SON DAKİKA:

Ortadoğu’da sadece bir savaş senaryosu yaratılıyor

CHP Grup Başkanvekili Özkoç: Ortadoğu’da sadece bir savaş senaryosu yaratılıyor

Ortadoğu’da sadece bir savaş senaryosu yaratılıyor
  • 06.12.2017
  • 68 kez okundu

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, ABD’nin Ortadoğu üzerindeki planlarının dün de bugün de bilindiğini ifade ederek “ABD’nin Ortadoğu’da, Türkiye’den, Filistin’den yana en ufak olumlu adımı yok. Ortadoğu’da sadece bir savaş senaryosu yaratılıyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ABD’nin Ortadoğu üzerindeki planlarının dün de bugün de bilindiğini belirten Özkoç, ABD’nin Ortadoğu’da, Türkiye’den, Filistin’den yana yaptığı en ufak olumlu bir adım olmadığını söyledi. Ortadoğu’da sadece bir savaş senaryosu yaratıldığını vurgulayan Özkoç, egemen güçlerin kendi çıkarlarına uygun olarak, orada ateşin, kanın, silahın üzerinden kendi ekonomilerini var etmeye çalıştığını dile getirdi.

“İstediği gibi at koşturuyor”

Özkoç, diplomatlar, ilişkiler ve birlikteliklerdeki ciddiyetin yok edildiğini ileri sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir gün bakıyorsunuz ABD ile birlikte, onun müttefikiymişiz gibi, NATO’nun müttefikiymişiz gibi hareket ediyoruz. Bir gün bakıyoruz düşürdüğümüz Rus uçağının diyetini ödemek için Ruslarla beraber oturup, konuşuyoruz. Artık Türkiye’nin ne yaptığı, yapacağı hiç bilinmiyor. Artık Türkiye belirli egemen güçler tarafından istediği gibi kullanılan ülke haline getirildi.

O yüzden onların kendi hesapları var hem İsrail üzerinden, hem Filistin üzerinden hem Ortadoğu’da hem de Türkiye ile ilgili hesapları var. Biz bunu biliyoruz. Türkiye ile ilgili oynanan oyunlar olduğunu da biliyoruz. İşte o yüzden Kemal Kılıçdaroğlu, canla başla şunu söylemeye çalışıyor: Siz bunların eline bu kozları neden veriyorsunuz? Hem MİT uyarıyor sizi hem biz uyarıyoruz. Fakat siz bu konuda onların çıkarlarına uygun davrandınız. Bugüne kadar Türkiye’nin çıkarlarına uygun davranmadınız. Rıza Sarraf’ın Türkiye’de yargılanması gerekiyordu. İran bunu yapıyor. Kendi içindeki meselesini kendi içinde hallediyor, Türkiye yapamıyor. Türkiye, kendi eliyle bir suçluyu onlara teslim etti. O suçlu şimdi Amerika’da istediği gibi at koşturuyor. Biz sanki onu koruyan, kollayan bir devletmişiz gibi nerede bizim vatandaşımız diye soruyoruz. Trump da Putin de çıkış yapıyor. Bize göz dağı vermeyen, Ortadoğu’da kendi iradelerini göstermeyen bir devlet artık kalmadı. Biz bir irade gösteremiyoruz. Türkiye bu hükümetten bir an önce kurtulmalıdır.”

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz

Yunanistan Başbakanı Çipras: Yunanistan'da darbeciler hoş karşılanmaz

Kapat