SON DAKİKA:

Yılda 400 bin dosyada uzlaştırmaya gidilecek

“Uzlaştırmanın” dava şartı haline getirilip, kapsamının genişletilmesinin ardından, bu yolla yılda 400 bin dosyanın mahkemeye intikal etmeden çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

Yılda 400 bin dosyada uzlaştırmaya gidilecek
  • 04.12.2016
  • 342 kez okundu

ANKARA

“Uzlaştırmanın” dava şartı haline getirilip, kapsamının genişletilmesinin ardından, bu yolla yılda 400 bin dosyanın mahkemeye intikal etmeden çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

AA muhabirinin Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasının ardından uzlaştırmada yeni dönem başladı.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan düzenlemelerle, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü kapsamında uzlaştırmaya ilişkin çalışmalar da yapmak üzere Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kuruldu.

Öte yandan uzlaştırma kapsamında tüm cumhuriyet başsavcılıkları bünyesinde uzlaştırma büroları kurulacak.

“Uzlaştırmanın” dava şartı haline getirilmesiyle, şüpheli hakkında kamu davası açılması için yeterli şüphenin bulunması halinde, dosya ilk olarak uzlaştırma bürosuna gönderilecek.

Büro tarafından görevlendirilen eğitimli uzlaştırmacılar, taraflarla irtibata geçerek uzlaştırma teklifi ve işlemlerini gerçekleştirecek. Uzlaştırmacı, uzlaştırma sonucu düzenleyeceği raporu büroya iletecek.

Yeni düzenlemeye göre cumhuriyet savcısı ile kolluk görevlisi uzlaşma teklifinde bulunmayacak.

CMK’nın 253’üncü maddesinde yapılan düzenlemeyle avukatlar ve hukuk öğrenimi görmüş kişiler uzlaştırmacı olabilecek. Uzlaştırmacılar, eğitimin ardından yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde göreve başlayabilecek.

Kamu davası açıldıktan sonra da kovuşturma konusu suçun uzlaştırma kapsamında olduğunun anlaşılması halinde de uzlaştırma işlemlerinin yerine getirilmesi için dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilecek.

400 bin dosyada uzlaştırmaya gidilecek
Şikayete bağlı olup olmadığına bakılmaksızın uzlaştırma yoluna gidilebilecek suçların kapsamının genişletilmesiyle tehdit, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kişilerin huzur ve sükununu bozma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarının yanı sıra kasten ve taksirle yaralama, konut dokunulmazlığının ihlali, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarında uzlaşma yoluna gidilebilecek.

Soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olmayan suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda ise uzlaşma yoluna gidilemeyecek.

Düzenlemelerle etkinliği artırılan uzlaştırma kapsamında yılda 400 bin dosyanın mahkemelere intikal etmeden bu yolla çözüme kavuşturulması, soruşturma dosyalarının davaya dönüşmeden çözülmesiyle yargıdaki iş yükünün azaltılması amaçlanıyor.

Cezada alternatif çözümler arasında yer alan uzlaştırma ile cumhuriyet savcısı ve hakimlerin nitelikli dosyalara daha fazla vakit ayırabilmelerinin sağlanması planlanıyor.Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
‘İşletmelerin asgari ücrete yaklaşımı değişmeli’
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, "İşletmelerimizdeki asgari ücrete yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor." dedi.
Eski tuğgeneral Beyribey’e beraat kararına itiraz
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Diyarbakır 16. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Beyribey'in beraat etmesine ilişkin karara savcı...
Uçağın kaldırılması için çalışmalar sürüyor
Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması için uzman ekiplerce başlatılan çalışma sürüyor.
YPG’nin desteklenmesine müsaade etmeyeceğiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi...
ABD’nin çete mantığından kurtulamaması ahlaksızlıktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "ABD'nin vahşi batı saplantısından, beli silahlı kovboylardan müteşekkil çete mantığından kurtulamaması tek kelimeyle ayıptır, ahlaksızlıktır." dedi.
Türkiye’de grip salgını yok
Sağlık Bakanı Demircan, "Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok." dedi.
Suriye’deki terör yuvalarını birer birer dağıtacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Akdağ: Şehir hastaneleri Türkiye’de yeni bir dönemecin başlangıcı olacak

Sağlık Bakanı Akdağ "Cumhurbaşkanımızın rüya projeleri olarak ifade edebileceğim şehir hastaneleri Türkiye'de sağlık hizmetleri açısından devletin yaptığı Sağlık Bakanlığının verdiği...

Kapat