SON DAKİKA:

Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor” dedi.

Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor
  • 13.02.2016
  • 531 kez okundu

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Çatışmaların durdurulması konusundaki anlaşmaya bağlı kalması için Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın Suriye’de muhalifleri hedef alan hava operasyonlarına son vermesini isteyerek, “Çatışmaların durdurulması konusundaki anlaşmaya bağlı kalması için Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor” dedi.

52. Münih Güvenlik Konferansı’nın ikinci gününde bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Münih’teki Suriye Destek Grubu Toplantısı’nda bir hafta içerisinde şiddetin durdurulması konusunda mutabakata varıldığını anımsatarak, bunun için büyük ölçüde ılımlı ve meşru muhalefeti bombalayan Rusya’nın hedeflerini değiştirmek zorunda olduğunu kaydetti.

Kerry, “Bize göre Rusya’nın şu ana kadarki saldırılarının çoğunluğu meşru muhalif gruplara yönelikti. Çatışmaların durdurulması konusundaki anlaşmaya bağlı kalması için Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor” diye konuştu.

Suriye’de 5 yıldır süren ve 250 bin insanın hayatını kaybetmesine yol açan savaşta dönüm noktasına gelindiğini vurgulayan Kerry, “Önümüzdeki günler, haftalar ve aylarda alınacak kararlar Suriye savaşına son verilmesini sağlayabilir. Ya da gelecek için çok zorlu kararlarla ilgili tercih yapılmak zorunda kalınabilir” dedi.

Çatışmaların bir hafta içinde durdurulabilmesi için atılması gereken adımlar olduğunu belirten Kerry, bunların ABD ve Rusya eş başkanlıklarında kurulan görev grubunda ele alınacağını söyledi.

Suriye’de kuşatma altındaki bölgelere insani yardım sağlanması konusunda ise Kerry “Kamyonlar dizildi, izinler çıkartılıyor. Bugün yarın insani yardımların bir kısmının öncelikli bölgelere ulaştırılmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Esed’e sert eleştiri

Kerry, Esed rejiminin muhaliflere yönelik son saldırılarını sert bir dille eleştirirken, muhalefetin dört yıl boyunca Esed kuvvetlerine karşı direndiğini ve teslim olmayacağını söyledi.

ABD’li Bakan, Esed’e olan eleştirilerini sürdürerek, şunları kaydetti:

“Bazıları, Suriye’nin, Rusya dahil bazı müttefikleriyle birlikte, insani yardımları engelleyerek ve bombardımana devam ederek uluslararası topluma meydan okuduğunu, bu yolla savaşı kazanacağını söylüyor. Rusya ve Esed böyle düşünüyorsa o zaman son beş yılda hiçbir şey öğrenememişler demek. Esed’i reddedenler beş yıldır bombardımanlara, varil bombalarına, gaza, Scud füzelerine, kimyasal saldırılara, işkencelere direniyor. Belki belirli yerlerde gerileyebilirler ancak teslim olmayacaklar.”

Terörle mücadelede kararlılık

Paris, Brüksel, Ankara ve Beyrut’taki saldırılara benzer terör eylemlerinin DAEŞ’i yenme kararlılığını güçlendirdiğini vurgulayan Kerry, ABD Başkanı Obama’nın bunun çok fazla zaman almaması için gerekli adımları attığına işaret ederek, “Biz DAEŞ’i yeneceğiz. Bundan hiç şüphem yok” dedi.

Askeri operasyonlar yoluyla DAEŞ’i zayıflattıklarını anlatan Kerry, bunun yeterli olmadığını vurgulayarak, ”Yeniden güçlenmelerini önleyecek adımlar atılmakta. Ekonomik can damarlarını tahrip ediyoruz. Son aylarda DAEŞ’in ekonomik kaynakları hakkında daha fazla bilgiye sahip olduk. Daha stratejik olmamızı sağladı” diye konuştu.

“Avrupa birleşik kaldığı takdirde güçlenerek çıkacak”

Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizine de değinen Kerry, sığınmacı akınının Ortadoğu sınırlarını aştığını, sığınmacıların Avrupa kapılarını çaldığını ifade ederek, insan kaçakçılığının büyük bir sektöre dönüştüğünü aktardı.

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Teröristler için Sur’da çember iyice daraldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların imhası için başlatılan operasyonlarda sona yaklaşıldı.

Kapat