SON DAKİKA:

Obama’nın İsrail-Filistin karnesi

Başkanlığının ilk döneminde bölgede barış umudunu canlandıran Obama, görev süresi dolmadan önce adım atmazsa geride sadece büyük bir hayal kırıklığı bırakacak.

Obama’nın İsrail-Filistin karnesi
  • 02.12.2016
  • 335 kez okundu

NEW YORK – ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığının ilk döneminde “ABD’nin Filistinlilerin kendilerine ait bir devlete sahip olma arzusuna sırtını dönmeyeceğini” söyleyerek İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda umut vermesine rağmen başkanlık koltuğunu devretmeden önce bir adım atmazsa geride miras olarak sadece büyük bir hayal kırıklığı bırakacak.

Beyaz Saray’daki ilk gününde ilk telefon görüşmesini Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yapan, ikinci gününde de İsrail-Filistin barışı için Ortadoğu özel temsilcisi atayıp ABD’nin şimdiye kadar süregelen İsrail yanlısı politikasından farklı bir profil çizen Obama, başkanlıktaki ikinci dört yılının sonuna yaklaşırken Ortadoğu’nun kronikleşen İsrail-Filistin sorunu konusunda başarısız bir dış politika izleyerek çözümden uzaklaşmakla eleştiriliyor.

Obama hayal kırıklığına uğrattı

Ortadoğu’ya ilk ziyaretinde Kahire’de yaptığı konuşmasında, Filistin halkının durumunun “kabul edilemez” olduğunu ve “ABD’nin Filistinlilerin kendilerine ait bir devlete sahip olma arzusuna sırtını dönmeyeceğini” vurgulayan Obama, İsrail’in Filistin işgaline son verecek ve iki devletli çözüm ortaya koyacak tarihi bir figür olarak görülüyordu.

Ancak 20 Ocak 2017’de Beyaz Saray’ı Donald Trump’a devretmeye hazırlanan Obama, sözlerini hayata geçiremedi.

Başkan seçildikten sonra kısa sürede ABD’nin İsrail yanlısı politikalarına dönen Obama, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal eden yasa dışı yerleşim planlarına, Gazze ablukasına ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına seyirci kaldı.

ABD, BM’yi İsrail’e kalkan yaptı

Obama, İsrail’in 7 Temmuz 2014’te Gazze’ye yönelik başlattığı ve 51 günde 2 binden fazla Filistinlinin ölümüne neden olan saldırıları İsrail’in “kendini savunma hakkı” olarak nitelendirdi.

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nde de İsrail’e yönelik eleştirilerin karşısında durmaya devam etti. İsrail’in Filistin’de yasa dışı yerleşimlerini eleştiren ve kınanmasını öngören karar, ABD’nin vetosuna takıldı.

ABD, 2012’de BM Genel Kurulu’nda Filistin’in BM’deki “gözlemci kuruluş” statüsünün “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükseltilmesi önerisine de hayır oyu kullandı.

Uluslararası barışın sağlanmasından sorumlu BM sistemi, ABD’nin İsrail’e verdiği gözü kapalı destek nedeniyle adeta İsrail’in korunmasına hizmet etti.
ABD tarihinin en büyük askeri yardımını İsrail’e yaptı

ABD tarihinde İsrail’e en büyük askeri yardım, Obama döneminde yapıldı.

Başkanlığının bitmesine aylar kala İsrail’e 10 yılda 38 milyar dolarlık askeri yardım yapılmasını öngören anlaşmayı imzalayan Obama, söz konusu yardımın İsrail halkının ve ülkenin geleceğine ilişkin endişeler nedeniyle yapıldığını, böylelikle İsrail’in güvenliğine dair “sarsılmaz taahhütlerini” ortaya koyduklarını söyledi.

Başkan Obama, koltuğunu Trump’a devretmeye hazırlanırken 50 yıldır devam eden İsrail-Filistin sorununun çözümü daha da geri plana itildi.

ABD’nin eski başkanlarından Jimmy Carter ise İsrail-Filistin sorununun zaman çok kısa olmasına rağmen Obama döneminde şekillenebileceği görüşünde.

Carter, “New York Times” gazetesi için kaleme aldığı makalede, Obama’ya yeni yönetimin nasıl bir politika izleyeceği bilinmediği için görev süresi sona ermeden ABD’nin Filistin’i devlet olarak tanıması çağrısında bulundu.

Obama’nın İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda sürpriz bir adım atması, barış umudunu tekrar canlandırabilir aksi takdirde Obama’nın Ortadoğu’daki başarısızlıklarına bir yenisi daha eklenecek.

Başkan seçilirse Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını söyleyen Trump’un ise İsrail ile daha yakın ilişkiler sürdürmesi bekleniyor.

Etiketler: /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BM Güvenlik Konseyi’nde Esed skandalı

Esed rejiminin BM Temsilcisi Caferi, rejimin Halep'teki katliamının fotoğrafını Güvenlik Konseyi'nde "muhaliflerin saldırısı" olarak sundu.

Kapat