MİT tırlarını durduran astsubayları ‘subay’ yapacaklardı

Adana’da MİT tırlarının durdurulması olayına adları karışan bazı astsubaylara, astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavında başarısız olmalarına rağmen mülakatta tam notla subaylık hakkı verildiği belirlendi.

MİT tırlarını durduran astsubayları ‘subay’ yapacaklardı
  • 24.08.2016
  • 369 kez okundu

ANKARA

Adana’da MİT tırlarının durdurulması olayına adları karışan bazı astsubaylara, aynı yıl gerçekleştirilen astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavında, yazılı sınav sonucunda kontenjana girememelerine karşın mülakatta tam notla subaylık hakkı verildiği tespit edildi.

Emekli askeri hakim ve avukat Cavit Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır Türk Silahlı Kuvvetlerinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından mağdur edilen, ancak somut bir belge olmadığı için üzerine gidilemeyen ordu mensuplarına ilişkin birçok dava açıldığını söyledi.

Bu davalardan birinin, 5 Ocak 2014’te Jandarma Genel Komutanlığında yapılan astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavlarıyla ilgili olduğuna dikkati çeken Çalış, sınavlarda subaylık için 60 kişilik kontenjan ayrıldığını, ilk yapılan yazılı sınava 818 adayın katıldığını ifade etti. Çalış, sınav sonuçlarına göre 70’in üstünde puan alan 158 astsubayın başarılı olduğunu ve mülakat sınavına hak kazandığını söyledi.

Çalış, yazılı sınav sonucunda ilk sıralarda, kontenjan içinde yer alan bazı astsubayların, sözlü mülakatlarda “usulsüzlük” yapıldığı iddiasıyla konuyu mahkemeye taşıdığını kaydetti.

Yapılan incelemelerde, söz konusu astsubayların yazılı sınavdaki başarı sıralamasına göre 60 kişilik kontenjan içinde ilk sıralarda yer aldıklarının belirlendiğinin altını çizen Çalış, şunları kaydetti:

“Astsubaylar R.B.C, M.K.S, V.A, E.E ve E.P, mülakat sınavında düşük not verilerek, kontenjan dışına çıkarılmıştır. Kontenjan içinde yer almayan 80, 90, 100’ün üstünde sıralamada yer alan bazı astsubaylara mülakat sınavında 100 tam not verilmiştir. Mülakat sınavları 29-31 Ocak 2014’te yapılmıştır ve 19 Ocak 2014’te Adana’da MİT tırları durduruldu. Sınavda kontenjan dışına bırakılan astsubayların yerine, MİT tırlarının durdurulması olayına adları karışan Astsubay Mahmut Özcan ve Astsubay Gültekin Menge, 19 Ocak’ta kontenjan dışında oldukları halde 10 gün sonra 29-31 Ocak tarihleri arasında yapılan mülakatta tam not verilerek kontenjan içine alınmış ve başarılı sayılmışlardır. Söz konusu astsubaylar Özcan ve Menge, uzun süreden beri FETÖ/PDY ile ilgili MİT tırlarının durdurulması olayından dolayı tutuklanmıştır.”

“Sınavın üstüne cemaatin gölgesi düşmüştür”
Aynı dönemde kontenjan dışında yer aldıkları halde astsubaylar M.K, R.T. ve M.İ’nin de kontenjan içine dahil edildiğini öne süren Çalış, “Bu kişiler de subaylığa geçmeye hak kazandırılmıştır.” dedi.

Mahkemeye sürekli olarak “Bu sınavın üstüne cemaatin gölgesi düşmüştür” dediklerini anımsatan Çalış, bunun araştırılması gerektiğini istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir diğer dikkat çekici husus ise şudur. Mülakat sınavında Komisyon Başkanı Jandarma Kurmay Albay Aziz Altıntepe’dir. Altıntepe, mülakat sınavının ilk günü, 29 Ocak’ta başkanlık yapmıştır. Tüm usulsüz olduğunu söylediğimiz uygulamalar da o gün yapılmıştır. Ertesi gün gelmemiştir, onun yerine Jandarma Albay Hakan Bıyık gelmiştir. Komisyonda, bu iki başkanın dışındaki kişiler de 15 Temmuz’dan sonra yapılan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile ilgili soruşturmalar nedeniyle gözetim altına alınıyor, tutuklanıyor. Kurulun sadece binbaşı üyesi hariç iki başkanı ve iki üyesi silahlı kuvvetlerden ihraç edilmiştir. Dolayısıyla, bunun ne kadar keyfi ve subjektif bir değerlendirme olduğu ortaya çıkmıştır.”

Söz konusu sınava ilişkin İçişleri Bakanlığı müfettişlerince idari bir soruşturma yapıldığı, ilgili raporun Bakanlıktan istenmesi için mahkemeye başvurulmasına karşın araştırmanın yapılmadığını öne süren Çalış, “Askeri Yüksek İdare Mahkemesince bu kararı veren askeri hakim ve subay üyelerin bir kısmı hakkında da FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı olduğu gerekçesiyle soruşturma yapılmaktadır.” dedi.Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Eski Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz tutuklandı

Rize'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında eski Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz'ın da bulunduğu 6...

Kapat