SON DAKİKA:

İLBANK’tan terör mağduru illere 1 milyar lira kaynak

İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, terörden temizlenen doğu illerinin inşa ve ihya çalışmaları kapsamında yaklaşık 1 milyar liralık yatırım tahsisi sağladıklarını bildirdi.

İLBANK’tan terör mağduru illere 1 milyar lira kaynak
  • 25.01.2017
  • 274 kez okundu

ANKARA

İller Bankası (İLBANK) Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş, terörden temizlenen Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’daki illerin inşa ve ihya çalışmaları kapsamında yaklaşık 1 milyar liralık yatırım tahsisi sağladıklarını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı İLBANK’ın 2016 yılı yatırımlarına ilişkin bilgi veren Demirtaş, “Biz 2016 yılında yaklaşık 10 milyar liralık bir tahsis yaptık. Bu İLBANK’ın geriye dönük tarihine bakıldığında rekor bir rakamdır.” dedi.

Mücahit Demirtaş, bu miktarda bir tahsis sağlamalarındaki amacın, “Türkiye’ye yönelik düzenlenen terör operasyonları nedeniyle bütün sektörlerin bundan etkilenmemesi için canlı tutulması ve hayatiyetini devam ettirmesi” olduğunu ifade etti.

Bu yüzden katma değer üreten yatırımların bir an önce yapılması gerektiğine işaret eden Demirtaş, “Biz de belediyelere kaynakları, tahsisleri bu dönemde daha da artıralım. Gerekirse kaynak geliştirici bazı projelere girelim. Oralardan kaynak aktararak yatırımları hızlandıralım ki belediyeler kendi düşündükleri, yapmak istedikleri projeleri özellikle bu dönemde bir an önce hayata geçirsinler. Böylece ekonomi canlansın, inşaat sektörü hareketlensin.” değerlendirmesinde bulundu.

İnşaat sektörünün aynı zamanda 200 sektörün ayakta kalmasına katkı sağladığını vurgulayan Mücahit Demirtaş, bu özelliğiyle Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden bir tanesi olduğunu hatırlattı.

Demirtaş, “Sadece konut yapım satımı açısından bakmamak lazım, bu sektörün ayakta kalması lazım. Biz de bakanlığımız olarak, özelde de İLBANK olarak kredi tahsislerini 2016’da 10 milyara çıkardık. ‘Yani rahat olun, yatırımlarınızı yapın, sektörü canlı tutalım’ niyetiyle bu tahsisleri yaptık.” ifadelerini kullandı.

“Baharda her bölgede altyapı inşaatları başlayacak”
İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, terörle mücadele sırasında zarar gören Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yaklaşık bir yıldır inşa ve ihya faaliyetlerinin sürdürüldüğünü hatırlatarak, bu alanda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Terör nedeniyle hasar görmüş bölgelerin kanalizasyon ve içme suyuyla ilgili bütün altyapılarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edildiğini vurgulayan Demirtaş, bölgede altyapı ihalelerini yaptıklarını, yer teslimlerinin gerçekleştirildiğini ve baharda da her bölgede altyapı inşaatlarının başlayacağını bildirdi.

Bölgede yıkılan, hasar gören binaların yeniden daha modern ve şehir standartlarına uygun kurulması ile ilgili yeni alanlar temin ettiklerini de belirten Mücahit Demirtaş, “İLBANK olarak ya yer satın aldık ya da hazineden tahsis edilen bölgelerde yeni planlamalar yaparak, biraz daha modern, mahalle tarzında bölgenin kültürel değerlerini de dikkate alarak, yeni bölgelerde inşa faaliyetine başladık.” diye konuştu.

“30-35 bin yeni konut ihtiyacı var”
Şu anda Silopi’de, Cizre’de, Diyarbakır’da ve İdil’de inşaatların başladığını aktaran Demirtaş, şöyle devam etti:

“Bir kısmı önümüzdeki mart ayından itibaren teslim aşamasına geliyor. Bir kısmı yeni başladığımız yerler var, süreç devam ediyor. Bu birkaç yılı alacak bir proje. Bakanlığımız, özelinde de İLBANK olarak o bölgede aktif olarak, şehirlerin yeniden imar ve ihyası için çalışıyoruz. Bölgede arazi satın almaları da dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyar liralık yatırım tahsisi yapıldı. Yatırımlar tamamlandıkça yıl içerisinde zaman zaman ödemeleri gerçekleşecek. Bu sadece İLBANK olarak ayırdığımız kaynak.”

Mücahit Demirtaş, bölgede kentsel dönüşüm fonu üzerinden de yaklaşık 300-400 milyon liralık kaynak kullandıklarını anlatarak, Diyarbakır’da önümüzdeki günlerde tamamlanacak konutların teslim törenlerinin mart ayı içerisinde yapılmasının planlandığını bildirdi.

Bölgede 30-35 bin yeni konut ihtiyacı olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bölgede hastaneler, okullar, kreşler, gençlik merkezleri, sağlık ocakları gibi diğer donatı alanlarında 10-15 milyar liralık bir kaynak kullanılması planlanıyor. Bunun belki bir kısmını bakanlığımızı ilgilendiren konularda biz üstleneceğiz ama onun dışında tabi Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, onlar da kendi kaynaklarından bunları yapacaklar.” şeklinde konuştu.

Suriye’nin yeniden inşası
İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, Suriye’nin DEAŞ’tan temizlenen bölgelerin inşa ve ihya çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

“Bir başka ülkenin sınırları içerisinde harcama yapmak için de o ülkeyle ilgili birtakım anlaşmalar yapmış olmak lazım. Bu tabi biraz da orada barışın teminiyle ortaya çıkacak şeyler. Şu anda bir ateşkes sağlandığı için, belki ateşkesten sonraki dönemlerde bu anlaşmalar yapılırsa, biz de hem bakanlık olarak, hem İLBANK olarak bu görevleri üstlenmeye hazırız.”

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Trabzonspor’dan Hüseyin Avni Aker Stadı’na veda

Resmi açılışı 1951'de yapılan ve bordo-mavili takımın birçok başarısına tanıklık eden tarihi Hüseyin Avni Aker Stadı, kapılarını son kez taraftara...

Kapat