SON DAKİKA:

Şehirler PKK’lı teröristlerden temizleniyor

Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda Varto, Nusaybin, Dargeçit, Silvan, Silopi, Cizre, Sur, İdil ve Derik’te 1200’ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi.

Şehirler PKK’lı teröristlerden temizleniyor
  • 29.02.2016
  • 499 kez okundu

Çözüm Süreci’nde silah bırakması beklenirken kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan terör örgütü PKK’ya yönelik ilan edilen sokağa çıkma yasakları kapsamında Varto, Nusaybin, Dargeçit ve Silvan ilçelerinin ardından operasyonların tamamlandığı Silopi ve Cizre ile terörle mücadelenin sürdüğü Sur, İdil ve Derik’te bin 200’ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi.

Teröristlerin kentlerden temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, kazılan çukurların kapatılması, patlayıcı tuzaklarının imhası amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasakları doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlarda önemli başarılar elde edildi.

Vatandaşların güvenlik endişesiyle terk ettiği ve teröristlerin üs olarak kullandığı evler başta olmak üzere okul ve ibadethanelerde güvenlik güçlerince yapılan incelemelerde, infilak ettirilmesi halinde yüzlerce insanın ölümüne neden olabilecek tonlarca patlayıcı, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme ele geçirildi.

Güvenlik güçleri sürdürdükleri arama tarama çalışmaları kapsamında Mardin, Diyarbakır ve Şırnak’taki operasyon bölgelerinde 3 bin dolayında patlayıcıyı imha etti.

Dolap, beşik, soba, buzdolabı, tencere ve valizlerin içi ile kapıların arkasına tuzakladıkları patlayıcılarla yaşamı hiçe sayan PKK’lı teröristler, saldırılarıyla çocuk-kadın, sivil-memur hedefi gözetmediklerini gözler önüne serdi.

Silopi ve Cizre’de 900’ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi

Temmuz ayından bu yana Muş’un Varto, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit ile Diyarbakır’ın Silvan ilçelerinin ardından operasyonların tamamlandığı Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde şimdiye kadar 900’ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi.

Silopi ve Cizre’de hayatın normale dönmesine yönelik çalışmalar sürerken, operasyonların devam ettiği Sur, İdil ve Derik’te etkisiz hale getirilen terörist sayısı 303 oldu.

Varto, Dargeçit, Nusaybin ve Silvan’da teröristlere darbe

Yürütülen operasyonlar kapsamında Muş’un Varto ilçesinde 10, Mardin Dargeçit’te 33, Nusaybin’de 50’nin üzerinde, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde de 15’e yakın terörist etkisiz getirildi.

Silopi’de hayat normale döndü

Silopi’de de “Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu” başarıyla tamamlandı. Operasyon kapsamında 145 teröristin etkisiz hale getirildiği, 109 teröristin sağ yakalandığı, 518 barikatın kaldırıldığı, 270’i aşkın çukurun kapatıldığı, tuzaklanan 830’dan fazla el yapımı patlayıcının imha edildiği ilçede, 19 Ocak’tan itibaren 05.00-18.00 saatlerinde kaldırılan sokağa çıkma yasağı ile yaşam da hızla normale döndü.

Cizre teröristlerden temizlendi

Cizre’de 14 Aralık 2015’te başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu”nun 59. gününde ilçe teröristlerden temizlendi.

Güvenlik güçleri, ilçede teröristlerce oluşturulan çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklı 699 barikatı kaldırdı, 252 çukuru kapattı. Tamamı kontrol altına alınan ilçede güvenlik güçlerinin detaylı arama tarama faaliyetlerinde ise sona yaklaşıldı. ilçede etkisiz hale getirilen terörist sayısı da 666 oldu.

Sur’daki operasyon tamamlanmak üzere

Sur’da 28 Kasım 2015’te Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur’un şehit edildiği saldırının ardından Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında TSK ve emniyet unsurları ile geçici köy korucuları tarafından yürütülen operasyon sürüyor.

Aralarında keskin nişancıların da bulunduğu teröristler, Hasırlı ve Savaş mahallelerinde sıkıştırıldı. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü 6 mahalle ile Gazi Caddesi’nin bir bölümünde devam eden operasyonlarda, bölgenin tamamına yakınını teröristlerden temizledi. İlçede etkisiz hale getirilen terörist sayısı 243 oldu.

Teröristler yıkıyor, devlet ve vatandaşlar onarıyor

Sokağa çıkma yasağının bir süre uygulandıktan sonra kaldırıldığı Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Camii Kebir, Camii Nebi, İskenderpaşa ve Melikahmet mahallelerinde ise vatandaşlar, terör saldırılarında hasar gören ev ve iş yerleri ile ibadethanelerini devletin de desteğiyle onarmaya başladı.

Sivillerin tahliyesi için koridor açıldı

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde yaşadığı iddia edilen sivillerin tahliyesi edilebilmesi ve bölgedeki bölücü terör örgütü mensuplarının teslim olması için 17, 18, 19 ve 23 Şubat tarihlerinde 16.00 ile 17.00 saatleri arasında güvenlik güçlerince koridor açıldı. Buna karşın sadece biri yaralı 6 kişi, güvenlik güçlerince tahliye edildi, 3 terörist de teslim oldu.

Derik’te operasyon başarıyla sürdürülüyor

Mardin’in Derik ilçesinde teröristlere yönelik operasyonlar, Kale, Dağ, Cevizpınar ve Küçükpınar mahallelerinde yoğunlaşıyor.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyen ancak giriş çıkışların kontrollü sağlandığı ilçede 19 Şubat’tan bu yana yürütülen operasyonlarda 7 terörist etkisiz hale getirildi.

İdil’de YDG-H’li ve dağ kadrosundaki teröristler var

Şırnak’ın İdil ilçesinde terör örgütüne yönelik 16 Şubat saat 23.00’te ilçe merkezi ile Dirsekli köyünde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 18 Şubat’ta TSK ve emniyet unsurlarınca “Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu” başlatıldı.

İlçedeki operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 53 oldu. Güvenlik güçleri, operasyonun başladığı günden bu yana ilçede bin 600 civarında evde arama yaptı. Bu kapsamda ilçe merkezinin yarısını aşan oranda arama çalışmaları gerçekleştirildi.

İlçede terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerinin yanı sıra örgütün dağ kadrosundan gelen teröristler de bulunuyor. Güvenlik kaynakları, dağ kadrosundan gelen teröristlerin ilçedeki diğer örgüt üyelerini kontrol ettiği ve yönlendirdiği ifade ediyor.

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Suriye’nin genelinde şu anda ateşkes yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye'nin genelinde şu anda ateşkes yoktur” dedi.

Kapat