MİT tırlarını durduran astsubayları ‘subay’ yapacaklardı

Adana’da MİT tırlarının durdurulması olayına adları karışan bazı astsubaylara, astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavında başarısız olmalarına rağmen mülakatta tam notla subaylık hakkı verildiği belirlendi.

MİT tırlarını durduran astsubayları ‘subay’ yapacaklardı
  • 24.08.2016
  • 415 kez okundu

ANKARA

Adana’da MİT tırlarının durdurulması olayına adları karışan bazı astsubaylara, aynı yıl gerçekleştirilen astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavında, yazılı sınav sonucunda kontenjana girememelerine karşın mülakatta tam notla subaylık hakkı verildiği tespit edildi.

Emekli askeri hakim ve avukat Cavit Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır Türk Silahlı Kuvvetlerinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından mağdur edilen, ancak somut bir belge olmadığı için üzerine gidilemeyen ordu mensuplarına ilişkin birçok dava açıldığını söyledi.

Bu davalardan birinin, 5 Ocak 2014’te Jandarma Genel Komutanlığında yapılan astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavlarıyla ilgili olduğuna dikkati çeken Çalış, sınavlarda subaylık için 60 kişilik kontenjan ayrıldığını, ilk yapılan yazılı sınava 818 adayın katıldığını ifade etti. Çalış, sınav sonuçlarına göre 70’in üstünde puan alan 158 astsubayın başarılı olduğunu ve mülakat sınavına hak kazandığını söyledi.

Çalış, yazılı sınav sonucunda ilk sıralarda, kontenjan içinde yer alan bazı astsubayların, sözlü mülakatlarda “usulsüzlük” yapıldığı iddiasıyla konuyu mahkemeye taşıdığını kaydetti.

Yapılan incelemelerde, söz konusu astsubayların yazılı sınavdaki başarı sıralamasına göre 60 kişilik kontenjan içinde ilk sıralarda yer aldıklarının belirlendiğinin altını çizen Çalış, şunları kaydetti:

“Astsubaylar R.B.C, M.K.S, V.A, E.E ve E.P, mülakat sınavında düşük not verilerek, kontenjan dışına çıkarılmıştır. Kontenjan içinde yer almayan 80, 90, 100’ün üstünde sıralamada yer alan bazı astsubaylara mülakat sınavında 100 tam not verilmiştir. Mülakat sınavları 29-31 Ocak 2014’te yapılmıştır ve 19 Ocak 2014’te Adana’da MİT tırları durduruldu. Sınavda kontenjan dışına bırakılan astsubayların yerine, MİT tırlarının durdurulması olayına adları karışan Astsubay Mahmut Özcan ve Astsubay Gültekin Menge, 19 Ocak’ta kontenjan dışında oldukları halde 10 gün sonra 29-31 Ocak tarihleri arasında yapılan mülakatta tam not verilerek kontenjan içine alınmış ve başarılı sayılmışlardır. Söz konusu astsubaylar Özcan ve Menge, uzun süreden beri FETÖ/PDY ile ilgili MİT tırlarının durdurulması olayından dolayı tutuklanmıştır.”

“Sınavın üstüne cemaatin gölgesi düşmüştür”
Aynı dönemde kontenjan dışında yer aldıkları halde astsubaylar M.K, R.T. ve M.İ’nin de kontenjan içine dahil edildiğini öne süren Çalış, “Bu kişiler de subaylığa geçmeye hak kazandırılmıştır.” dedi.

Mahkemeye sürekli olarak “Bu sınavın üstüne cemaatin gölgesi düşmüştür” dediklerini anımsatan Çalış, bunun araştırılması gerektiğini istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir diğer dikkat çekici husus ise şudur. Mülakat sınavında Komisyon Başkanı Jandarma Kurmay Albay Aziz Altıntepe’dir. Altıntepe, mülakat sınavının ilk günü, 29 Ocak’ta başkanlık yapmıştır. Tüm usulsüz olduğunu söylediğimiz uygulamalar da o gün yapılmıştır. Ertesi gün gelmemiştir, onun yerine Jandarma Albay Hakan Bıyık gelmiştir. Komisyonda, bu iki başkanın dışındaki kişiler de 15 Temmuz’dan sonra yapılan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile ilgili soruşturmalar nedeniyle gözetim altına alınıyor, tutuklanıyor. Kurulun sadece binbaşı üyesi hariç iki başkanı ve iki üyesi silahlı kuvvetlerden ihraç edilmiştir. Dolayısıyla, bunun ne kadar keyfi ve subjektif bir değerlendirme olduğu ortaya çıkmıştır.”

Söz konusu sınava ilişkin İçişleri Bakanlığı müfettişlerince idari bir soruşturma yapıldığı, ilgili raporun Bakanlıktan istenmesi için mahkemeye başvurulmasına karşın araştırmanın yapılmadığını öne süren Çalış, “Askeri Yüksek İdare Mahkemesince bu kararı veren askeri hakim ve subay üyelerin bir kısmı hakkında da FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı olduğu gerekçesiyle soruşturma yapılmaktadır.” dedi.MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Eski Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz tutuklandı

Rize'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında eski Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz'ın da bulunduğu 6...

Kapat