SON DAKİKA:

Sincar’daki Yezidilere PKK zulmü

Sincar (Şengal) İlçe Meclisi Başkanı Veyis Naif, terör örgütü DAEŞ’in dün Yezidilere yaptığı zulmü bugün terör örgütü PKK’nın yaptığını ve kızlarıyla kadınlarını kaçırdığını belirtti.

Sincar’daki Yezidilere PKK zulmü
  • 29.08.2016
  • 366 kez okundu

DUHOK – Sincar (Şengal) İlçe Meclisi Başkanı Veyis Naif, terör örgütü DAEŞ’in dün Yezidilere yaptığı zulmü bugün terör örgütü PKK’nın yaptığını ve kızlarıyla kadınlarını kaçırdığını belirtti.

Naif, yaptığı açıklamada Sincar’daki PKK varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütü PKK’nın Sincar halkından 45 Yezidi kadını kaçırdığını ve örgütsel amaçları doğrultusunda eğittiğini daha önce de aynı şekilde 550 kişiyi kandırıp Kandil’e götürdüğünü açıkladı.

“PKK’nın yaptığının DAEŞ’ten farkı yok”

PKK’nın Sincar’da yaptığının DAEŞ’in uygulamalarından farklı olmadığının altını çizen Naif, “Şengal halkının örf ve adetleri PKK’nın bu yaptığını kabul etmez. Yezidilerin kızlarını ve kadınlarını kaçıran örgüt hiçbir şekilde onlarla temas kurulmasına izin vermiyor. Bizim DAEŞ’in elinden çektiğimiz acı evlerimizin yıkılması ya da oğullarımızın öldürülmesi değildi. DAEŞ’in bize yaptığı en büyük zulüm kızlarımızın ve kadınlarımızın namusuna el uzatmasıydı. Şimdi de aynı şeyi PKK yapıyor.” şeklinde konuştu.

Terör örgütünün Sincar bölgesi için büyük bir tehlike oluşturduğuna vurgu yapan Naif, “PKK bölgemiz için bir sorundur. PKK’nın bölgedeki varlığı halkımız için tehlike arz ediyor. Örgütün Şengal’i derhal terk etmesi gerekiyor. Burada PKK’ya ihtiyacımız yok, bölgede 8 bin Peşmerge gücü bulunuyor. PKK’ya defalarca kez söylememize rağmen bölgeyi terk etmediler.” ifadelerini kullandı.

Sincar’in imar durumu ve Barzani’nin önerisi

Naif, Sincar ilçesinin terör örgütü DAEŞ’ten kurtarılmasına rağmen Irak hükümetinin hizmet getirmediğine dikkati çekerek “Bağdat, 2014, 2015 ve 2016 bütçelerinden Şengal’in imarı için hiçbir pay ayrılmadı. Şengal DAEŞ tarafından harabeye çevrildi ve yeniden imar edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Altyapı hizmetlerinin yapılmaması nedeniyle halkın Sincar’a dönmediğini dile getiren Naif, şunları kaydetti: “Şengal halkı Sığınmacı hayatı yaşamasına rağmen ilçedeki hizmetlerin yetersizliğinden dolayı dönmüyor. Hali hazırda yaklaşık 70 aile döndü. İnsanların dönmemesinin bir nedeni de buranın hala askeri bölge olmasıdır. Siyasi taraflar arasındaki çekişme de Şengal’e dönüşleri zorlaştırıyor.”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin Sincar’in yeniden imarı için yaptığı önerileri isabetli bulduklarını dile getiren Naif, “Başkan Barzani, Şengal’in yeniden kurulmasını öneriyor. Bu aynı zamanda Şengal halkının da kararıdır. Eğer bir halk oylaması yapılırsa Şengallilerin yeni bir şehir istediği anlaşılacaktır.” görüşlerini dile getirdi.

Sincar’in resmi olarak IKBY hükümetine bağlanmasını istediklerini vurgulayan Naif, “Şengal’in Kürdistan bölgesine bağlanmasına karşı çıkanlar halkın başına yeni bir felaketin gelmesini istiyor.” dedi.

Musul’un Sincar ilçesi ve çevresini, Ağustos 2014’te ele geçiren DAEŞ, çok sayıda Yezidiyi alıkoymuştu. Örgütün kaçırdığı Yezidi kadınları, militanları için “cariye” yaptığı ve bazılarını pazarlarda “sattığı” iddia edilmişti. Yezidi kadınların dramı, dünya gündeminde uzun süre yer almıştı. Terör örgütü PKK medyası bu konuyu Barzani aleyhtarı propagandaya dönüştürerek KDP’nin Yezidileri terk ettiğini ve Sincar’dan kaçtığını iddia etmişti. PKK bu propaganda ile Yezidileri terörist emelleri doğrultusunda kullanmayı ve Sincar halkını yanına çekmeyi hedeflemişti.

Etiketler: / / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Hakkari’deki terör saldırısında 2 uzman çavuş şehit oldu

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 2 uzman çavuş şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Kapat