‘Kaset’ soruşturması şüphelileri de ‘ByLock’ kullanmış

Baykal ve bazı eski MHP’li vekillere ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili soruşturmanın sevk yazısında, bazı şüphelilerin telefonlarında, FETÖ mensuplarının haberleşmekte kullandıkları “ByLock” programının bulunduğuna yer verildi.

‘Kaset’ soruşturması şüphelileri de ‘ByLock’ kullanmış
  • 23.08.2016
  • 411 kez okundu

ANKARA

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve bazı eski MHP milletvekillerine ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili soruşturma kapsamında 38 şüphelinin tutuklanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının sulh ceza hakimliğine gönderdiği sevk yazısında, bazı şüphelilerde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının haberleşmekte kullandıkları “ByLock” isimli programın bulunduğuna yer verildi.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısının, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderdiği sevk yazısında, 2010’da CHP Genel Başkanı olan Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile MHP Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekilleri olan müştekiler Ümit Şafak, Recai Yıldırım, Metin Çobanoğlu, Osman Çakır, İhsan Barutçu, Ahmet Deniz Bölükbaşı, Bekir Aksoy, Mehmet Ekici ve Bülent Dinmez’e ait olduğu iddia edilen görüntülerin çekilmesi ve internette yayınlanması eylemleri dolayısıyla, başsavcılığın şüpheliler hakkında “FETÖ üyesi olmak, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, konut dokunulmazlığını ihlal, şantaj ve tehdit suçlarından” soruşturma yürüttüğü belirtildi.

Yazıda, alınan tanık ve gizli tanık beyanları, bir kısım şüphelilerin ikrarlarını içerir beyanları, görüntü ve ses kaydetme cihazı yerleştirilen evlerdeki incelemelerde elde edilen deliller, görüntü analizleri sonucu toplanan deliller, şüphelilerin kullandıkları telefonlar üzerinde yapılan HTS inceleme tutanakları, bazı şüphelilerin imzalarının olduğu iletişimin dinlenmesine ilişkin belgelerdeki imza ve paraflar ile şüpheli Bekir Tezol, Ertan Aslan, Yücel Bilgiç, Özgür Öztürk, Nurullah Karataş, Okan Aytekin, Şaban Albayrak, İzzet Yılmaz, Akif Buyrukoğlu, İsa Eker, Ahmet Yılmaz Ekiz, Emrah Kanmaz, Ersin Erdin, Mustafa Tokmak, Aslan Fakıoğlu, Yener Dönmez, Muammer Acar, Abdulvahit Tunçay’ın, FETÖ mensuplarının haberleşmekte kullandığı “ByLock” isimli programı telefonlarında bulundurduklarına yer verildi.

Yazıda, toplanan tüm deliller değerlendirildiğinde, şüphelilerin atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli şüphe halini oluşturan somut deliller bulunduğu, şüphelilere isnat edilen suçun CMK’daki katalog suçlardan olduğu ve kaçma ihtimalleri dikkate alınarak, şüphelilerin tutuklanmaları istendi.
Tamamı tutuklandı

Nöbetçi sulh ceza hakimliği, savcılığın talebi doğrultusunda 38 şüphelinin de tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan şüpheliler şunlar:

“Ömer Altıparmak, Ertan Arslan, Yücel Bilgiç, Özgür Öztürk, Nurullah Karataş, İsmail Mehdi Temiz, Okan Aytekin, Selim Yasdıbaş, Türkay Aydın, Ahmet Kabaağaç, Mehmet Koçak, Şaban Albayrak, İzzet Yılmaz, Hakan Kırdağ, Akif Buyrukoğlu, Temur Çıyrak, İsa Eker, Ahmet Yılmaz Ekiz, Abdullah Bayrak, Ahmet Arif Atak, İbrahim Nuhoğlu, Osman Oktay Ilıcan, Muhittin Kantemiz, Ahmet Uyguç, Bekir Tezol, Sinan Altıparmak, Davut Ersoy, Hikmet Necioğlu, Yasin Akgün, Yusuf Dağdelen, Emrah Kanmaz, Ersin Erdin, Mustafa Tokmak, Aslan Fakıoğlu, Yener Dönmez, Abdulvahit Tunçay, Muammer Acar ve Yiğit Uyar.”

Şüphelilerden Ömer Altıparmak, geçmişte Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevindeydi. Altıparmak hakkında, FETÖ ile bağlantılı birçok soruşturma açıldı. Altıparmak, kamuoyunda “Böcek” davası olarak bilinen, başbakanlığı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulması ile siyasetçi, gazeteci, bürokrat ve avukatların da arasında bulunduğu birçok kişinin usulsüz dinlenmesine ilişkin davalarda da yargılanıyor.

Şüphelilerden daha önce Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde emniyet amiri olan Ertan Arslan ile Selim Yasdıbaş, Ahmet Kabaağaç, Nurullah Karataş, Özgür Öztürk, İzzet Yılmaz, Davut Ersoy, Hikmet Necioğlu, Yasin Akgün, Yusuf Dağdelen ve Abdulvahit Tunçay, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden ve “VIP dinleme davası” olarak bilinen davanın sanıkları arasında bulunuyor.

Yener Dönmez ise Baykal’a ait olduğu öne sürülen görüntülerin yayınlandığı internet sitesinde sorumluydu.
Aktepe’nin beyanı

Tutuklananlardan Ömer Altıparmak ve emniyet mensubu Okan Aytekin’in isimleri, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe’nin ifadesinde de geçmişti. Aktepe, bu şüphelileri, “örgütle bağlantılı olduklarını bildiği isimler” arasında saymıştı.

“Kaset” soruşturması kapsamında gözaltına alınan 9 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Etiketler: / /MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
FETÖ’nün Bosna Hersek’teki etkisi tartışılıyor

Bosna Hersek'te haftalık "Stav" dergisinde yayımlanan "Gülen'in Bosna Hersek'teki etkisi" başlıklı haberde, örgütün orduya, polise ve eğitim kurumlarına sızdığı ifade...

Kapat