SON DAKİKA:

Tanıkları Markale’deki katliamı anlattı

Bosna’daki savaşta, 68 kişinin hayatını kaybettiği, 144 kişinin yaralandığı Markale pazar yerinde meydana gelen katliamın tanıkları ve kurban yakınları AA’ya konuştu.

Tanıkları Markale’deki katliamı anlattı
  • 05.02.2016
  • 514 kez okundu

SARAYBOSNA

Bosna’daki savaşta, başkent Saraybosna’daki Markale pazar yerinde 5 Şubat 1994’te Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) tarafından havan topu saldırısı sonucu 68 kişinin hayatını kaybettiği, 144 kişinin yaralandığı katliamın şahitleri ve kurban yakınları o günü AA’ya anlattı.

Katliamdan yaralı olarak kurtulan Hasan Banda, şarapnel parçalarının başına ve ayağına isabet ettiğini belirterek, aradan geçen 22 yıla rağmen şarapnel parçalarının hala bedeninde bulunduğunu ifade etti.

Katliam günü çocuklarına bir şeyler almak için pazar yerine gittiğini söyleyen Banda, “Birden büyük bir patlama oldu. Her şey bir anda etrafa saçıldı. Beni kucakladıklarında gördüğüm tek şey etrafa saçılmış insan parçalarıydı” diye konuştu.

Banda, pazar yerinden ne zaman geçse o günü hatırladığını belirterek, “Böyle olaylar bir daha kimsenin başına gelmesin. Yaşananları unutmayalım, unutturmayalım” dedi.

“Herkes ve her şey çaresizdi”

Kurban yakınlarından Resad Music de atılan havan topu mermisinin Markale’de çalışan ağabeyi Safer’in tezgahına isabet ettiğini belirtti.

O yıllarda bir matbaada çalıştığını anlatan Music, saldırı haberini alır almaz aklına ağabeyinin geldiğini ve hemen olay yerine ulaştığını belirterek, “Komşumuz, ağabeyimin ağır yaralandığını söyledi. Gazeteci arkadaşlarımla birlikte pazar yerine ulaştım. Pazar yerinde kimin öldüğünü, kimin yaralandığını ayırt etmek imkansızdı. Herkes ve her şey çaresizdi” ifadesini kullandı.

Pazar yerine ulaştığında ağabeyinin hastaneye kaldırıldığını ve saldırı sonucu bacağını kaybettiğini öğrenen Music, “Safer en büyüğümüzdü. Daha sonra tedavi için Almanya’ya götürüldü ama birkaç ay sonra hayatını kaybetti” bilgisini verdi.

Savaş sırasında kendisinin de “kıl payı” hayatta kaldığını anlatan Music, “Keskin nişancı bana doğru ateş etmişti. Kafama bir şey çarptığını hissettim. Ne olduğunu anlamamıştım. Yaralı olduğumu söylediklerinde başımın kanadığını fark ettim. Kurşun başımı sıyırmıştı” diye konuştu.

Markale’de iki katliam meydana geldi

Markale pazar yerinde 68 kişinin hayatını kaybettiği ilk katliamın yanı sıra 28 Ağustos 1995’te ikinci bir katliam daha yaşandı. Sırp birliklerinin havan topuyla ikinci kez vurduğu pazar yerinde 43 kişi hayatını kaybederken, 75 kişi de yaralandı.

Markale’de yaşanan ikinci katliamın ardından NATO güçleri Saraybosna’yı kuşatan Sırp askeri birliklerinin konuşlandığı noktaları bombalayarak Bosna’daki savaşın sona ermesinde önemli rol oynamıştı.

Suçlulara verilen cezalar

Bosna’daki savaşta, Sırp Cumhuriyeti Ordusu’na bağlı Saraybosna-Romaniya Kolordu Komutanlığı görevini yürüten Stanislav Galic, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından, aralarında Markale katliamının da bulunduğu, Saraybosna’nın kuşatılması sırasında işlenen suçlar nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılırken, ordudaki üst düzey komutanlardan Dragomir Milosevic’e ise 29 yıl hapis cezası verildi.Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Emre’yi hedefte gösteren gazeteye para cezası

Geçen sezon Mersin'de oynanan maç öncesi statta dağıtılan ve manşetinde Emre Belözoğlu'nun hedefte gösterildiği fotoğrafın yer aldığı yerel gazeteye, 5...

Kapat