SON DAKİKA:

Yunanistan Meclis Başkanı’ndan Sırbistan’a AB yolunda destek

Yunanistan Meclis Başkanı Vutsis, “Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonu stratejik hedef olmalı.” dedi.

Yunanistan Meclis Başkanı’ndan Sırbistan’a AB yolunda destek
  • 20.12.2016
  • 327 kez okundu

Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Vutsis, Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyonunun stratejik bir hedef olması gerektiğini belirtti.

Vutsis, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki temasları kapsamında, Sırbistan meclisinde milletvekillerine hitap etti.

Batı Balkan ülkelerinin AB’nin birer parçası olması gerektiğinin altını çizen Vutsis, “Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonu stratejik hedef olmalı.” dedi.

Vutsis, Sırbistan’ın AB üyesi olmayı hak ettiğini vurgulayarak Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonunun, bölgesel barış ve istikrarın pekiştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Sırbistan ve Yunanistan’ın her zamanki gibi barış ve demokrasi mücadelesinde yine omuz omuza olduğunu kaydeden Vutsis, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin son derece iyi olduğunu, Yunanistan’ın Sırbistan’da en fazla yatırımı bulunan ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Çipras Sırbistan’a gelecek

Vutsis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da resmi temaslarda bulunmak üzere ocak ayında Sırbistan’a geleceğini ifade ederek bu ziyaretin iyi ilişkileri daha da pekiştireceğini dile getirdi.

Vutsis, Avrupa’nın dış dünyaya karşı bir kale haline gelmemesi gerektiğini kaydederek özellikle sığınmacı krizinin idaresi konusunda AB’nin daha iyi bir iş birliğine ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Yunanistan Meclis Başkanı Vutsis, konuşmasının hemen başında Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesinden ve Berlin’de bir tırın Noel pazarına girmesi sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Etiketler: /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Güneş’in ‘gezegen yiyen’ ikiz kardeşi bulundu

Bilim insanları, Dünya'dan 300 ışık yılı uzaklıkta, Güneş'e çok benzeyen ve çevresindeki gezegenleri "yiyen" bir yıldız keşfetti.

Kapat