MHP Genel Başkanı Bahçeli: İİT’nin Filistin kararı zalimlere okkalı bir tokattır

MHP Genel Başkanı Bahçeli, İİT’nin Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etmesine ilişkin, “Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tanınması yönünde çağrıda bulunulması, zalimlere okkalı bir şamardır.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli: İİT’nin Filistin kararı zalimlere okkalı bir tokattır
  • 14.12.2017
  • 72 kez okundu

ANKARA

MHP Genel Başkanı Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü, haksız, hukuksuz ve hadsiz şekilde İsrail’in başkenti ilan etmesinin bölgeyi iyice ısındırdığını ve gerginlikleri kontrolsüzce tırmandırdığını belirtti.

Ortadoğu’nun karanlık bir sürecin tam ortasına savrulduğunu ifade eden Bahçeli, 918 yıl evvel Haçlıların işgaline uğrayan Kudüs’ün, yeni ve acımasız bir kuşatmayla sarsıldığını kaydetti. Filistinli masumların haklı davalarının, tarihi haklarının, Kudüs’ün zamanlar üstü statü ve manevi kazanımlarının ağır bir saldırıya uğradığını vurgulayan Bahçeli, “İlk kıblemizin onurunu taşıyan, inancımızın üç büyük mescidinden birine ev sahipliği yapan Kudüs, ABD-İsrail ortak yapımı vahşi ve vandal bir komploya maruz kalmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin, hukuki ve meşru hiçbir temeli olmayan Kudüs kararını reddetmenin, yok saymanın, açıktan tavır alıp doğrunun tarafında yer almanın uluslararası toplumun, özellikle İslam ülkelerinin yegane sorumluluklarından birisi halinde ortaya çıktığına işaret eden Bahçeli, bu kapsamda, 13 Aralık 2017 Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirilen İİT Olağanüstü Zirvesi’nde çok önemli kararlar alındığını, arzulanan ve beklenen bir iradenin tezahür ettiğini kaydetti.

Bahçeli, zirve sonunda “İstanbul Deklarasyonu” adıyla bir bildiri yayımlandığını anımsatarak, İİT’nin kurulma gayesinin temelinde, esasen Kudüs’ü kurtarma ve kurtuluşunu sağlama hedefinin bulunduğunun tartışma götürmez bir gerçek olduğunu belirtti.

“Oldukça umut ve memnuniyet vericidir”
Bu itibarla teşkilatın 48 yıllık misyonuna bağlı ve sadık bir şekilde duruşunu ve tutumunu net olarak gözler önüne serdiğinin altını çizen Bahçeli, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin öncülüğünde ve Sayın Cumhurbaşkanının çağrısıyla toplanan zirvede, ABD-İsrail kumpasının tüm yönleri deşifre edilmiş, Kudüs’ü tasallut altına almak için devreye giren siyonist emellere tesir düzeyi yüksek tepki gösterilmiştir. Bu gelişme oldukça umut ve memnuniyet vericidir.

ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan skandal kararının reddiyle birlikte kınanması birlik ve dayanışma ruhunun temerküz ve tecellisidir. Birleşmiş Milletler kararlarına, uluslararası antlaşmalara açıkça aykırı olan ABD zorbalığının tarih, vicdan ve hukuk karşısında hükümsüz olduğunun vurgulanması değerli, dengeli ve isabetli bir değerlendirmedir. Ayrıca, başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin devletinin teyidiyle birlikte dünyaya tanınması yönünde çağrıda bulunulması zalimlere okkalı bir şamar, muazzam bir cevaptır.”

MHP’nin ısrarla savunduğu, İstanbul Zirvesi’nde ilanının yapılmasını gerekli gördüğü teklif ve düşüncesinin de bu yönde olduğuna işaret eden Bahçeli, bununla birlikte TBMM’de grubu bulunan üç partinin dün itibariyle ortaklaşa hazırladıkları bir metinle teşkilatın kararını desteklemelerini “yerinde, anlamlı ve ümit verici bir gelişme” olarak niteledi.

