Mistura: Suriye müzakerelerine 7 Mart’ta devam edilecek

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, çatışmaların durması ve yardımların ulaştırılması kararına bağlı kalınırsa Suriye müzakerelerine 7 Mart’ta devam edileceğini bildirdi

Mistura: Suriye müzakerelerine 7 Mart’ta devam edilecek
  • 26.02.2016
  • 476 kez okundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de çatışmaların durdurulması ve tüm noktalara yardım ulaştırılması kararına uyulması durumunda, Suriye müzakerelerine 7 Mart’ta devam edileceğini açıkladı.

De Mistura, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Suriye konulu toplantıya video-konferans yöntemiyle katılarak çatışmaların durdurulması anlaşmasının yürütülmesi ve siyasi müzakerelerin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Suriye’de çatışmaların durması anlaşmasının bu gece itibariyle uygulanacağını anımsatan de Mistura, “Suriye’de çatışmaların durdurulması kararına genel olarak bağlı kalınır ve insani yardım konvoylarına kesintisiz geçiş imkanı sağlanırsa, siyasi müzakereleri 7 Mart’ta tekrar başlatmayı planlıyorum” dedi.

Müzakerelere daha önce katılan aynı gruplarla devam edileceğini belirten de Mistura, müzakere başlıklarının da önceki toplantıyla aynı olduğunu, Cenevre Bildirisi doğrultusunda sorunu siyasi geçiş süreciyle çözmeyi planladıklarını bildirdi.

Sahadaki uygulamayı “Ateşkes Görev Gücü” takip edecek

Mistura, Suriye’de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulamasını “Ateşkes Görev Gücü”nün takip edeceğini söyledi.

Suriye rejimi ve destekçilerinin de aynı şartları kabul ettiklerini ve hava saldırılarına da son vereceklerini dile getiren de Mistura, “Anlaşmanın sahada uygulanmasını Ateşkes Görev Gücü izleyecek. Anlaşmaya uyulmadığına ilişkin gelen şikayetleri ve bunların güvenirliğini de bu misyon inceleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Mistura, ihlallere ilişkin bu misyonun Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) eşbaşkanları Rusya ve ABD’ye bildirim yapacaklarını, başkanların da konuyu diğer üyelerle görüşeceğini kaydetti. Bu misyonun, DAEŞ, El Nusra ve BMGK tarafından kabul edilen diğer terörist örgütlerin elinde tuttuğu bölgeleri de belirleyeceğini ifade eden Mistura, bu grupların anlaşmanın dışında olduğunu hatırlattı.

ABD ve Rusya eşbaşkanlığı altında çalışacak “Ateşkes Görev Gücü” sekreteryasını kendi ofisinin yürüteceğini anlatan Mistura, uygulamaya ilişkin kamuoyuna periyodik açıklama yapacaklarını bildirdi.

Tarafların taahhütlerinin “cesaret verici” olduğunu kaydeden Mistura, “İhtiyacımız olan şey tarafların anlaşmaya sadık kalması. Suriye için yol ayrımındayız. 5 yıldır süren kanlı çatışmaları sona erdirebiliriz” diye konuştu.

“Deraya’da DAEŞ yok”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da oylamanın ardından BMGK’da yaptığı konuşmada, Suriye’de çatışmaların kısmen bile durmasının büyük farklılık sağlayacağını söyleyerek, “Anlaşmanın her türlü ihlaline koordineli olarak yanıt verilmeli” yorumunu yaptı.

Rusya’nın son ana kadar hava saldırılarına devam etmesini eleştiren Power, “Rusya’nın son ana kadar Deraya’da hava saldırılarına devam etmesi nedeniyle derin endişe duyuyoruz. Deraya’da DAEŞ ya da El Nusra bulunmuyor” dedi.

Etiketler: / / / / /Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
AVM’lerden 110 milyar TL ciro
AYD Başkanı Belgü, "Alışveriş merkezlerinin 2017 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 110 milyar TL'lik bir ciroya ulaşacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı...
Darbecilere 7 milyon liralık tazminat davası
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında uçaklarla bombalanması sonucu oluşan zararın karşılanması için TÜRKSAT tarafından 162 sanık hakkında 7 milyon 27 bin...
Bes’e Yeni Katılımlar 1 Ocak’ta
Türkiye genelinde mahalli idareler, KİT'ler ve 50-100 çalışanı olan özel sektör, 1 Ocak 2018'den itibaren otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne...
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Fitch, Türkiye’nin notunu değiştirmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu ve "durağan" not görünümünü değiştirmedi

Kapat