$ DOLAR → Alış: 3,92 / Satış: 3,94
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

ABD’li şirketlerin karı üçüncü çeyrekte azaldı

ABD’li 24 dev şirketin bu yılın temmuz-eylül dönemindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 azalarak 62,94 milyar dolara geriledi.

ABD’li şirketlerin karı üçüncü çeyrekte azaldı
  • 06.12.2016
  • 296 kez okundu

NEW YORK – Dünya devi ABD’li büyük şirketlerin bu yılın üçüncü çeyreğindeki toplam net karı geçen yılın aynı dönemine göre düşüş kaydetti.

AA muhabirinin toplam 24 Amerikalı finans, teknoloji ve enerji firmalarının bilançolarından derlediği verilere göre, ABD’li finans ve teknoloji şirketlerinin toplam net karı bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artmasına karşın, enerji firmaların net karlarındaki yıldan yıla gözlenen düşüş ABD’li dev şirketleri 2016’nın üçüncü çeyreğinde kurtarmaya yetmedi.

Buna göre, 24 şirketin bu yılın Temmuz-Eylül dönemindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 1,1 azalarak 62,94 milyar dolara geriledi. Söz konusu şirketler geçen yılın üçüncü çeyreğinde toplam 63,64 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Öte yandan, geçen yılın üçüncü çeyreğinde toplam 405,88 milyar dolar gelir eden 24 firmanın geliri ise yüzde 0,7 artış kaydederek bu yılın aynı döneminde 408,59 milyar dolara yükseldi.
En büyük düşüş enerji firmalarında

ABD merkezli uluslararası yatırım ve finans bankalarından JP Morgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs ve Morgan Stanley’nin 2016 üçüncü çeyreğindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 2 artarak 24,35 milyar dolara ulaştı. Bu bankalar geçen yılın Temmuz-Eylül döneminde toplam 23,87 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Söz konusu 6 bankanın toplam geliri de aynı dönemde, yüzde 4,8 artış kaydederek 99,53 milyar dolardan 104,32 milyar dolara yükseldi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde söz konusu 6 bankadan yıldan yıla en iyi yüzdelik net kar artışı gösteren Morgan Stanley, en iyi yüzdelik gelir artışını yakalayan da Goldman Sachs oldu.

Morgan Stanley’nin üçüncü çeyrekteki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 57 artış kaydederek 1,6 milyar dolara ulaşırken, aynı dönemde Goldman Sachs’in geliri yüzde 19 yükselerek 8,17 milyar dolar oldu.

Küresel piyasalarda düşük petrol fiyatlarının devam etmesi nedeniyle enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin net kar ve gelirlerinde ise büyük düşüş görüldü.

ABD’li enerji devlerinden ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Halliburton, Schlumberger Baker Hughes ve Kinder Morgan’ın toplam net karı geçen yılın Temmuz-Eylül döneminde 6,14 milyar dolarken, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 60 düşüş kaydetti. Söz konusu 7 enerji şirketi bu yılın Temmuz-Eylül döneminde ancak toplam 2,46 milyar dolar net kar yakalayabildi.

Ayrıca, söz konusu 7 enerji devinin toplam geliri geçen yılın üçüncü çeyreğinde 128,98 milyar dolarken, bu yılın aynı döneminde yüzde 13,2’lik düşüşle 111,92 milyar dolara geriledi.

Söz konusu 7 enerji şirketi içinde Temmuz-Eylül döneminde yıldan yıla en iyi performansı gösterebilen Halliburton oldu. Firma, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 53 milyon dolar zarar açıklarken, bu sene 7 milyon dolar net kar etti. Şirketin üçüncü çeyrekteki geliri de geçen yıl 3,84 milyar dolar olurken, bu sene 3,83 milyar dolara geriledi ve diğer 6 enerji şirketinden daha iyi bir performans ortaya koydu.
Teknoloji sektörü şirketlerinin karı yükseldi

ABD teknoloji sektöründe faaliyet gösteren büyük firmaların 2016 Temmuz-Eylül dönemindeki toplam net kar ve gelirleri ise yıldan yıla yükseliş gösterdi.