Bahçeli, “14 yaşındaki bir çocuğu onlarca askeriyle gözaltına alan, down sendromlu bir mazluma şiddeti reva gören İsrail acımasızlığı, İslam ülkelerinin diriliş ve kenetlenmesiyle bertaraf edilecektir. ABD’nin şer oyunu mutlaka püskürtülecektir. Başka yol ve çaresi de kalmamıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı ülke ve çevrelerin sinsiliklerinin de gözlerden kaçmadığını vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Kudüs davasının tavsaması, ağırdan alınması, hatta zamana yayılarak, İsrail’in denetim ve kontrolüne girmesi konusunda perde gerisinde siyonizmle iş birliği yapan, küresel planlara kuryelikten nemalanan haramzadelere Türk-İslam dünyası haddini bildirecek muktedirliğe ziyadesiyle sahiptir. Her şey meydandadır. İsrail’e gizli gizli el sallayan, avuç açan, çıkar uman, ABD’ye uysal görünüp uyduluğuna talip olan bir kısım ülkelerin meşruiyet ve inandırıcılığı da elbette kalmamıştır. Önümüzdeki zorlu süreçte, Kudüs komplosu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden ziyade, Genel Kurula taşınmalı ve tüm ülkeler için bağlayıcı olacak adil bir kararın alınması temin edilmelidir. ABD’nin foyası ortaya çıkarılmalıdır. Görev alanı Doğu Kudüs ile Filistin Ulusal Yönetimi’ne bağlı bulunan Batı Şeria ve Gazze’den oluşan Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu resmen Büyükelçilik seviyesine çıkarılmalıdır. Bu çerçevede İİT’nin kararına binaen diplomatik misyonumuz, Doğu Kudüs’te Büyükelçilik olarak belirlenmeli, şekillenmeli ve temellendirilmelidir. Buna 57 İslam ülkesi aynısıyla iştirak etmelidir.”

“Bu kutlu emanet kıblesizlere bırakılmayacaktır”
Bahçeli, 2019’da Gambiya’da yapılacak 14. İİT Zirve Toplantısı’na kadar, İslam ülkelerinin diplomatik temsilciliklerini Doğu Kudüs’e taşımaları konusunda samimi, tavizsiz ve kararlı adımlarının kesinlikle atılması gerektiğini ifade eden Bahçeli, şu değerlendirmede bulundu:

“Kudüs, tarihimizin hisarı, maneviyatımızın haysiyeti demektir. Bir emlak patronun pervasızlıklarına, Evanjelizmin dayatmalarına, İslam düşmanlarının eline ve emeline teslim edilmeyecektir. Filistin, egemen, bağımsız, bağlantısız, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet olarak varlığını tescil ettirecektir. Buna hiçbir sefil, hiçbir zelil, hiçbir şeytani plan ve proje engel olamayacaktır.

MHP, Filistinli mazlumların yanında, Türk devletinin irade ve kararının ön şartsız destekçisidir. Bilinmelidir ki Kudüs düşerse tarih düşecek, Kudüs kaybederse Ankara kaybedecek, Kudüs mahcup ve mahkum olursa İslam alemi telafisi imkansız sonuçlarla karşılaşacaktır.”

Bahçeli, Kudüs’ün, ecdadın mirası, imanın mihrabı, anıların Zeytin Dağı’yla simgeleşmiş, Harem-i Şerif’le mühürlenmiş ilk kıblesi olduğunu anımsatarak, bu kutlu emanetin kıblesizlere bırakılmayacağını, bırakılamayacağını bildirdi.

Etiketler: / / /Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
Beşiktaş’tan yeni kampanya
Beşiktaş Kulübü, sezon başında oluşturduğu "Come to Beşiktaş" sloganının yeni iletişim kampanyasını tanıttı.
ABD bu yanlıştan vazgeçmelidir
Başbakan Yıldırım ABD'nin terör ordusu kurma planına ilişkin "NATO içindeki bir ülke, Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı yerde terör örgütüyle bir olup,...
Mehmet Altan’ın tahliye başvurusuna ret
Anayasa Mahkemesinin, hakkında "hak ihlali" kararı verdiği Mehmet Altan'ın avukatlarınca yapılan tahliye başvurusu üst mahkemece reddedildi.
Gazprom, TürkAkım’a bu yıl 3,2 milyar dolar yatıracak
Rus enerji şirketi Gazprom’un, TürkAkım doğalgaz boru hattı projesine bu yılki yatırım miktarını, bir önceki yıla göre yüzde 89,6 artışla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltti.

Kapat