerinin tekelinde olan bir savunma sanayimiz vardı. Mevcut durumda savunma sanayimiz binden fazla şirketimizin, KOBİ’lerimizin, araştırma kuruluşlarımızın ve üniversitelerimizin katılımıyla milli bir yapıya dönüşmüş vaziyettedir. Savunma sanayisinde iktidara geldiğimizde yüzde 24 civarında olan yerlilik oranını yüzde 55’lerin üzerine çıkardık. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firması arasında ASELSAN ve TAI olmak üzere iki firmamız bulunmaktadır.” değerlendirmelerine yer verildi.

Tarımdan ulaştırmaya birçok yenilik
Söz konusu dönemde gıda, tarım ve hayvancılık alanında da büyük gelişmeler yaşandığı kaydedilen raporda, tarımsal desteklerin artırıldığı, tarımsal finansman kanallarının genişletildiği, kırsal kalkınma hamlesi başlatıldığı, gıda güvenliğine yönelik mevzuat düzenlemelerinin yapıldığı bildirildi.

Raporda, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında da atılımlar gerçekleştirildiği vurgulanarak, otoyollar, bölünmüş yollar, hava limanları, hızlı tren hatları, limanlar, tersaneler, akıllı iletişim sistemlerinin AK Parti iktidarları döneminde hayata geçirildiğinin altı çizildi. Türkiye’de ilk kez yüksek hızlı tren ağı inşa edildiği belirtilen raporda, havalimanı sayılarının artırıldığı ifade edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji alanlarında KOBİ’lerin önünün açıldığı, Ar-Ge ve yenilik alanına ayrılan kaynakların yükseltildiği, sanayi bölgelerindeki işletmelere kredi desteği verildiği bildirildi.

AK Parti iktidarları döneminde sosyal güvenlik alanında önemli reformlar hayata geçirildiğine işaret edilen raporda, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığının tek çatı altında toplandığı, 2002 yılında 184 lira olan net asgari ücretin, 2016’da bin 300 liraya çıkarıldığı hatırlatıldı.

Türkiye’de 2002-2015 döneminde sağlık harcamalarının 6 kattan fazla artırıldığı ifade edilen raporda, 2002 yılında dünyada turist sayısında 17’inci sırada olan Türkiye’nin büyük bir sıçrama yaparak 2015 ‘te 6’ncı sıraya yerleştiği kaydedildi.

Modern gümrük kapıları
Gümrük ve ticaret alanında da birçok yenilik yapıldığına dikkat çekilen raporda, Avrupa’nın en büyük gümrük kapılarından biri olan Kapıkule başta olmak üzere, Gürbulak, Habur, Sarp, Hamzabeyli, Cilvegözü, İpsala Nusaybin, Dilucu ve Çıldır/Aktaş gümrük kapılarının modern tesislere kavuşturulduğu belirtildi.

Raporda, Türkiye’de 2002 yılında 129 olan Gümrük Müdürlüğü sayısının 2016’da 160’a çıkarıldığı, “Tek Durakta Kontrol” projesi ile kara kapılarında işlem sürelerinin azaltılmasının hedeflendiği bildirildi.

Esnafın kredi maliyetlerinin azaltıldığına işaret edilen raporda, söz konusu dönemde esnafın kullandığı kredi miktarının 100 katına çıktığı, esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli yeni kredi imkanları getirildiği bildirildi.Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Otomotivciler de faiz indirimi bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından bankalar konut kredisi faizlerinde birer birer indirime giderken, otomotivciler de taşıt kredisi faiz oranlarında...

Kapat