$ DOLAR → Alış: 5,32 / Satış: 5,34
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

SON DAKİKA:

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün doktoru ByLock’u inkar etti

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün doktoru Sedat Caner, örgütün üst düzey yöneticileriyle görevi nedeniyle tanıştığını iddia etti.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün doktoru ByLock’u inkar etti
  • 07.08.2018
  • 507 kez okundu

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklanan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün doktoru Sedat Caner, örgütün üst düzey yöneticileriyle görevi nedeniyle tanıştığını iddia etti. Caner, örgütün gizli haberleşme programı ByLock’u kullandığı iddialarını reddetti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 30 Temmuz’da hakkında gözaltı kararı verilen Gazi Üniversitesinin eski personeli 19 kişi arasında yer alan Sedat Caner, savcılık ifadesinde Gül’ün doktoru olması nedeniyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in özel doktoru Tuncay Delibaş ve eski Koza Holding yöneticisi firari Hamdi Akın İpek ile mecburen tanıştığını ileri sürdü.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün yakın doktoru olarak Köşk’te çalışmaya başladığı sırada Tuncay Delibaş’ın Sağlık Koordinasyon Kurulu’nda görevli olduğunu ve Delibaş ile tıbbi konularda görüştüğünü savunan Caner, “Aynı zamanda asistan olarak görev yaptığımda Tuncay Delibaş, Numune Hastanesi’nde bölüm başkanıydı. Ben de o dönemde herkes gibi kendisini tanıdım. Zaman zaman bir araya geldiğimiz oldu. Tuncay Delibaş, beni ürküten bir insandı, birçok farklı kurumda birçok farklı görevi vardı. Hekim ve insan olarak baktığımda bunu pek anlamlandıramıyordum, karanlık bir figür çiziyordu. Bundan dolayı zorunlu temasım dışında uzak duruyordum.” ifadelerini kullandı.

Firari Hamdi Akın İpek ile Cumhurbaşkanı Gül’ün Marmaris’teki tatilinde tanıştığını iddia eden Caner, “Ben de heyetteydim, Cumhurbaşkanımızı Akın İpek karşıladı. Hep beraber tatil yaptık, Akın İpek’in yatlarından biriyle Sisam Adası’na gittik. Teknede Gül ve ailesinin haricinde ben, korumalar, Akın İpek ve kardeşi Tekin İpek de vardı. Akın İpek’i tatil sürecinde tanıdım. Ankara’ya döndükten sonra İpek ailesiyle üyeleriyle resepsiyonlarda bir araya geldik, Akın İpek’le de özel, dini ve benzeri günlerde mesajlaşma şeklinde temasımız oldu.” dedi.

ByLock’u inkar etti

Cumhurbaşkanlığında çalıştığı dönemde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından kendisine tahsis edilen cep telefonunda birçok uygulama olduğunu ileri süren Caner, ByLock kullandığı suçlamasını reddederek, “Cumhurbaşkanı doktoru olduğum dönemde Bilgi İşlem’den bize kullanmamız için telefon verildi. Bana verilen telefon IPhone markaydı. Telefon bize verildiğinde birçok uygulama yüklüydü.” ifadesini verdi.

“EDİS Başkanı ile görüştüğünde telefonda neden bu kadar çok uygulama bulunduğunu” sorduğunu, onun ise “Bunlar gerekli uygulamalar” dediğini iddia eden Caner, “Köşk’ten ayrıldıktan sonra bu telefonu kendi özel hattımı takarak kullandım.” dedi.

ABD’ye araştırma görevlisi olarak gitmesinden önce otomobilini sattığını belirten Caner, bunun parasını “muhtemelen”, faizsiz bankacılık olduğu için Bank Asya’ya yatırmış olabileceğini, 2015’te Türkiye’ye döndükten sonra da Bank Asya’daki hesabını kapattığını söyledi.

Caner, görev yaptığı dönemde Çankaya Köşkü’nde kendilerine tahsis edilen yerlerde kaldığını, Ağustos 2014’ten sonra ise Pursaklar’da ailesiyle kalmaya başladığını belirterek, “Daha sonra ABD’ye gittim. ABD’ye beş kez gittim. En uzun süre, eğitim için gittiğimde, 8 ay kaldım. ABD’de kaldığım sürece ABD veya başka bir ülkenin istihbari örgütüyle bağlantım olmadı. Pensilvanya’ya hiç gitmedim.” beyanında bulundu.

Sulh Ceza Hakimliği ifadesi

Caner, Sulh Ceza Hakimliğinde verdiği ifadede de 2012’den itibaren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın doktoru ve Cumhurbaşkanlığı Sağlık Müdürü olarak Cumhurbaşkanlığında çalıştığını, Gül’ün Cumhurbaşkanlığının sona ermesinin ardından da kendi isteğiyle görevi bıraktığını anlattı.

