SON DAKİKA:

Zeytinin OSB’sinden 60 ülkeye ihracat

Türkiye’nin sofralık yeşil zeytin üretiminin yüzde 70’inin yapıldığı Akhisar’da, Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nden 60 ülkeye zeytin ve zeytinyağı ihraç ediliyor.

Zeytinin OSB’sinden 60 ülkeye ihracat
  • 24.11.2017
  • 85 kez okundu

MANİSA – Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zeytinle ilgili ilk ihtisas OSB’nin ilçede kurulduğunu ve sektör firmalarının bu bölgede kümelendiğini belirterek, bunun da ihracatı hızlandırdığını söyledi.

Bölgenin yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırıma ev sahipliği yaptığını dile getiren Alhat, “Türkiye’de zeytincilik yeni bir yola girmeye başladı. Daha kaliteli zeytinlerin üretilmesi için daha iyi tesislerin kurulması gerektiğini düşündük. Üretici için fırsat olan Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas OSB’yi kurduk. Şu anda İhtisas OSB’de faaliyet gösteren 44 işletme var. Ciddi bir teknoloji yatırımıyla laboratuvar şartlarında üretim yapar hale geldik. Zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizi 60 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu Akhisar için sevindirici bir durum.” dedi.

“Domat cinsinin payı artıyor”

Alhat, bölgenin özellikle domat cinsi yeşil zeytinde iddialı olduğunu belirterek, ağaç yatırımının büyük bölümünün de bu cinse yapıldığını ifade etti. Akhisar’ın sofralık zeytinde ülke üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini karşılar hale geldiğini belirten Alhat, “Akhisar, 14 milyon zeytin ağacı varlığıyla Türkiye’nin en büyük zeytin ilçesi konumundadır. Türkiye’de yeşil zeytin olarak satılan 2 tip zeytin vardır. Biri Akhisar domat zeytini, diğeri ise Edremit zeytinidir. İç piyasanın yanında son iki yılda ihracatımızda yaklaşık yüzde 300’lük bir artış oldu.” diye konuştu.

Zeytinyağı fiyatlarının geçen sezon Avrupa’da kilogram başına 4 avroya kadar çıktığını, yeni hasatla birlikte fiyatların 3,75 avroya gerilediğini anlatan Alhat, Türkiye’de ise geçen yıllarda kilogramı 35 liraya kadar çıkan sızma zeytinyağı fiyatının bu sezon rekoltenin yüksek olması nedeniyle yarı yarıya gerilediğini kaydetti.

Alhat, “beyaz teneke” olarak tabir edilen ve yol kenarlarında pet şişelerde satılan zeytinyağları nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını, bu ürünlerin halk sağlığı açısından da tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Ahlat, “Ne olduğu belirsiz yağları satan insanlara karşı mücadele etmeliyiz. Bu yıl zeytin fiyatlarımız dünya fiyatlarının çok altında. Tüketicilerimiz, merdiven altında üretilerek yol kenarlarında satılan zeytin ve zeytinyağından uzak durmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Evkur Yeni Malatyaspor’un konuğu Beşiktaş

Süper Lig'de son iki maçından puan alamayan Malatya temsilcisi, 13. hafta mücadelesinde yarın sahasında Beşiktaş ile karşılaşacak.

Kapat