Türkiye’yi durdurmaya hiçbirisinin gücü yetmeyecek

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’yi durdurmaya hiçbirisinin gücü yetmeyecek” dedi.

Türkiye’yi durdurmaya hiçbirisinin gücü yetmeyecek
  • 18.08.2016
  • 339 kez okundu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’yi durduramayanlar, şimdi PKK terörüyle ve başka terör örgütleriyle Türkiye’yi durdurmaya çalışacaklar. Hiçbirisinin gücü yetmeyecektir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,  İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini kabul etti.

Buradaki konuşmasında darbe teşebbüsünde başarısız olanların, “yenildik” diyerek kenara çekilmeyeceklerini belirten Kurtulmuş, arkasındaki güçlerin de “yenildik ne yapalım” diyerek kenarda durmayacaklarını ifade etti.

Kurtulmuş, böylesine kirli bir oyunla sonuç alamayacaklarını görenlerin, şimdi terörü yeniden hortlattıklarını ve terör üzerinden Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Dün akşam Van’da, bu sabah Elazığ’da ve arkasından da Bitlis’teki terör saldırılarında çok sayıda polisin şehit olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Bu terör saldırılarıyla bu ‘FETÖ’ denilen terör örgütüyle meczup ve sapkın bir dini inanışa sahip olan bu adam ve etrafındaki çeteyle Türkiye’yi durduramayanlar, şimdi PKK terörüyle ve başka terör örgütleriyle Türkiye’yi durdurmaya çalışacaklar. Hiçbirisinin gücü yetmeyecektir, bunların arkasındaki aklın da gücü yetmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Demokrasiyi korumak bakımından sınıfta kalmışlardır”

Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Maalesef bu kadar açık bir şekilde Türkiye demokrasisi tehdit altında bırakılmışken, sizlerin gösterdiğiniz bu hassasiyeti gösteremeyenlere de herhalde iki çift laf söylememiz gerekir. Her vesileyle demokratik standartlardan bahsedenler ne yazıkki bu darbe teşebbüsü karşısında demokrasiyi korumak bakımından sınıfta kalmışlardır. Herkes bu dünyada imtihan ediliyor.

Müslümanlar da sınanıyor, diğerleri de sınanıyor. İslam dünyasında halkların göstermiş olduğu bu tepkiyi gösteremeyen yönetimlerin de sınanmakta olduğunu bir kere daha ifade etmek isterim. Aynı şekilde batı dünyasında da her vesileyle demokrasi ve insan hakları üzerinden ders vermeye kalkanların, demokrasiyi ortadan kaldıran eşkıyalara karşı suskun kalmalarının da imtihanları kaybetmekte olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etmek isterim.”

“Darbe kime karşı yapılırsa hain bir iştir”

Bu anlamda 66 yıllık çok partili siyasi hayatta, 5 kere darbelerle kesilmiş Türkiye demokrasisine işaret eden Kurtulmuş, en az 7-8 kere başarısız darbe teşebbüsleriyle yolu kesilmeye çalışılan Türkiye demokrasisinin ve buna sahip çıkan Türk halkının, bütün dostlarından ve Türkiye’ye “dost olduğunu” söyleyenlerden, darbeye karşı net bir duruş beklediği çağrısında bulundu.

Kurtulmuş, ne yazıkki bu duruşu gösteremeyenlerin, hiç olmazsa bundan sonrasını kurtarmak için Türk halkıyla dayanışma içinde olması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Herkesten darbecilere karşı en yüksek sesle Türkiye’de milletin yanında olmalarını beklediğimizi bir kere daha ifade ediyorum. Darbe karşısında ‘kem küm’ sözlerle, birtakım ileri geri manevralarla siyaset üretilemez. Darbe kime karşı yapılırsa hain bir iştir, demokrasiyi ortadan kaldıran bir eşkıyalıktır. Bunu en iyi bilen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Önce bu eşkıyalığa karşı durmaları lazım.

Ayrıca darbeyle terör birbirinden mahiyeti itibarıyla farklı değildir. Darbeciler, silah zoruyla millet iradesini ortadan kaldırmak istiyorlar. Teröristler ne yapmak istiyor? Teröristler de silah zoruyla milletin iradesini ipotek altına almak istiyor. Dolayısıyla ha teröristler ha darbeciler ha FETÖ ha IŞİD ha PKK. Bunların hiçbirisinin bir birinden farkı yoktur. Ama darbecileri sanki ‘darbe de terörün bir parçası değilmiş’ gibi görmek ve seyretmek en azından ‘terörün meşru görülmesi’ anlamına gelen bir davranıştır.”

Numan Kurtulmuş, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin, “15 Temmuz darbe teşebbüsü, güçlü bir Türkiye’nin, İslam dünyasında derleyici, toparlayıcı, yol gösterici bir Türkiye’nin olmasını istemeyenlerin ortaya koymuş olduğu bir darbe teşebbüsüdür.”  diye konuştu.

Kurtulmuş, “Bunların amacı sadece Türkiye’nin yönetimini değiştirmek değil, bunların amacı bu yönetim değişikliğiyle birlikte Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek, arkasından da Türkiye’yi yabancı işgale hazır hale getirmekti.” dedi.

Etiketler: /Trump ile Erdoğan telefonda görüşecek
ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğini açıkladı.
Mısır’da patlama: 85 ölü
Mısır'da cami yakınında patlama: 85 kişi öldü
Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz
500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz
Başbakan Yıldırım: 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz
Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye’ye davet etti
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova’da Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek, "20 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 5 katına çıkarabiliriz." dedi.
26 terörist etkisiz hale getirildi
4'ü sözde lider kadrosundan 26 terörist etkisiz hale getirildi
‘Suriye’de kantonlaşmaya çalışanlar çözüme müdahil olamaz’
MHP Grup Başkanvekili Usta, "Suriye'nin kuzeyinde kantonlar halinde devletleşmeye gitmeyi hedefleyen unsurların, çözüm noktasında müdahil olmaya çalışması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün...
81 ilden gelen öğretmenler Anıtkabir’de
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle Anıtkabir'i ziyaret etti.
Genelkurmay Başkanı Akar’dan ‘Öğretmenler Günü’ mesajı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda
TÜREB Başkanı Ataseven, "Sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleriyle 5 milyar dolarlık rüzgar yatırımı için düğmeye basılıyor....
PTT Fırat Kalkanı bölgesinde şubeler açıyor
PTT, Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Kalkanı Harekatında terörden arındırılan bölgelerde şubeler açacak.
Zeytinin OSB’sinden 60 ülkeye ihracat
Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin üretiminin yüzde 70'inin yapıldığı Akhisar'da, Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nden 60 ülkeye zeytin...
Orman yangınlarıyla mücadelede yeni önlem
Orman yangınlarının tespiti ve önlenmesi için mevcutlara ilave olarak 27 yangın havuzu ve göleti ile 15 yangın ilk müdahale ekip...
“Öğrenmenin yaşı yoktur”
Her çocuğun hayatında derin izler bırakan bir öğretmeni vardır. Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, herkes elinde bir çiçek hayatında ona...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Zika virüsüne karşı 3 metrekarelik ‘koruma kalkanı’

Uludağ Üniversitesi öğrencileri, "Zika virüsü"nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere karşı yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3 metrekarelik koruma alanı oluşturan...

Kapat