SON DAKİKA:

Matrakçı Nasuh sergisinin süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen ve Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu “16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh” sergisi, 7 Şubat’a kadar gezilebilecek.

Matrakçı Nasuh sergisinin süresi uzatıldı
  • 02.02.2016
  • 501 kez okundu

İSTANBUL

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen ve Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu “16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh” sergisinin süresi uzatıldı.

İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından hazırlanan ve Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde 15 Ocak’ta açılan sergide, aslen Bosna kökenli, Enderun’da yetişmiş ve matematikten silahşorluğa, edebiyattan felsefeye, tarihten resme, hat ve minyatüre kadar birçok meziyete sahip Matrakçı Nasuh’un çalışmalarından hareketle hazırlanmış harita seçkileri, çini ve minyatür çalışmaları yer alıyor.

UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü desteğiyle düzenlenen ve 3 kıta, 10 şehir, 9 ülke gezecek sergi İstanbul’dan önce Saraybosna ve Viyana’da sergilenmişti. Serginin son durağı 7 Eylül’de Budapeşte olacak.

Sergide, çini sanatçıları Sevim Ersoy, Deniz Mutlu Erdoğan, Ebru Şengül, Erman Özcan, Fatma Çakır, Günseli Devrim, Muhterem Pakyürek, Sibel Dileksiz, Sibel Gürgener, Yeşim Ufukşen, hattat Hülya Cansız Gür ve ressam Sema Bicik’in hazırladığı Matrakçı Nasuh’un eserleri ziyaretçilerle buluşuyor.

Matrakçı Nasuh’un yazdığı “Tarih-i Sultan Bayezid” eserinin tıpkı basımının da sanatseverlerle buluşturulduğu sergi, 7 Şubat’a kadar görülebilecek.Kudüs meselesi topyekun insanlığın uyanışına vesile olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün Kudüs'te ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan, dövülen, her insan yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir....
Galatasaray’da Tudor’la yollar ayrıldı, seçim kararı alındı
Hırvat teknik direktör Igor Tudor'un görevine son veren Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldı.
Eski başbakanlardan Yılmaz’ın oğlu son yolculuğuna uğurlandı
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, son yolculuğuna uğurlandı.
Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de 25 bin hasta böbrek bekliyor

Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, Türkiye'de 65 bin civarında böbrek yetersizliğine bağlı hasta olduğunu ve bu hastalardan en az 25...

Kapat