SON DAKİKA:

Yeni bir göç dalgası herkesi vurur

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, “Yeni bir göç dalgası herkesi vurur” dedi.

Yeni bir göç dalgası herkesi vurur
  • 20.02.2016
  • 473 kez okundu

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriye’den yeni bir göç dalgasının öncelikle Avrupa’yı vuracağını belirterek, “İnsani yardım hattının kurulması, güvenli bölgenin oluşturulması lazım” dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığının koordinasyonunda; ilçe teşkilatları, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin katılımıyla başlatılan “Dostluk Eli Yardım Seli” kampanyasında toplanan yardımları terör olayları nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlarla Bayırbucak Türkmenleri’ne taşıyan 56 tır, Maltepe Miting Alanı’nda düzenlenen törenle yola çıktı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye’de 2 milyon 650 bin civarında Suriyeli, 170 bin civarında Iraklı bulunduğunu hatırlatarak, kamplarda Suriyeli vatandaşlara en iyi şekilde hizmet etmenin mücadelesi içinde olduklarını aktardı.

“Bir bardak su, bir dilim ekmek bile çok anlamlı” diyen Akdoğan, bugün 56 tırın yola çıktığını, daha önce de 183 tırın hem sınırın karşı tarafındakilere hem bu tarafındakilere gönderildiğini anlattı.

“Dünyanın artık ses vermesi lazım”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, herkesin DAEŞ’le mücadele ettiğini söylediğini dile getirerek, konuşmasında şunları aktardı:

“Bir örgüt icat ettiler ve paravan örgüt DAEŞ. Şimdi herkes onunla mücadele ettiğini söylüyor. Amerika, müttefikler, İran, Rusya, Suriye, PYD ve daha kim varsa hepsi bir araya geldi DAEŞ’i yenemiyor. Sınırları yeniden tanzim etmek için bu paravan bir örgüt. Herkes DAEŞ diyor, kimse DAEŞ’e bir şey yapmıyor. Rusya’nın bombaladığı yerlerde DAEŞ falan yok. Ilımlı muhalefet DAEŞ’i püskürtürüyor, Rusya gelip ılımlı muhalefeti püskürtüyor. Suriye’de katil bir rejim var, önce ona tepki göstermek lazım. Sorunun kaynağı bu ve bu sorunun kaynağı ile uğraşmazsan yani bataklığı kurutmadan sivrisineklerle mücadele ediyorsun. Şimdi bir de işbirlikçileri var; o zalim rejim, eli kanlı rejim. Kim o? Rusya bir numaralı iş birlikçisi, PYD bir numaralı iş birlikçisi. Hepsi aynı kefeye girdiler.”

Bütün bu zulümlere karşı dünyanın artık ses vermesi, “durun” demesi gerektiğini vurgulayan Akdoğan, göç dalgaları sonrası sınırda 8-9 kamp kurduklarını anlattı.

“Yeni bir göç dalgası herkesi vurur”

Yeni bir sıkıntıda yüz binlerce insanın Türkiye’ye yöneleceğini ifade eden Akdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni bir göç dalgası olursa açıkça söylüyorum öncelikle Avrupa’yı vurur. ‘Türkiye bunu tek başına göğüslesin’ demesin, kimsenin Türkiye’ye akıl verecek hali yok. 4 yıldır Türkiye yalnız bırakıldı. 3 milyon insana biz kucağımızı açtık. Şimdi birileri konuşuyor, ‘Sınırınızı açın, şöyle yapın, böyle yapın.’ Bu kadar insana kucağımızı, gönlümüzü, sınırımızı açtık. Siz dediniz diye yapmadık. Hangi yardımı yaptınız? 4 yıldır Türkiye yalnız bırakıldı. ‘Güney sınırları açın, Batı sınırlarını kapatın kimseyi geçirmeyin.’ Açıkça söylüyorum; yeni bir göç dalgası herkesi vurur. 9-10 milyar dolar para harcandı. Gelen 455 milyon. Sınırın hemen karşı tarafında bu insanların tutunması için bir insani yardım koridorunun, insani yardım hattının kurulması, güvenli bölgenin oluşturulması lazım. Bu çok önemli ve diplomatik baskı gerekiyor. İş birlikçi Esed’e, Rusya’ya, PYD’ye birilerinin ‘dur’ demesi önemli. Bunların hepsi büyük önem taşıyor.”

“Devlet olarak orta ve uzun vadeli tedbirler geliştirmemiz lazım”

Suriye meselesinin kısa sürede çözülemeyecek gibi göründüğünü aktaran Akdoğan, “Haftaya yeni görüşmeler var ve güya ateşkes ilan edilecek. Bombalar sivillerin üzerine yağarken, silahlar susmadan ne masa kurulabilir ne müzakere yapılır” dedi.

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı et üretimi 5 yılda yüzde 48 arttı

Türkiye'de 2011 yılında 776 bin 915 ton olan kırmızı et üretimi, geçen yıl yüzde 48 artışla 1 milyon 149 bin...

Kapat