Çalıştığı dönemde Cumhurbaşkanının yakınında çalışan kişilere Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca IPhone 5 cep telefonları verildiğini aktaran Caner, şu ifadeyi verdi:

“Telefon verildiğinde birçok program içinde tanımlı haldeydi. Ayrıca bu cihaza bağlı olarak kullandığım telefon hattı da Cumhurbaşkanlığınca tarafıma verilmiş olan cep telefonu hattıydı. O dönem kendim ayrıca şahsi hat kullanmıyordum. Zaman zaman gelen e-postalardan veya diğer sebeplerle telefonumuzda ağırlaşma veya şişme tabir ettiğimiz hususlar meydana geldiğinde, biz bu telefonu Bilgi İşlem Dairesi’ne veriyorduk, onlar da gerekli işlemleri yapıp, telefonu iade ediyorlardı. Ağustos 2014’te yeni Cumhurbaşkanı’nın göreve başlamasından sonra, Cumhurbaşkanlığından ayrılınca telefonu iade etmek istedim. Ancak telefonun bende kalabileceğini söylediler. Ben de kendime ait yeni bir telefon hattı alarak, bu cihaza takıp, bir müddet kullandım. Bilerek, isteyerek telefona ByLock yüklemedim. Bu programı da kullanmadım. Telefona daha önce tanımlanmışsa, bunda benim bir kusurum bulunmamaktadır. Hakkımdaki ByLock tespitini kabul etmiyorum.”

FETÖ/PDY üyesi olmadığını savunan Caner, telefon görüşme ve mesajlaşma kaydı bulunan Tuncay Delibaşı ile Hamdi Akın İpek’i tanıdığını belirtti. Numune Hastanesinde asistanken, Delibaşı’nın kendisinin hocası olduğunu anlatan Caner, hastanede ast-üst ilişkisi içinde çalıştıklarını kaydetti.

Caner, Cumhurbaşkanlığındaki görevine atandığında Delibaşı’nın Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulmuş 4 kişilik sağlık koordinasyon kurulu üyesi olduğunu belirterek, bu atamanın ardından kendisiyle iletişiminin yeniden canlandığını anlattı. Ayrıca o dönemde 6 ay süreyle Delibaşı’nın yönetiminde olan kök hücre laboratuvarında çalıştığını kaydeden Caner, İpek’i ise ilk kez 11. Cumhurbaşkanı Gül ve ailesinin İpek’in eski oteli Angel/S Peninsula’ya gittiklerinde tanıdığını ileri sürdü.

Gül’ün görev süresinin dolmasının ardından Gazi Üniversitesine atandığını anlatan Caner, “2014 Aralık ayında üniversiteden aldığım onayla ABD’nin Birmingham şehrindeki kök hücre laboratuvarında araştırma programına katılmak üzere ABD’ye gittim. ABD’deyken Gazi Üniversitesindeki kadrom İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildi. 3-4 ay sonra da üniversitenin hukuk işlerinden aradım ve özlük dosyamın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunca istenildiği söylendi. Hakkımda soruşturma olduğunu öğrendim ve bir süre sonra Türkiye’ye döndüm. FETÖ/PDY üyesi değilim ve suçsuzum.” ifadelerini kullandı.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, üzerine atılı terör örgütü üyeliği suçunun vasıf ve mahiyeti göz önünde bulundurularak Caner’in tutuklanmasına karar verdi.

Etiketler: / / / /

HAVAİST’te sefer sayısı arttırıldı
İstanbul Havalimanı'na lüks toplu ulaşım hizmeti veren İBB İştiraklerinden Otobüs AŞ'ye ait HAVAİST'te, THY'nin yeni uçuşları dolayısıyla bugünden itibaren günlük...
Fransa’da protestoların bilançosu ağır oldu
Fransa'da sarı yeleklilerin ülke genelinde düzenlendikleri gösterilere 136 bin kişinin katıldığı, çıkan olaylarda 1220 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık. İnşallah bu ay içinde bu stratejiyi de açıklayacağız ve belediyelerimize...
MHP’de 152 aday daha belirlendi
MHP'de 12'si il olmak üzere 152 belediye başkan adayı daha belirlendi.
Büyüme rakamları yarın açıklanacak
Türkiye ekonomisine ilişkin 2018 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları yarın açıklanacak.
Hürjet’te ‘kuvvetli’ adımlar
Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında Hürjet'in dış geometrisi donduruldu, sistem yerleşim çalışmaları devam ediyor.
’11 Aralık Theresa May için zorlu dönemeç’
Prof. Dr. Sedat Aybar, "Başbakan May'in, 11 Aralık'ta yapılacak oylamada milletvekillerini ikna etmesi imkansız değil ama zor görünüyor. 11 Aralık,...
Havacılıkta ciro 110 milyar liraya ulaştı
Türkiye'de 2003'te 3 milyar lira olan sivil havacılık sektörünün cirosu, 110 milyar liraya yükseldi.
Denetimler haksız fiyat artışlarını düşürdü
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haksız fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin olumlu sonuçlarını gördüklerini belirterek, "Bu artışlar ilk furyada çok fazlaydı,...
İkinci sondaj gemimizin ocakta Akdeniz’de olmasını bekliyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Bugün inşallah yola çıkacak ikinci sondaj gemimizin ocak ayı sonunda Akdeniz'de olmasını bekliyoruz." dedi.
TİKA Kerkük’te yanan Kayseri Çarşısı için harekete geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçen TİKA, Kerkük'te yanan Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma çalışmasına başladı.
Otomobilde yerliye yöneldik
Otomobil satışlarında yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yerli payı yüzde 29,7'den yüzde 33,2'ye yükseldi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
“Ömrüm hiç durmadan hep yazarak geçti”

Senarist ve yönetmen Önal, "Bütün ömrüm sinemanın içinde geçmiş. Hem yazmışım hem yönetmişim. Bütün ustalarla bir arada olmuşum." dedi.

Kapat