‘Tesettürlü mayo yasağı islamofobik zihniyetin kaba uygulaması’

Prof. Dr. Gündüz, Fransa’da Cannes Belediyesinin tesettür mayolara yasak getirmesi hakkında, “Bu tutum islamofobik zihniyetin kabaca bir uygulamasından başka bir şey değil.” dedi.

‘Tesettürlü mayo yasağı islamofobik zihniyetin kaba uygulaması’
  • 26.08.2016
  • 399 kez okundu

İSTANBUL – İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Fransa’da Cannes Belediyesinin toplumsal düzeni bozabileceği gerekçesiyle tesettür mayolara yasak getirmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Prof. Dr. Gündüz, tesettürlü mayoya gösterilen tepkinin de bu bakış açısının bir uzantısı olduğunu vurgulayarak, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir kale gibi anlatılan Fransa’da bu tür olayların yaşanmasına anlam verilemediğini kaydetti.

Müslümanların inançları doğrultusunda kendilerini ifade ettiklerinde Fransa’nın ne kadar baskıcı ve tutucu bir devlet olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Gündüz, “Bu tavrı daha önce cami yasakları ve Müslüman kadınların kıyafetleri konusunda getirilen yasaklarda da gördük. İsviçre, Hollanda gibi Batıda birçok ülkede bu tavır yakın zamanda görüldü. Bu tutum islamofobik zihniyetin kabaca bir uygulamasından başka bir şey değil.” diye konuştu.

Prof. Dr. Gündüz, Avrupa’da, azınlıkların yaşadıkları topluma entegre olması gerektiği şeklindeki tezin sürekli işlendiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Bu tezi Almanya da Fransa da işliyor. Ancak Müslümanların dışındaki halklar söz konusu olduğunda bu sadece oranın sosyal, siyasal, kültürel yapısına kendi manevi, dini ve etnik kimliklerini koruyarak uyum sağlamaları şeklinde anlaşılıyor. Müslümanlar söz konusu olduğunda her türlü İslam inancının toplumsal hayatın dışa dönük görünürlüğünün ortadan kaldırılmasını şart koşuyorlar. Yani bunun adı aslında kabaca asimilasyondur. Bu adaptasyon değil bir asimilasyon politikasıdır. Bu politika da insanları içinde yaşadıkları toplumun bir parçası olma, uyum sağlama ve barış içinde yaşama düşüncesinden itiyor. Çünkü insanlara mobbing, psikolojik baskı ve bir takım hukuki yaptırımlar uyguluyorsunuz. Hatta para ve hapis cezaları veriyorsunuz, işten atıyorsunuz. Dolayısıyla ne olacak? Bu insanlar içe kapanacaklar. Avrupa toplumunun bira arada yaşama kültürünün gelişmesine ve adaptasyonun yerleşmesine kesinlikle mesafeli duracaklardır.”
“İslam ile ilgili gelişmeleri hazmedemiyorlar”

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Atun, Avrupa’da milliyetçiliğin giderek tırmandığını vurgulayarak, Avusturya’da başlayan bu milliyetçiliğin Almanya ve Fransa’ya sıçradığını ve korkutucu boyutlara yükseldiğini söyledi.

Avrupa’daki milliyetçiliğin, ayrımcılığın ve islamofobinin çok tehlikeli boyutlarda olduğuna dikkati çeken, Prof. Dr. Atun, şöyle devam etti:

“Aslında islamofobiyi, Ortadoğu’daki son olaylar, Türkiye’nin bölgede yükselişi de tetikliyor. Avrupa’nın sözünün artık küresel olarak geçmemesi ve İslam dünyasının daha fazla sesinin çıkması nedeniyle bu ayrımcılık başladı. Hatta ABD’ye de sıçradı. ABD’de gerek Müslümanlara gerekse zencilere karşı özellikle 11 Eylül’den sonra ciddi bir ayrımcılık var. Bu da gözle görülür bir şekilde ortaya çıktı. İslam ile ilgili herhangi bir gelişmeyi hazmedemedikleri, kaldıramadıkları gözle görülüyor.”

Etiketler: /MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Olimpiyatlarda Zika korkusu boşa çıktı

Dünya Sağlık Örgütü, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları boyunca Zika virüsü vakasına rastlanmadığını açıkladı.

Kapat