Amerikalı teknoloji devlerinden Amazon, Microsoft, IBM, Yahoo, Intel, Apple, Twitter, Facebook, Netflix, Google ve ana kuruluşu Alphabet’in bu yılın üçüncü çeyreğindeki toplam net karı geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7,4 artışla 33,63 milyar dolardan 36,13 milyar dolara yükseldi.

Bu 11 firmanın toplam geliri de aynı dönemde yüzde 8,4’lük artışla 177,37 milyar dolardan 192,35 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu 11 teknoloji şirketi arasında 2016’nın üçüncü çeyreğinde yıldan yıla en iyi yüzdelik net kar ve gelir artışını yakalayan Facebook oldu. Sosyal medya devinin bu yılın Temmuz-Eylül döneminde net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 265 artışla 2,38 milyar dolara, geliri de aynı dönemde yüzde 55,8’lik yükselişle 7,01 milyar dolara ulaştı.

Etiketler: /Erdoğan’dan vatandaşlara çağrı
Erdoğan'dan vatandaşlara 'orman varlığını artırma' çağrısı
16 yılda 4 milyar fidanı toprakla buluşturduk
Başbakan Yıldırım: 16 yılda 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturduk
Baykal’ın genel durumu iyi
Sağlık Bakanlığı: Deniz Baykal'ın genel durumu iyi, bilinci açık durumda
Münbiç’ten sonra sıra diğer şehirlere gelecek
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecek
165 milyon avroluk hibeye başvuru süresi uzatıldı
TKDK'nin 164 milyon 706 bin avro hibe vereceği kırmızı et, kanatlı eti, süt ve yumurta üreten tarımsal işletme projeleri için...
Türkiye, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline geldi
TÜROB Başkanı Bayındır, 2017 yılında 2,5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye'nin İran'da 1 numaralı turizm pazarı haline geldiğini, Nevruz Bayramı...
Afrinlilerden YPG/PKK yalanına isyan
Afrinli çocuk kurbanların yakınlarından YPG/PKK yalanına isyan
Kardemir Karabükspor’da Ünal Karaman dönemi
Spor Toto Süper Lig'de hem ekonomik hem de sportif açıdan zor günler geçiren Kardemir Karabükspor, teknik direktör Ünal Karaman ile...
Hastanede susuz şekilde yerlerden kan temizleniyordu
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İBB'nin işgali davası ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan olaylara ilişkin davanın görülmesine devam...
Türkiye’de konut satışı azaldı
Türkiye genelinde şubat ayında 95 bin 953 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 1,1,...
Türkiye dünya ülkelerine ‘can suyu’ taşıyor
Dünyada milyarlarca insan temiz suya ihtiyaç duyarken, Türkiye hayata geçirdiği su projeleriyle kurak coğrafyalardaki insanlara "can suyu" oluyor.
10 bin polis alımında son 3 gün
Polis Akademisi Başkanlığına bağlı POMEM'lere alınacak 10 bin öğrenci için başvurular, 23 Mart'ta sona erecek.
Nevruz Bayramı kutlanıyor
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu'da nevruz ateşinin yakılmasıyla etkinlikler başladı.
AB liderleri yarın Brüksel’de bir araya gelecek
AB Zirvesi'nin gündemini, İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit), Batı Balkanlar, Rusya, Türkiye'deki gelişmeler, dijital şirketlerin vergilendirilmesi ve ekonomik konular oluşturacak.
Mehmetçik zorlu arazi şartlarında terörist takibinde
TSK'nın, Irak'ın kuzeyinde Hakurk ve Kani Rash bölgesindeki terör kamplarına yönelik operasyonları zorlu arazi koşullarına rağmen başarıyla sürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Paris’te hava kirliliği yüzünden tek-çift plaka uygulaması

Hava kirliliği nedeniyle alınan karara göre, plaka numarası tek sayıyla biten özel araçlar bugün Paris'e giremeyecek.

Kapat