İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek artışın yüzde 36 ile “eve kadar fiber” abone sayısında görüldüğünü bildirdi.

İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
  • 16.12.2017
  • 87 kez okundu

ANKARA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan 2017 yılı 3. çeyreğine ilişkin “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl en fazla önem verdikleri ve üzerinde çalıştıkları konulardan birinin “yerli ve milli üretim” olduğunu vurgulayan Arslan, 4,5G yetkilendirmesiyle başlattıkları 5G ve ötesi teknolojileri hedef alan çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü söyledi.

Arslan, Türkiye’de yazılım ve donanım üretme potansiyelini harekete geçirmek için yürütülen sektörel kümelenme çalışmalarının, çalıştaylar ve panellerle devam ettiğini anımsatarak, “Bu kapsamda, 5G ve ötesi teknolojiler için yerli ve milli üretime katkı yapacak herkesi buluşturmayı amaçlayan ‘5G TR Forumu’, kasım ayında yaptığı çalışma grupları çalıştayıyla faaliyetlerini sürdürdü.” dedi.

“Mobil abone sayısı 77,9 milyona yükseldi”
Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin geçen yıl 45,4 milyar lira net satış gelirine ulaştıklarına işaret eden Arslan, bu yılın 3. çeyreğindeki gelirin yaklaşık 13,1 milyar lira olduğunu dile getirdi.

Arslan, bu dönemde yaklaşık 11 milyon sabit abonenin yanında, mobil hizmetlerdeki abone sayısının 77,9 milyon olduğunu ve penetrasyon oranının yüzde 97,6’ya ulaştığını kaydetti.

“63 milyon kişi 4,5G’yi tercih etti”
Genişbant verilerine bakıldığında ise 11,4 milyonu sabit, 56,5 milyonu mobil olmak üzere yaklaşık 67,9 milyon genişbant internet abone sayısına ulaşıldığına dikkati çeken Arslan, “İnternet abone sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,9 artmıştır. En yüksek artış yaklaşık yüzde 36’lık oranla ‘eve kadar fiber’ ve yaklaşık yüzde 16,9’luk oranla ‘kablo internet’ abone sayılarında gerçekleşti.” diye konuştu.

Arslan, 1 Nisan 2016’da Türkiye’de kullanılmaya başlanan ve daha yüksek mobil veri hızı sağlayan 4,5G hizmeti aboneliğine, bu yılın 3. çeyreği sonunda yaklaşık 63 milyon vatandaşın geçtiğini söyledi.

Etiketler: / /MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuru süresi uzatıldı

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydını yaptıramayan çiftçiler, 31 Aralık 2017'ye kadar müracaatta bulunabilecek.

Kapat