TSK’nın Suriye sınırındaki mesaisi aralıksız sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, 2015-2016 yılları içerisinde Suriye sınırında yasa dışı 21 bin 256 geçiş teşebbüsü ile 117 bin 256 kişinin geçişini engelledi.

TSK’nın Suriye sınırındaki mesaisi aralıksız sürüyor
  • 23.08.2016
  • 321 kez okundu

ANKARA

Türk Silahlı Kuvvetleri, 2015-2016 yılları içerisinde Suriye sınırında yasa dışı 21 bin 256 geçiş teşebbüsü ile 117 bin 256 kişinin geçişini engelledi.

AA muhabirinin askeri kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, hudut hattındaki faaliyetleri kesintisiz devam ediyor.

Sınırda 240 kilometre modüler/sabit beton duvarın inşası tamamlandı
Sınır güvenliğinin sağlanması kapsamında Suriye sınırına 240 kilometre modüler/sabit beton duvarın inşası bitirilirken, 208 kilometrelik bölümün inşası da planlamaya alındı. Ayrıca 49 kilometre tel engeli, 72 kilometre kafes tel engel sistemi, 61 kilometre akordeon tel engel sisteminin kurulumu tamamlandı.

Sınır hattında 401 kilometre hendek kazılırken, 86 kilometre toprak set inşası ile 3,95 kilometre perde duvar (sabit) tamamlandı. Özellikle Kilis/Gaziantep sınır bölgesinde korunaklı/geniş gözetleme imkanı sağlayan 57 adet beton kule inşa edildi.

Birliklerin imkanları ve mülki makamların da desteği ile 85 kilometrelik stabilize yol yapımı, bin 892 kilometrelik yolun ıslahı, birlikler ve valiliklerce 422 kilometrelik hudut aydınlatması tamamlanırken, 140 kilometrelik yolun inşası için kaynak planlaması yapıldı.

47 bölgede geçici askeri güvenlik bölgesi, 1 bölgede özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

Hassas bölgelere birlik takviyeleri yapıldı
Sınıra yakın bölgelerde yüksek bitki ekimi yasaklanırken, hudutlardaki bataklık alanlar kurutularak, gözetleme alanları açılıp, leçelik/makilik/ormanlık alanlarda görüşü engelleyen bitkilerin önemli bir bölümü de temizlendi.

DSİ Adana Bölge Müdürlüğü ile koordine edilerek, 52 kilometrelik hudut hattını teşkil eden Hatay/Asi Nehri’nin ıslah çalışmasında önemli bir aşamaya gelindi. Bu ve benzer yerler de dahil hududa yakın yerleşim yerleri ile hudut hattı arasına engel sistemlerinin tesisi sürüyor.

Hudut birliklerinin mevcut teşkilatları yeniden incelenerek, destekleme oranları yüzde 100’ün üzerine çıkartılırken, hassasiyet arz eden bölgelere ilave birlik takviyeleri (komando, mekanize, tank vb.) yapıldı. Bu kapsamda hudut birlikleri kuruluş dışından; tank, zırhlı araç (Cobra/ZMA/GZPT/ZPT), top/obüs/havan, hava savunma sistem/silahları, radarlar ve destek sistemleri ile takviye edildi.

Kilis’in güneyindeki çatışma bölgelerine sevk edilmek üzere mücavir alanlarda ikinci kademe ani müdahale birlikleri konuşlandırıldı.

Mevcut atamalı/kadrolu personele ilave olarak, 7 gün 24 saat hizmetin devamlılığı için başta karakol komutanları olmak üzere batıdaki birliklerden subay/astsubay/uzman erbaşlarla hudutlar takviye edildi.

Özellikle Suriye rejiminin baskısı ve havadan/karadan saldırıları sonrasında yerlerinden edilen yaklaşık 3 milyon sığınmacının yoğunlukla misafir edilmeye başlandığı dönemlerden itibaren, hassasiyet arz eden bölgelerde mülki makamlarla koordine içinde insani yardım noktaları/sınır kapıları işlevsel hale getirildi.

Alınan önlemlerle Türk Silahlı Kuvvetleri, 2015-2016 yılları içerisinde Suriye sınırında yasa dışı 21 bin 256 geçiş teşebbüsü ile 117 bin 256 kişinin geçişini engelledi. Bu kapsamda 5 bin 159 kişi de yakalandı.Trump ile Erdoğan telefonda görüşecek
ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğini açıkladı.
Mısır’da patlama: 85 ölü
Mısır'da cami yakınında patlama: 85 kişi öldü
Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz
500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz
Başbakan Yıldırım: 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz
Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye’ye davet etti
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova’da Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek, "20 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 5 katına çıkarabiliriz." dedi.
26 terörist etkisiz hale getirildi
4'ü sözde lider kadrosundan 26 terörist etkisiz hale getirildi
‘Suriye’de kantonlaşmaya çalışanlar çözüme müdahil olamaz’
MHP Grup Başkanvekili Usta, "Suriye'nin kuzeyinde kantonlar halinde devletleşmeye gitmeyi hedefleyen unsurların, çözüm noktasında müdahil olmaya çalışması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün...
81 ilden gelen öğretmenler Anıtkabir’de
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle Anıtkabir'i ziyaret etti.
Genelkurmay Başkanı Akar’dan ‘Öğretmenler Günü’ mesajı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda
TÜREB Başkanı Ataseven, "Sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleriyle 5 milyar dolarlık rüzgar yatırımı için düğmeye basılıyor....
PTT Fırat Kalkanı bölgesinde şubeler açıyor
PTT, Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Kalkanı Harekatında terörden arındırılan bölgelerde şubeler açacak.
Zeytinin OSB’sinden 60 ülkeye ihracat
Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin üretiminin yüzde 70'inin yapıldığı Akhisar'da, Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nden 60 ülkeye zeytin...
Orman yangınlarıyla mücadelede yeni önlem
Orman yangınlarının tespiti ve önlenmesi için mevcutlara ilave olarak 27 yangın havuzu ve göleti ile 15 yangın ilk müdahale ekip...
“Öğrenmenin yaşı yoktur”
Her çocuğun hayatında derin izler bırakan bir öğretmeni vardır. Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, herkes elinde bir çiçek hayatında ona...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yüksek Askeri Şura toplandı

Yüksek Askeri Şura, Başbakan Yıldırım başkanlığında ikinci kez Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Kapat