SON DAKİKA:

Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık

Mısır’da muhalefetteki Güçlü Mısır Partisi lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Ebu’l-Futuh, “Hiçbir suç işlememiş sıradan bir vatandaş sabah kalktığında adını terör listesinde buluyor. Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık.” dedi.

Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık
  • 28.01.2017
  • 355 kez okundu

KAHİRE

Mısır’da askeri darbeye zemin hazırlayan “30 Haziran cephesi”nde yer alan ancak daha sonra askeri yönetimin izlediği politikalar karşısında muhalif bir tutum takınan Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı Abdulmunim Ebu’l-Futuh, “Mısır’ın korku cumhuriyetine dönüştüğünü ve ülkeyi yönetmede başarısız olan Abdulfettah es-Sisi’nin yapacağı en doğru şeyin görevi bırakmak olduğunu” belirtti.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakiplerinden Ebu’l-Futuh, 25 Ocak 2011’de daha özgür ve onurlu bir yaşam için sokağa dökülen Mısır halkının 3 Temmuz 2013’teki askeri darbeyle sekteye uğrayan özgürlük yürüyüşünde gelinen son durum ve o tarihten bu yana devam eden siyasi sorunlara ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Mısır’da bir korku cumhuriyeti oluşturulduğunu belirten Ebu’l-Futuh, sıradan insanların bir gecede kendilerini terör listesinde bulabildiğini ifade etti. Ebu’l-Futuh insanların yaşadığı bu durum hakkında şunları söyledi:

“Mısır’da hiçbir şekilde anayasaya saygı duyulmuyor. İlan edilen terör listeleri tam bir felaket. Hiçbir suç işlememiş, trafik kurallarını dahi çiğnememiş sıradan bir vatandaş gece yatıyor, sabah kalktığında adını terör listesinde buluyor. Bunun yanında siyasi muhaliflerin tasfiyesi için şu an binlerce Mısırlı cezaevlerinde tutuluyor. Tüm bunlar toplumda korkuyu yaymak için. Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık.”

Halkın yönetime karşı öfkeli olduğu görüşünü dile getiren Ebu’l-Futuh, toplumdaki bu öfkenin ileride kaosa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Ebu’l-Futuh, Sisi’nin iktidarda başarısız bir performans sergilediğini ve geçen süre içinde kendi destekçileri arasında dahi popülaritesinin azaldığını belirterek, “En iyi yol ülke yönetimindeki başarısızlığı nedeniyle Sisi’nin yönetimi bırakması.” değerlendirmesinde bulundu.

Mısır’da erken seçim çağrısı
“Bu rejim bir gün gidecek, devrim baki kalacak”
Sisi’nin 2018’deki seçimlere aday olup olmaması konusuna da değinen Ebu’l-Futuh, “Sisi’nin performansı, gerek anayasa ve özgürlükleri hiçe sayan politikaları gerekse ekonomideki başarısızlığı, yönetimin gitmesi için yeterli. Barışçıl bir şekilde Sisi’nin yönetimden uzaklaşmasını temenni ediyorum. İyi niyetine rağmen Sisi ülkeyi yönetmeye muktedir değil. Sisi,Muhammed Mursi’den daha başarısız oldu. Onun için iyilikler diliyorum. Mısır’a hizmet edebilir ama başka yerde ve başka konumda.” ifadelerini kullandı.

Mevcut yönetimin izlediği politikaların, 25 Ocak Devrimi’nin en önemli kazanımlarından “sosyal adaletin yok olmasına ve fakirliğin artmasına” neden olduğunu ifade den Ebu’l-Futuh, “Rejim, belki ülkeye hizmet edecek projeler için kaynakları kullanıyor ama bunlar öncelikli işler değil. Bunun yanında ülkede özgürlüklerimiz ele geçirilmiş durumda.” diye konuştu.

Ebu’l-Futuh yönetimin ekonomik, siyasal ve toplumsal meseleler başta olmak üzere her alanda başarısız olduğuna dikkati çekerek, “Halk bunları affetmeyecek ve bu rejim bir gün gidecek. Devrim baki kalacak.” ifadelerini kullandı.

Mısır’daki cezaevinde ‘mezar hayatı’
“Eskiden 92 ofisimiz varken şu an yalnızca 1 ofisimiz var”
Güçlü Mısır Partisi lideri Ebu’l-Futuh ayrıca ülkede muhalefetin baskı altında tutulduğunu vurgulayarak, partisinin karşı karşıya kaldığı sıkıntılara dair şunları kaydetti:

“Korkunç bir kuşatma altındayız. Eskiden 92 ofisimiz varken şu an yalnızca 1 ofisimiz var. Partiye finansal destek sağlayanlar tehdit ediliyor. Genel merkezimizin kirasını üyelerden toplamaya başladık. Herhangi bir konferans yapmamız yasak. Mısır’da ya hükümetin yanında olacaksın ya da medya, siyaset ve emniyet tarafından baskı altında tutulacaksın. Üyelerimizin bazıları tehdit ediliyor. Hatta Genel Başkan Yardımcısı Muhammed el-Kasas, terör listesine alındı.”

Mursi’nin oğlu Usame gözaltına alındı
“Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yle ilişkilerin gergin olması siyasi ve ahlaki ayıptır”
Mısır’ın izlediği dış politikaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ebu’l-Futuh özellikle Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yle olan gergin ilişkileri “siyasi ve ahlaki ayıp” şeklinde nitelendirdi.

Güçlü Mısır Partisi lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu’l-Futuh sözlerini şöyle tamamladı:

“Bazen rejimin, bazı ülkelerle ilişkilerinde kendi çıkarına hizmet etmese dahi inatçı bir politikada ısrar ettiğini düşünüyorum. Bu durum Mısır’ın tarihine, gücüne ve değerine yakışmıyor. Arap ve İslam ülkeleriyle özellikle de Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yle ilişkilerin gergin olması siyasi ve ahlaki ayıptır. Arap ve İslam dünyası gerek hükümetler gerekse halklar nezdinde Mısır’a saygıyla bakıyor. Ben Türkiye’yle ilişkilerin gergin olması için bir gerekçe göremiyorum. Aynı şekilde Katar ve Suudi Arabistan’la da ilişkilerin gergin olması gereksiz.”Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal medyadan terör propagandası yapan 3 kişi gözaltına alındı

Tekirdağ'da sosyal medya hesaplarından terör örgütü propagandası yaptıkları iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı

Kapat