SON DAKİKA:

‘Zehir tarlası’nın sahibine 52 yıl hapis istemi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde tarlasında 41 bin 650 kök Hint keneviri, evinde de bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirilen tutuklu sanık hakkında 52 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

‘Zehir tarlası’nın sahibine 52 yıl hapis istemi
  • 23.01.2017
  • 271 kez okundu

DİYARBAKIR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir süre önce Lice ilçesi kırsalında gerçekleştirilen “Şehit Jandarma Teğmen Abdulselam Özatak-Bayrak 14 Müşterek Operasyonu”nda tarlasında ekili 41 bin 650 kök Hint keneviri, evinde de patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler bulunan Ramazan V. hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Lice ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede teröristler tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak ve depo alanlarını tahrip etmek, malzemeleri ele geçirmek ve yasa dışı uyuşturucu ekim alanlarını tespit ile imha etmek amacıyla güvenlik güçlerince operasyon gerçekleştirildiği anımsatıldı.
İki soruşturma birleştirildi

Çalışmalar neticesinde yakalandıktan sonra tutuklanan Ramazan V. hakkındaki iddialarla ilgili Lice Cumhuriyet Başsavcılığınca iki dosya üzerinden soruşturma yürütüldüğü belirtilen iddianamede, iki soruşturmanın hukuki ve fiili irtibatı bulunduğu anlaşıldığı için birleştirildiği kaydedildi.

Ramazan V’nin, Sağlık Mahallesi Hamzabey mezrasındaki tarlasında usulüne uygun yapılan arama esnasında 41 bin 650 kök kenevir bitkisinin ele geçirildiği aktarılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Şüphelinin evinin eklentilerinde yapılan aramada patlayıcı yapımında kullanılan bir ton amonyum nitrat, 5 piknik tüpü, patlatılmaya hazır 2 büyük tüp, patlayıcı hazırlamada kullanılan 2 karıştırıcı makine, bir poşet fitil, evinin yanında inşaat halindeki betonarme evin zemin katında ise 2 tüpe yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı düzeneği, gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra kolluk kuvvetlerince patlatılarak imha edilmiştir.”
Terör örgütü haraç alıyor

İddianamede, terör örgütü PKK’nın kendisine mali kaynak sağlamak amacıyla kenevir ekimi yapanlardan “vergi” adı altında haraç aldığı aktarıldı.

PKK’nın, örgüt hiyerarşisine dahil olan örgüt üyelerine Hint keneviri ektirdiği, bu şekilde kenevir ekim ve uyuşturucu ticaretinden kaynak sağladığı ifade edilen iddianamede, şüpheliye ait tarlada ele geçirilen kenevirin örgütün talimatları doğrultusunda ekildiği bildirildi.

İddianamede şunları kaydedildi:

“Şüphelinin ev ve müştemilatında ele geçen bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlamaya hazır el yapımı patlayıcı düzenekleri, yaşam malzemeleri gibi hususlar birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin örgüt hiyerarşisi içerisinde örgüt talimatları ile hareket ettiği, örgüt hiyerarşisine dahil olmayacak bir kişinin evinde bomba yapımında kullanılacak bir miktar ve evsafta malzemelerin bulunması mümkün değildir.

Şüphelinin kendisine ait tarlada örgüt hiyerarşisi içerisinde aldığı talimatla ve örgüte finansman sağlamak amacıyla Hint keneviri ektiği, bu suretle üzerine atılı örgüt üyeliği, örgüt finansmanı için esrar elde etmek için Hint keneviri ekimi suçlarını işlediği, kriminal raporlar ve tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır.”
İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanık Ramazan V. hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi”, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” ve “2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun’a aykırılık” suçlarından 22 yıldan 52 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Etiketler: / /Kudüs meselesi topyekun insanlığın uyanışına vesile olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün Kudüs'te ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan, dövülen, her insan yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir....
Galatasaray’da Tudor’la yollar ayrıldı, seçim kararı alındı
Hırvat teknik direktör Igor Tudor'un görevine son veren Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldı.
Eski başbakanlardan Yılmaz’ın oğlu son yolculuğuna uğurlandı
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, son yolculuğuna uğurlandı.
Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Cep’te numara taşımada sayı 100 milyonu aştı

GSM operatörleri arasında cep telefonu abonelerinin geçişini mümkün kılan numara taşımada sayı 100 milyonu geçti.

Kapat