Terör mağdurlarına 94 milyon lira destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terör örgütü PKK tarafından mağdur edilen ailelere, bu yılın ilk altı ayında 94 milyon 694 bin 77 lira “terör zararı yardımı” yapıldı.

Terör mağdurlarına 94 milyon lira destek
  • 29.08.2016
  • 360 kez okundu

ANKARA – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terör örgütü PKK tarafından mağdur edilen ailelere, 2016’nın ilk altı ayında 94 milyon 694 bin 77 lira “terör zararı yardımı”nda bulunuldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hendek ve çukurlarla halkın yaşamını zorlaştıran bölücü terör örgütü PKK’nın açtığı yaraları devlet sarmaya devam ediyor.

Bölgede geçen yıl toplam 8 milyon 519 bin 429 liralık “terör zararı yardımı” ile halka destek verilirken, terör örgütünün vatandaşların mağduriyetini arttırması nedeniyle bu yıl Ocak- Haziran dönemi itibariyle 94 milyon 694 bin 77 lira yardım yapıldı.
15 il terör zararı yardımlarından faydalandı

Terör örgütü PKK tarafından evleri, iş yerleri, dükkanları harap edilen, çatışmalar nedeniyle yaşadığı yerlerden ayrılmak zorunda vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları üzerinden yapılan terör zararı yardımlarından Ocak-Haziran 2016 döneminde 15 il faydalandı.

Terör zararı yardımlarının en çok ödendiği il, 24 milyon 14 bin 859 lira ile Şırnak oldu. Şırnak’ı, 23 milyon 239 bin 843 lira ile Diyarbakır takip ederken, Mardin’de 18 milyon 480 bin 515 lira tutarında terör zararı yardımı gerçekleştirildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller dışında İzmir’de de 50 bin liralık terör zararı yardımı gerçekleştirildi. Batman, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Kilis, Mersin, Siirt, Şanlıurfa ve Van da yardımlardan faydalandı.

Öte yandan, Bakanlığın “aşevleri, afet (acil durum), terör zararı” ile prim borcu yardımları, yabancı uyruklu vatandaşlara yapılan yardımlar gibi kalemleri içen “özel amaçlı yardımlar”dan 2016’nın ilk aylık döneminde 6 bin 272 kişi yararlandı. Bu yardımların toplam miktarı 104 milyon 10 bin lirayı buldu.

Etiketler: /MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İsrail ile büyükelçi atamasında sona yaklaşıldı

İsrail Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Oron, Türkiye ile normalleşme süreci kapsamında büyükelçi atamasının çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşeceğini belirterek "Büyükelçi ataması...

Kapat