Misket bombası 55 bin can aldı

BM Silahsızlanma Araştırmaları Enstitüsü raporunda dünyada şimdiye kadar misket bombası yüzünden ölenlerin sayısı 55 bini geçti.

Misket bombası 55 bin can aldı
  • 03.09.2015
  • 5.841 kez okundu

Üretimi ve kullanımı yasak misket bombasının dünya genelinde şimdiye kadar 55 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

BM Silahsızlanma Araştırmaları Enstitüsü’nün (UNIDIR)misket bombası raporu açıklandı.

Ölümlere ve sakatlanmalara neden olan misket bombasının hala yaygın bir şekilde kullanıldığına dikkat çekilen raporda, üretimi ve kullanımı yasak bombanın Suriye, Libya, Yemen, Sudan ve Ukrayna’da hala kullanıldığı ifade edildi.

Raporda, “Suriye’de rejim güçleri 2012 yılında havadan misket bombaları atmaya başladı ve  misket bombası roketleri hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. DAEŞ, 2014 yılının ikinci yarısındamisket bombası roketleri kullanmaya başladı. Ukrayna’da da hem hükümet güçleri hem de Rusya yanlısı ayrılıkçılar şubat ayında imzalanan ateşkese kadar yaygın bir şekilde misket bombası kulandı. Yemen’de, Suudi Arabistan ve öncülüğündeki koalisyonun diğer üyeleri Mart 2015’ten beri ABD yapımı misket bombaları kullanıyor” denildi.

Libya’da bu yılın başında iki bölgede misket bombası kullanıldığı, Sudan’ın Güney Kordofan eyaletinde ise 2015’ın başında havadan misket bombası atıldığı kaydedildi.

Suriye’de 2012 yılından beri kullanılan misket bombalarının yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne  sebep olduğu belirtildi.

Raporda, 2010-2014 yılları arasında misket bombası kullanımı sonucu hayatınını kaybedenlerinin yüzde 92’sini sivillerin oluşturduğuna, ölenlerin yarısının ise çocuk olduğuna işaret edildi.

Dünya genelinde ise şimdiye kadar misket bombası kullanımı yüzünden ölenlerin sayısı 55 bini geçti.

Misket bombası, roket ya da bomba gibi bir konteynerin içinde “bombacık” olarak da adlandırılan yüzlerce küçük bombadan oluşuyor. Bomba fırlatıldığında konteyner açılıp içindeki bombacıkları geniş bir alana dağıtıyor. Yere değer değmez patlayan bombacıklar, misket bombasının etkisini artırıyor. Patlamayan, toprağa gömülü kalan bombacıklar ise mayın etkisi görüyor.

Misket bombasının üretiminin ve kullanılmasının yasaklanmasını öngören anlaşmaya şimdiye kadar 100’den fazla ülke taraf oldu.

Etiketler: /Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
Beşiktaş’tan yeni kampanya
Beşiktaş Kulübü, sezon başında oluşturduğu "Come to Beşiktaş" sloganının yeni iletişim kampanyasını tanıttı.
ABD bu yanlıştan vazgeçmelidir
Başbakan Yıldırım ABD'nin terör ordusu kurma planına ilişkin "NATO içindeki bir ülke, Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı yerde terör örgütüyle bir olup,...
Mehmet Altan’ın tahliye başvurusuna ret
Anayasa Mahkemesinin, hakkında "hak ihlali" kararı verdiği Mehmet Altan'ın avukatlarınca yapılan tahliye başvurusu üst mahkemece reddedildi.
Gazprom, TürkAkım’a bu yıl 3,2 milyar dolar yatıracak
Rus enerji şirketi Gazprom’un, TürkAkım doğalgaz boru hattı projesine bu yılki yatırım miktarını, bir önceki yıla göre yüzde 89,6 artışla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Merkez Bankası rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 58 milyon dolar artarak 120 milyar 416 milyon dolara çıktı.

Kapat