SON DAKİKA:

Yıldırım’ın açıklamaları Mısır medyasında

Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu

Yıldırım’ın açıklamaları Mısır medyasında
  • 23.08.2016
  • 361 kez okundu

Başbakan Yıldırım’ın Türkiye-Mısır ilişkilerinin geliştirilmesi ile ilgili açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu.

Mısır resmi medyası Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız” yönündeki açıklamalarına geniş yer ayırdı.

Mısır resmi haber ajansı (MENA) Yıldırım’ın, “Biz, Mısır’la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır. Ekonomik alanda, turizm, tarım, kültür vesaire alanlarda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz.” şeklindeki açıklamalarını aboneleriyle paylaştı.

Ajansın söz konusu haberinde Yıldırım’ın açıklamalarının Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi’nin, “Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durumun bulunmadığı” yönündeki açıklamalarına olumlu bir karşılık olduğu kaydedildi.
“Devamını getirmek lazım”

Mısır devlet televizyonu ERTU, resmi internet sitesinde Yıldırım’ın açıklamalarını “Türk başbakan ülkesinin Mısır’la ilişkilerinin iyileşmesini arzuluyor” başlığıyla verdi. Konu ile ilgili haberde, Yıldırım’ın, Sisi’nin söz konusu açıklamalarıyla ilgili yöneltilen soruya verdiği “Biz Akdeniz ve Karadeniz’i kullanan ülkeler olarak dostlukları artırmamız lazım. Buna Rusya, İsrail, Mısır da dahil. Buralarda potansiyelimiz çok fazla, düşmanlıklar yerine dostluklar ülkelerimizin halklarının geleceği için önemli. Mısır’dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel, bunun devamını getirmek lazım.” şeklindeki cevabını aktarıldı.

Öte yandan Mısırlı araştırmacılar da iki ülke yetkilileri arasındaki karşılıklı açıklamaları, ilişkilerin geleceği bakımından olumlu görüyorlar. Mısır’da faaliyet gösteren Arap Siyaset ve Strateji Araştırmaları Merkezi başkan yardımcısı Muhtar Gubaşi, karşılıklı olumlu açıklamaların iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

AA muhabirine konuşan Gubaşi, “Söz konusu açıklamalar iki ülkenin kısa vadede uzlaşacağına işaret eden olumlu gelişmeler. Türkiye bölge sorunları konusunda etkili bir politika izliyor. Mısır ise bugünkü konjonktürde bir denge ülkesi görünümünde. Ortada bir düşmanlık olması Mısır’ın çıkarına değildir. Karşılıklı diyaloğun başlaması gerekir.” dedi.

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
KPSS şüphelilerine yurt dışı yasağı

2010 KPSS'den 'şüpheli' atanan 7 bin 500 kişiye yurt dışı yasağı

Kapat