Türkiye’yi durdurmaya hiçbirisinin gücü yetmeyecek

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’yi durdurmaya hiçbirisinin gücü yetmeyecek” dedi.

Türkiye’yi durdurmaya hiçbirisinin gücü yetmeyecek
  • 18.08.2016
  • 377 kez okundu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’yi durduramayanlar, şimdi PKK terörüyle ve başka terör örgütleriyle Türkiye’yi durdurmaya çalışacaklar. Hiçbirisinin gücü yetmeyecektir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,  İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini kabul etti.

Buradaki konuşmasında darbe teşebbüsünde başarısız olanların, “yenildik” diyerek kenara çekilmeyeceklerini belirten Kurtulmuş, arkasındaki güçlerin de “yenildik ne yapalım” diyerek kenarda durmayacaklarını ifade etti.

Kurtulmuş, böylesine kirli bir oyunla sonuç alamayacaklarını görenlerin, şimdi terörü yeniden hortlattıklarını ve terör üzerinden Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Dün akşam Van’da, bu sabah Elazığ’da ve arkasından da Bitlis’teki terör saldırılarında çok sayıda polisin şehit olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Bu terör saldırılarıyla bu ‘FETÖ’ denilen terör örgütüyle meczup ve sapkın bir dini inanışa sahip olan bu adam ve etrafındaki çeteyle Türkiye’yi durduramayanlar, şimdi PKK terörüyle ve başka terör örgütleriyle Türkiye’yi durdurmaya çalışacaklar. Hiçbirisinin gücü yetmeyecektir, bunların arkasındaki aklın da gücü yetmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Demokrasiyi korumak bakımından sınıfta kalmışlardır”

Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Maalesef bu kadar açık bir şekilde Türkiye demokrasisi tehdit altında bırakılmışken, sizlerin gösterdiğiniz bu hassasiyeti gösteremeyenlere de herhalde iki çift laf söylememiz gerekir. Her vesileyle demokratik standartlardan bahsedenler ne yazıkki bu darbe teşebbüsü karşısında demokrasiyi korumak bakımından sınıfta kalmışlardır. Herkes bu dünyada imtihan ediliyor.

Müslümanlar da sınanıyor, diğerleri de sınanıyor. İslam dünyasında halkların göstermiş olduğu bu tepkiyi gösteremeyen yönetimlerin de sınanmakta olduğunu bir kere daha ifade etmek isterim. Aynı şekilde batı dünyasında da her vesileyle demokrasi ve insan hakları üzerinden ders vermeye kalkanların, demokrasiyi ortadan kaldıran eşkıyalara karşı suskun kalmalarının da imtihanları kaybetmekte olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etmek isterim.”

“Darbe kime karşı yapılırsa hain bir iştir”

Bu anlamda 66 yıllık çok partili siyasi hayatta, 5 kere darbelerle kesilmiş Türkiye demokrasisine işaret eden Kurtulmuş, en az 7-8 kere başarısız darbe teşebbüsleriyle yolu kesilmeye çalışılan Türkiye demokrasisinin ve buna sahip çıkan Türk halkının, bütün dostlarından ve Türkiye’ye “dost olduğunu” söyleyenlerden, darbeye karşı net bir duruş beklediği çağrısında bulundu.

Kurtulmuş, ne yazıkki bu duruşu gösteremeyenlerin, hiç olmazsa bundan sonrasını kurtarmak için Türk halkıyla dayanışma içinde olması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Herkesten darbecilere karşı en yüksek sesle Türkiye’de milletin yanında olmalarını beklediğimizi bir kere daha ifade ediyorum. Darbe karşısında ‘kem küm’ sözlerle, birtakım ileri geri manevralarla siyaset üretilemez. Darbe kime karşı yapılırsa hain bir iştir, demokrasiyi ortadan kaldıran bir eşkıyalıktır. Bunu en iyi bilen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Önce bu eşkıyalığa karşı durmaları lazım.

Ayrıca darbeyle terör birbirinden mahiyeti itibarıyla farklı değildir. Darbeciler, silah zoruyla millet iradesini ortadan kaldırmak istiyorlar. Teröristler ne yapmak istiyor? Teröristler de silah zoruyla milletin iradesini ipotek altına almak istiyor. Dolayısıyla ha teröristler ha darbeciler ha FETÖ ha IŞİD ha PKK. Bunların hiçbirisinin bir birinden farkı yoktur. Ama darbecileri sanki ‘darbe de terörün bir parçası değilmiş’ gibi görmek ve seyretmek en azından ‘terörün meşru görülmesi’ anlamına gelen bir davranıştır.”

Numan Kurtulmuş, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin, “15 Temmuz darbe teşebbüsü, güçlü bir Türkiye’nin, İslam dünyasında derleyici, toparlayıcı, yol gösterici bir Türkiye’nin olmasını istemeyenlerin ortaya koymuş olduğu bir darbe teşebbüsüdür.”  diye konuştu.

Kurtulmuş, “Bunların amacı sadece Türkiye’nin yönetimini değiştirmek değil, bunların amacı bu yönetim değişikliğiyle birlikte Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek, arkasından da Türkiye’yi yabancı işgale hazır hale getirmekti.” dedi.

Etiketler: /MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Zika virüsüne karşı 3 metrekarelik ‘koruma kalkanı’

Uludağ Üniversitesi öğrencileri, "Zika virüsü"nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere karşı yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3 metrekarelik koruma alanı oluşturan...

Kapat