“Kuvayi Milliye Destanı” oyununun galası yapıldı

Oyun, 18 Şubat’ta Ümraniye Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak

“Kuvayi Milliye Destanı” oyununun galası yapıldı
  • 16.02.2016
  • 519 kez okundu

İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, yönetmenliğini Hakan Yavaş’ın üstlendiği “Kuvayi Milliye Destanı” oyununun galasını gerçekleştirdi.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki galada AA muhabirine açıklamada bulunan yönetmen Hakan Yavaş, “Oyun, Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı üzerine yazmış olduğu bir ‘Kuvayi Milliye Destanı’ ve biz de oyunu Şehir Tiyatroları’nda ilk defa sahnelemiş oluyoruz” dedi.

Yavaş, Nazım Hikmet’in Kuvayı Milliye ruhunu en iyi anlatan şair olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Oyunda Nazım Hikmet’in inanılmaz muhteşem dizeleri var. Her kelimenin içinde çok büyük bir emek olan, edebi bir eser aynı zamanda. Biz de o her kelimenin içindeki edebi derinliğe, tiyatro sanatı adına erişmeye çalışıyoruz. O derinliği yakalayıp, seyirciye aktarmaya çalıştık.”

Oyunda rol alan Eraslan Sağlam ise 6 aylık yoğun bir tempoyla oyuna hazırlandıklarını dile getirerek, “Hem sahne estetiği açısından, hem koreografik açıdan çok ince eleyip, çok sık dokuduğumuz oyunu seyirci ile buluşturduk. Baya bir ter döktük ama bu tere de değdi diye düşünüyorum” diye konuştu.

Sağlam, kurtuluş mücadelesini seyirciye aktarmanın büyük bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çünkü insanlar o günlerdeki mücadeleyi unutmuş olabilir. Bunları tekrar insanların karşısına getirmek, dünya çapında büyük bir ozan olan Nazım Hikmet’in sözleri ile bu ulusal mücadeleyi seyirciye hatırlatmak bence çok önemli bir sorumluluk getiriyor bizlere.”

Oyun, 18 Şubat’ta Ümraniye Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Kuvayi Milliye Destanı konusu

“Kuvayi Milliye Destanı”, işgal edilen tüm ülkelere ve ezilen halklara örnek olan ulusal Kurtuluş Savaşımızın anlatıldığı, edebi değeri yüksek ve önemli eserlerden biri. Bu benzersiz var oluş mücadelesi, kadınların, çocukların, köylülerin yani Anadolu insanının “kahramanlıkları”, yaşanmış öykülerden yola çıkılarak Nazım Hikmet’in essiz dizelerinde destanlaşıyor. Şehir Tiyatroları, bağımsızlık ülküsüyle ölümsüzleşenlerin destanını, dinamik bir kadro ve yeni biçim arayışıyla sahneye aktarıyor.

Etiketler: / /Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
AVM’lerden 110 milyar TL ciro
AYD Başkanı Belgü, "Alışveriş merkezlerinin 2017 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 110 milyar TL'lik bir ciroya ulaşacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı...
Darbecilere 7 milyon liralık tazminat davası
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında uçaklarla bombalanması sonucu oluşan zararın karşılanması için TÜRKSAT tarafından 162 sanık hakkında 7 milyon 27 bin...
Bes’e Yeni Katılımlar 1 Ocak’ta
Türkiye genelinde mahalli idareler, KİT'ler ve 50-100 çalışanı olan özel sektör, 1 Ocak 2018'den itibaren otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne...
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
CHP Antalya Milletvekili Baykal, Azez-Halep hattını açık tutmak için Türkiye’nin müdahale hakkının bulunduğunu belirtti.

Kapat