SON DAKİKA:

Türk iş adamları Şili’den ‘umutlu’ dönüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şili-Peru-Ekvador’a resmi ziyaretleri vesilesi ile düzenlenen Özel Sektör Heyeti’nde yer alan iş adamları Şili’deki temaslarını tamamlayarak Peru’ya umutla geçti.

Türk iş adamları Şili’den ‘umutlu’ dönüyor
  • 03.02.2016
  • 367 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şili-Peru-Ekvador’a resmi ziyaretleri vesilesiyle düzenlenen Özel Sektör Heyeti’nde yer alan iş adamları Şili’deki temaslarını tamamlayarak Peru’ya geçti. AA muhabirine Şili temaslarını değenlendiren Türk işadamları, umutlu olduklarını, ülkede yatırım potansiyeli gördüklerini ifade ettiler.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, söz konusu ziyaretin Türk iş dünyası tarafından Şili’yi yapılan en kapsamlı ziyaret olduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu seyahatleri, kendilerinin yaptığı ikili görüşmeler sonucu, bizimde işlerimizi kolaylaştırmaktadır” dedi.

Çağlar, “Şili Güney Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden birisi. Burada çok büyük bir potansiyel gördük. Çevredeki ülkelerin özellikle örnek aldığı bir ülke. Şili’de yapılacak her türlü yatırım ve ticari birlikteliğin sadece bu ülke ile sınırlı kalmayacağını, çevre ülkelerin de burada yapılacak çalışmalardan istifade edeceğini düşünüyorum. İTO olarak üyelerimizi buraya yönlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Grand Medikal Services’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Bessam Yıldırım da Şili’nin sağlık yatırımı için fırsatlar barındıran bir ülke olduğunu söyledi.

“Yaşam standartları Türk girişimcilerin rahatça adapte olabileceği bir ülke”

Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç da Şili’nin Türkiye’den coğrafi olarak uzak olmasına rağmen, Türk girişimciler açısından iş yapılabilir bir ülke olduğunu söyledi.

Koç, “Ekonominin temelleri oturmuş, eğitimli insan gücü yeterli olan ve altyapı kaynakları müsait bir ülke. Türk girişimcileri Şili’ye, özellikle demir çelik, mobilya, dekorasyon ürünleri, tıbbi cihazlar, makine, kamyon, traktör ve benzer araç gereçler ihraç edebilir. Şili’den özellikle bakır ürünleri, ahşap ve yan ürünleri, ham maddesi lityum olan ürünler ve orta kademe makine ürünleri alınabilir. Şili 17 milyon nüfusu, kişi başına düşen 23 bin dolar geliri olan ve yaşam standartları Türk girişimcilerin rahatça adapte olabileceği bir ülke. Türkiye ve Şili karşılıklı diplomatik problemleri olmayan iki ülke” ifadelerini kullandı.

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Rusya’nın saldırıları DAEŞ ve Esed rejimini güçlendiriyor

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, “Rusya'nın saldırıları DAEŞ ve Esed rejimini güçlendiriyor" dedi.

Kapat