SON DAKİKA:

Kanada’da Suriyeli mültecilere devlet yardımı kesiliyor

Kanada’da ülkeye kabul edilen 25 bin Suriyeli için her ay ödenen devlet yardımı sona erdi.

Kanada’da Suriyeli mültecilere devlet yardımı kesiliyor
  • 06.12.2016
  • 289 kez okundu

TORONTO

Kanada’da hükümet tarafından ülkeye kabul edilen 25 bin Suriyeli için her ay ödenen devlet yardımı sona erdi.

Hükümetin Suriyeli ailelere bir yıl ödeme sözünü verdiği aylıklar, süresini dolduran aileler için kesilmeye başlandı.

Her aile için aylık ortalama bin 400 Kanada doları (3 bin 750 TL) olan ödemelerin ilk bölümünün süresi, Toronto’nun muhtelif bölgelerine yerleştirilen 5 bin 200 kişi için tamamlandı.

Suriyeli ailelerden, ülkeye getirildikleri tarihler esas alınarak bir yılı dolduranların ödemeleri de peyderpey kesilecek.

Yardım kuruluşları endişeli
Mültecilere yapılan devlet yardımının kesilmesi, bu kişilere yardım eden gönüllü kuruluşları da endişelendirdi.

Merkezi Toronto’da bulunan Suriye Aktif Gönüllüleri adlı organizasyonun icra direktörü Sami Jifri, yaptığı açıklamada, “Bu insanlar henüz çalışarak hayatlarını kazanmaya hazır değiller. Bir işe ve gelire sahip olabilmeleri için İngilizce öğrenmeleri gerek. Bunun için de zamana ihtiyaçları var.” ifadelerini kullandı.

Sığınmacılara yapılan devlet yardımının neredeyse tamamının kira, elektrik, su ve doğalgaz giderine harcandığına işaret eden yardım kuruluşu gönüllüleri, bu ailelerin gıda bankaları ile kilise ve camilerden yardım alarak yaşadıklarını belirtti.

Kanada’ya özel sponsorlukla gelen Suriyeli aileler ise kural gereği devlet yardımı alamıyor.

Arapça bilgilendirme yapılacak
Öte yandan, ülkeye gelen sığınmacıların ihtiyaçları için yardımlarda bulunan Ontario Works adlı eyalet yardım programı temsilcileri de federal yardımları kesilen Suriyeli aileler için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Programın bağlı olduğu Ontario Toplum ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sözcüsü Kristen Tedesco, eyalet yönetiminin federal destek sona erdikten sonra uygulamalarda bir artışa hazırlandığını duyurdu.

Tedesco, bakanlığın sosyal yardıma ihtiyaç duyan mültecilere Arapça bilgilendirmede bulunacağını, verecekleri hizmet ve yardımların anlatılacağı temel bilgileri içeren broşürler ve tanıtım videosu hazırladıklarını ifade etti.

(AA)

Etiketler: / / /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul, Maltepe’de çalıştığı durakta silahla vurulan taksici yaşamını yitirdi

Kapat